Polanski odmítl přijet do Švýcarska, nechce znovu riskovat

ČTK ČTK
12. 8. 2014 18:22
Festival v Locarnu chtěl udělit slavnému filmaři cenu za celoživotní dílo. Při jeho návštěvě Švýcarska v roce 2009 tam skončil ve vězení za údajný sexuální delikt.
Roman Polanski s manželkou  Emmanuelle Seigner na festivalu v Cannes v roce 2013.
Roman Polanski s manželkou Emmanuelle Seigner na festivalu v Cannes v roce 2013. | Foto: Reuters

Locarno - Režisér Roman Polanski odmítl přijet na filmový festival ve švýcarském Locarnu, kde měl převzít zvláštní cenu za celoživotní dílo.

Důvodem jsou napětím a kontroverze, které by prý jeho přítomnost mohla vyvolat. Polanského provází letitý sexuální prohřešek, kvůli němuž je stíhán v USA a kvůli němuž byl ve Švýcarsku zadržován už v letech 2009 a 2010.

"Zjistil jsem, že můj plánovaný příjezd by u jistých osob, jejichž postoj respektuji, vedl k napětí a rozporům," napsal osmdesátiletý filmař vedení festivalu. "Lituji, že vás tímto musím zklamat," dodal. Festival vyjádřil nad rozhodnutím filmaře politování.

Konkrétním důvodem pro nepřijetí pozvání je odmítavý postoj některých konzervativních politiků z kantonu Ticino, v němž Locarno leží. Šéf křesťanských demokratů v kantonálním parlamentu Fiorenzo Dado v otevřeném dopise napsal, že Polanskému se podařilo vyhnout se spravedlnosti a vězení "díky svým penězům a mocným přátelům".

V roce 2009 Polanského zadržela švýcarská policie na cestě do Curychu na základě amerického zatykače.

Po několikaměsíčním pobytu v domácím vězení v Gstaadu nakonec Švýcarsko odmítlo Polanského do USA vydat. Od té doby se smí po Švýcarsku volně pohybovat.

Polanski je viněn ze sexuálního zneužití tehdy třináctileté Samanthy Geimerové v roce 1977 v Kalifornii. Žena mu mezitím odpustila.

 

Právě se děje

Další zprávy