Jako mladý Hannibal v Praze přihlížel pitvě. Ve věku 37 let zemřel herec Ulliel

ČTK Reuters Kultura ČTK, Reuters, Kultura
Aktualizováno 19. 1. 2022 16:00
Ve věku 37 let po nehodě na lyžích zemřel francouzský herec Gaspard Ulliel. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na rodinu.
Gaspard Ulliel na sebe upozornil roku 2007 hlavní rolí v hororu Hannibal - Zrození. | Video: SPI Film

"Byl plný šarmu a energie. Francouzský film přišel o obří talent," uvedl na Twitteru tamní ministr financí Bruno Le Maire.

Ulliel se podle francouzských médií těžce zranil v úterý, kdy se na sjezdovce v Savojsku srazil s dalším lyžařem. Do nemocnice byl transportován vrtulníkem ve vážném stavu se zraněním lebky. Druhý lyžař vyvázl nezraněn.

Herec byl známý z filmu Hannibal - Zrození, kde ztvárnil mladého Hannibala Lectera. "Bylo důležité vymyslet vlastní cestu, pokusit se do role vžít a vytvořit vlastního Hannibala Lectera. Nebavilo by mě kopírovat Anthonyho Hopkinse," řekl tehdy v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Film se částečně natáčel v Česku, v průběhu příprav zde Ulliel navštívil lékařskou fakultu, aby mohl přihlížet pitvě.

"Byl jsem docela vyděšený, když jsem to ráno přišel. Po vstupu do místnosti jsem byl obklopen mrtvými těly, zápach byl velmi silný, ale po několika minutách zapomenete na negativní aspekt," vzpomínal.

Později účinkoval ve snímku Saint Laurent o slavném módním návrháři. Ulliel si zahrál také v dramatu Je to jen konec světa režiséra Xaviera Dolana. Za něj byl v roce 2017 oceněn prestižním Césarem za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Prvního Césara však obdržel už roku 2004 jako objev roku za výkon ve filmu o první světové válce nazvaném Příliš dlouhé zásnuby, kde hrál po boku Audrey Tautou.

Z českých novinářů s Ullielem před sedmi lety na festivalu v Cannes mluvil Šimon Šafránek. "Mezi herci je málokdo tak jednoduše bezpodmínečně krásný. Ve svém tmavém obleku doslova elektrizoval všechny ženy okolo," napsal pro Hospodářské noviny. Podle něj Ulliel ve filmu o návrháři Saint Laurentovi ztvárnil "jakýsi přijímač krásy, každým mrknutím oka vyvolává touhu".

Kvůli natáčení Ulliel mimo jiné významně zhubl, aby měl s návrhářem podobnou figuru. Také musel souhlasit s natočením erotické scény. "S nahotou na plátně nemám problém, protože jako herec nikdy nevím, kde mám svoje limity. Ale nikdy jsem nahé scény netočil," přiznával. Zastával však názor, že lepší je, když si diváci budou sex představovat, než aby ho viděli. "Je chytřejší nechat diváky pracovat s vlastní představivostí a nakonec je to možná také erotičtější než nechat ty dva souložit," uvažoval.

Ulliel se narodil v pařížské oblasti Boulogne-Billancourt, jeho rodiče pracovali v módním odvětví. Otec navrhoval sportovní oblečení, matka dělala stylistku.

V šesti letech chlapce zranil dobrman. Jizva už mu na levé tváři zůstala.

Později Ulliel vystudoval film na Univerzitě Paříž VIII. Hrát začal jako jedenáctiletý poté, co přítelkyně jeho matky založila hereckou agenturu a vybrala si jej. První roli dostal roku 1997 v televizním filmu. Do širšího povědomí vešel rolí v povídkovém snímku Paříži, miluji tě z roku 2006.

Rok nato se stal tváří parfému Bleu de Chanel, se supermodelkou Kate Mossovou propagoval výrobky francouzské společnosti Longchamp. Naposledy vloni byl Ulliel obsazen do superhrdinského seriálu Moon Knight, který pro videotéku Disney+ připravuje studio Marvel. Hrát v něm bude po boku Oscara Isaaca nebo Ethana Hawkea.

V roce 2014 ztvárnil Gaspard Ulliel módního návrháře Saint Laurenta. | Video: Sony
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy