Po Kytici se F. A. Brabec vrací s adaptací Máje

Irena Hejdová Irena Hejdová
13. 8. 2008 19:15
Matěj Stropnický už se chystá, že podřeže Kukuru
Máj
Máj | Foto: Bontonfilm

Praha - Na Kytici přišlo před osmi lety přes šest set tisíc diváků.  Za týden zkusí kameraman a režisér F. A. Brabec uspět v kinech s další adaptací české literární klasiky, převedením Máchova Máje.

„Kytice měla v předloze mnohem jasnější příběh a zápletku, Máj příběh téměř nemá. Měl jsem velkou chuť ho natočit, i když jsem dlouho nevěděl jak," vysvětluje Brabec úskalí realizace filmu, který vstoupí do kin příští týden.

Školní četba v Brabcově podání vypráví o vášnivé lásce mezi Vilémem a Jarmilou, které brání Vilémův otec, neb sám s dotyčnou  udržuje poměr.

„Táta to dělá s Jarmilou, kluk to dělá taky s Jarmilou, a když to s ní dělá táta, tak zrovna přijde kluk, zezadu ho podřeže a pak teprve zjistí, že to byl jeho táta. Já každému tvrdím, že je to tam napsané," popsal to už autor dřív v jednom rozhovoru.

Na scénáři pracoval stejně jako v případě svého předchozího Krysaře s Ivanou Novákovou, verzí prý bylo ke dvaceti. Atmosféru chtěl podpořit i spoluprácí s neherci.

„Nechtěl jsem profesionální herce, Máj je čistá báseň, říkal jsem si, že herci by to jen kazili. Chtěl jsem někoho nového a čistého, kdo by nebyl poznamenán profesionálními manýry," vysvětluje Brabec obsazení, které vyústilo do angažmá poněkud prkenné milenecké dvojice, Sandry Lehnertové a Matěje Stropnického.

Foto: Jan Vojtek, Beltfilm

Lehnertová je studentka mezinárodních vztahů z Chomutova a vyhrála konkurz, kterým prošlo celých šest stovek potenciálních Jarmil. Bez profesionálních zkušeností před kamerou absolvovala i řadu nahých scén: „Neuměla jsem si to moc představit, ale pak jsem pochopila, že když se vytvoří příjemná atmosféra, tak to zas tak těžké nebude."

Stropnický, který ztvárnil Viléma, je v reálném životě velmi viditelný politik ze Strany zelených. Reprezentuje radikální křídlo, které často nesouhlasí s předsedou, a možná i jeho "rebelství" mu pomohlo k roli.

„Vilémů jsem měl několik, ale tohle napětí mezi rebelstvím a romantikou měl jen Matěj," vysvětluje volbu hlavního hrdiny režisér.

Brabcova Kytice se stala i oblíbeným školním představením; výchovná složka redukovala výtky některých recenzentů, že klasickou předlohu redukuje na vizuální pábení s atmosférami, jež se místy blíží kýči.

Máj bude kromě ctitelů romantična ideální spíš pro středoškoláky - už kvůli lehce erotickým záběrům na mileneckou dvojici a  hudbě, kterou složili úspěšní popaři Support Lesbiens. 

Ústřední dvojici sekundují Kryštof Hádek, Juraj Kukura či Jan Tříska jako osudový kat a průvodce příběhem. Na tiskové konferenci ho ovšem zastoupil Jan Přeučil.

V expresivně patetickém monologu přirovnal myšlenkovou podstatu Máje - který vstupuje do kin 21. srpna - k srpnové invazi z roku 1968, olympiádě v Pekingu i gruzínskému konfliktu zároveň.

„Každá víra má svůj svět," servíroval rétor zapáleně do překvapeného publika - krátce předtím, než před Brabcem smekl svůj klobouk, a hned poté, co prozradil, že ho za jeho režijní počin po projekci „hluboce políbil".

Foto: Jan Vojtek, Beltfilm

F. A. Brabec nezastírá, že s adaptacemi klasiky není u konce. „S mým týmem si docela rozumíme a chtěli bychom udělat něco do třetice," říká a za jedinou překážku označuje nalezení pravé předlohy.

Do kin Máj vstoupí v době, kdy jim kraluje stejně obrazově opulentní Bathory. Na velkofilmu  Juraje Jakubiska se Brabec podílel jako bezpochyby talentovaný kameraman, jeho žena Jaroslava Pecharová k němu navrhovala kostýmy.

„Na Bathory jsem byl najat jako profesionál a odvedl tam svou práci. Máj je moje dítě, na kterém jsem strávil spoustu let," vysvětluje vztah k soupeřům o diváky sám Brabec.

„Od Bathory máme časový odstup, takže ji asi nesmeteme - ta se spíš smete sama," dodává producent Máje Miloš Remeň. „Spíš doufáme, že nám udělala dobrý odrazový můstek," naráží na rekordní návštěvnost Jakubiskova počinu v českých kinech.

Soundtrack vyjde samostatně 9. září;  předcházet mu bude knižní vydání Máje s fotografiemi z filmu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy