Polanski: Zatčení bylo horší než dění po vraždě Sharon

Kultura Kultura
8. 9. 2013 17:54
Roman Polanski dodnes čelí možnému odsouzení kvůli údajnému znásilnění dívky v 70. letech
Roman Polanski na letošním festivalu v Cannes s manželkou Emmanuelle Seigner.
Roman Polanski na letošním festivalu v Cannes s manželkou Emmanuelle Seigner. | Foto: Reuters

Praha - Roman Polanski, který za sebou má oceňované filmy jako Čínská čtvrt (1974) nebo Pianista (2001) prohlásil, že se cítil v roce 2009 při zatčení ve Švýcarsku mnohem více pronásledován než v roce 1977, kdy byl poprvé zatčen kvůli obvinění ze znásilnění.

Ve vzácném interview pro časopis Vanity Fair slavný oscarový režisér řekl, že ho zatčení zasáhlo více než jakýkoliv incident od doby, kdy byla zavražděna jeho žena Sharon Tate v roce 1969 a vypukl velký mediální rozruch.

Foto: Reuters

Polanskému se podařilo odvrátit vydání do USA, poté co byl ve Švýcarsku zatčen, když zrovna pobýval na filmovém festivalu v Curychu. Strávil dva měsíce ve švýcarském vězení, poté měsíce v domácím vězení ve své horské chatě v lyžařské resortu Gstaad, než mu úřady řekly, že ho nevydají.

Režisérovo zatčení v roce 1977 bylo jednou z největších událostí tehdejší doby. Byl totiž obžalován z toho, že 13leté Samantě Geimerové nabízel šampaňské a drogy během modelingového focení v domě jeho přítele Jacka Nicholsona. Poté měl dívku údajně znásilnit. Polanski byl původně obžalován z šesti zločinů, ale později podepsal dohodu, která ho uznávala vinným pouze ze styku s nezletilou osobou. 

Polanski strávil 42 dní ve vězení, ale i po propuštění mu hrozil mnohaletý trest, rozhodl se proto uprchnout do jiné země. V roce 1978 odletěl do Francie, jejíž občanství mohl využít. Francie má právo odmítnout vydat své občany do USA, což se také stalo, když Spojené státy o Polanského požádaly.

Čtěte také
Cannes 2013: Polanski vede sexistický boj v náznacích

Polanski v Curychu převzal cenu za celoživotní dílo

Nové svědectví proti Polanskému: Bylo mi 16, zneužil mě

"Byl to obrovský šok, když jsem se dozvěděl, že ještě není po všem, a to mě pustili z vězení. Volný! S rancem pod paží, právníci čekají venku, stojíte tam a v hlavě vám zní, že už je po všem a najednou si to soudce rozmyslel," říká Polanski. "Musel sem se vrátit a nikdo nevěděl na jak dlouho. Tím jsem prostě nechtěl projít," dodává filmař.

Osmdesátiletý režisér odmítá náznaky, že by žil v Evropě jako uprchlík. Řekl, že se volně pohyboval mezi domovy a projekty ve Španělsku, Německu, Itálii, Švýcarsku a Tunisku.

Polský institut a Francouzské velvyslanectví uvedou od 5. do 12. října retrospektivu Polanského filmů a zároveň vystaví výběr z plakátů jeho nejslavnějších filmů z celého světa. Filmy se budou promítat v pražských kinech Ponrepo a Kino 35.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 14 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy