Po 40 letech Němci natočili nového Pana Tau, hraje ho britský stand-up komik

ČTK Kultura ČTK, DPA, Kultura
3. 8. 2020 15:26
Německá televize ARD začne na podzim vysílat nové díly oblíbeného dětského seriálu Pan Tau, který v 70. letech minulého století vyráběla Československá televize v západoněmecké koprodukci. Informuje o tom agentura DPA.

Původní tvůrci seriálu, režisér Jindřich Polák, scenárista Ota Hofman či představitel hlavní role Otto Šimánek, už nežijí. Práva k natočení dalších dílů si před několika lety zajistila německá společnost Caligari na základě toho, nakolik byl Pan Tau u tamních diváků populární.

Čtrnáctidílná série byla natočena v Německu s britskými a německými herci, kteří mluví anglicky. Hlavní postavu usměvavého gentlemana s kouzelnou buřinkou ztvárnil anglický stand-up komik Matt Edwards, dále účinkují televizní herečka Valerie Niehausová, známá ze seriálu Kobra 11, Armin Rohde, Bettina Lamprechtová, Sophie von Kesselová nebo Katharina Wackernagelová.

Česká televize měla původně být koproducentem, z projektu ale vycouvala, jak vloni napsaly Hospodářské noviny. "Původně plánovaných deset českých dílů se nakonec zredukovalo na dva, což by bylo obtížné z tvůrčího i obsahového hlediska," vysvětlila Karolína Blinková, mluvčí televize. Ta si nicméně vyjednala, že nový seriál dostane přednostně.

Podle Hospodářských novin měl české díly režírovat Karel Janák, několik jich dokonce napsal se scenáristou Petrem Hudským. "Německá vize se od původního Pana Taua a od našich tradičních představ hodně vzdálila. Začal z toho vznikat úplně jiný seriál," dodal Janák.

V letech 1970 až 1978 v československo-západoněmecké koprodukci vzniklo 33 dílů seriálu. Pan Tau kouzlil poklepáním na buřinku a mimo jiné se uměl zmenšit po podoby loutky. Usměvavý chlapík v obleku v prvních dvou ze tří seriálových řad nemluvil, se světem komunikoval pantomimou a tancem.

Příběhy Pana Tau vyšly i knižně a byly také zpracovány do filmů Poplach v oblacích, Od zítřka nečaruji a Pan Tau. Kromě Otto Šimánka se v seriálu objevily i další osobnosti české kinematografie, jako Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Jiřina Bohdalová, Slávka Budínová nebo František Filipovský.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy