Pompézní Velký Gatsby zahájí festival v Cannes

Kultura Kultura
12. 3. 2013 23:23
Film s Leonardem DiCapriem vstoupí do českých kin jen o den později
Foto: Warner Bros

Praha – Nová filmová adaptace Fitzgeraldovy knihy Velký Gatsby letos zahájí filmový festival v Cannes. Šestašedesátý ročník nejprestižnější filmové přehlídky začíná 15. května.

Snímek režiséra Baze Luhrmanna s Leonardem DiCapriem v titulní roli bude ten den promítán v Grand Théâtre Lumière. Mezi účastníky premiéry nebude chybět autor hudby Jay-Z nebo bollywoodský herec Amitabh Bachchan, který ve filmu představuje Meyera Wolfsheima.

„Pro všechny účastníky natáčení Gatsbyho to je ctí,“ prohlásil Luhrrmann. „S nadšením se vracíme do země, místa a festivalu, jež jsou vždy blízko našim srdcím, a to nejenom kvůli tomu, že můj první film Tanec v srdci tam byl před jedenadvaceti lety promítán, ale také proto, že F. Scott Fitzgerald napsal jedny z nejdojemnějších a nejkrásnějších pasáží své neobvyklé knihy ve vile kousek od svatého Rafaela."

Velký Gatsby se stane v historii druhým 3D filmem, jenž festival uvedl. Prvním byl animovaný snímek Vzhůru do oblak v roce 2009. Ročník, jemuž bude předsedat režisér Steven Spielberg, potrvá až do 26. května. 

V českých kinech se Velký Gatsby objeví 16. května 2013. 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

MPSV nepočítá se zvýšením úhrad za sociální služby od klientů

Ministerstvo práce nepočítá se zvýšením ceny, kterou mohou lidé platit za sociální služby. Vyhlášku se stanovením maximálních úhrad za pobyt v domově pro seniory či za pečovatelskou službu upravovat nebude. Do novely o sociálních službách ale navrhne model automatického navyšování částek za určitých podmínek. Na jednání sněmovního sociálního výboru to ve čtvrtek odpoledne řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Vyhláška stanovuje nejvyšší možné částky, jaké mohou lidé za domov seniorů, stacionář, pečovatelskou službu, stravování či pomoc s nákupem dát. Ceny platí od roku 2014. Kraje, obce i poskytovatelé péče si stěžují na nedostatek peněz. Poukazují na rostoucí náklady, ale i na zvyšování penzí a příspěvků na péči. Sněmovna loni ministerstvu uložila vyhlášku do konce září novelizovat, resort předpis nezměnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sparta zadarmo přivedla slovenského brankáře Holce

První posilou sparťanských fotbalistů na příští sezonu se stal gólman Dominik Holec. Pětadvacetiletý člen širšího kádru slovenské reprezentace přišel na Letnou jako volný hráč z Žiliny, která je kvůli koronavirové krizi v likvidaci. S Pražany Holec podepsal smlouvu do konce června 2023.

"Dominik má velký podíl na tom, že Žilina byla před přerušením soutěží druhá v tabulce slovenské ligy s druhým nejnižším počtem inkasovaných gólů. Žilina přitom hraje hodně ofenzivním stylem. Dominik měl v poslední sezoně druhý nejvyšší počet úspěšných zákroků ze všech brankářů v tamní lize," řekl pro klubový web sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický.

"U nás dostane příležitost, aby prokázal své schopnosti. Jeho příchodem budeme mít na brankářském postu výraznou konkurenci, která ze všech gólmanů vymáčkne maximum," doplnil Rosický.

Holec strávil prakticky celou kariéru v Žilině, pouze si odskočil na pár hostování. V tomto ročníku slovenské ligy nastoupil k 22 zápasům a připsal si 11 nul.

"Těším se na nové výzvy ve skvělém týmu, ve skvělém městě a s výbornými fanoušky. Ty pocity jsou opravdu skvělé, těžko to vylíčit slovy. Ještě si to asi úplně neuvědomuju, teprve to na mne dolehne. Věřím, že spolu budeme úspěšní a mužstvu pomůžu co nejvíc," uvedl Holec.

"Odmalička jsem zvyklý bojovat o místo v bráně, nikdy jsem neměl nic jisté. Vím, jak velká je tu konkurence, ale to člověka posouvá dopředu, můžete se zlepšovat," dodal rodák z Českých Budějovic, který si už od českého trenéra Pavla Hapala vysloužil pozvánku do slovenské reprezentace, ale start si zatím nepřipsal.

Žilina z finančních důvodů po přerušení soutěže kvůli pandemii koronaviru ukončila s hráči smlouvu. Ze stejného klubu už na začátku května získala Viktoria Plzeň Filipa Kašu a Miroslava Káčera. Všichni tři hráči budou moci v českých klubech nastoupit až v příští sezoně a s týmy zatím budou jen trénovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy