Petr Zelenka nechá Sira "P" opakovat věty z Mnichova 1938

ČTK Kultura ČTK, Kultura
4. 8. 2014 14:22
Trojnásobný držitel českého lva točí film Ztraceni v Mnichově. Důležitou roli v něm hraje papoušek Edouarda Daladiera.
Hlavní roli novináře Pavla hraje Martin Myšička.
Hlavní roli novináře Pavla hraje Martin Myšička. | Foto: Falcon

Praha - Režisér Petr Zelenka (Knoflíkáři, Karamazovi, Rok ďábla a Příběhy obyčejného šílenství) natáčí až do konce srpna převážně v Praze nový snímek podle vlastního námětu a scénáře Ztraceni v Mnichově.

Ve film o "neznámých okolnostech" podepsání Mnichovské dohody má důležitou roli devadesátiletý papoušek Sir "P", který kdysi patřil francouzskému premiérovi Edouardu Daladierovi. Na pozvání ředitele Francouzského kulturního institutu se ocitne v roce 2008 v Praze jako živá relikvie z dob Mnichova. Sir "P" po Daladierovi opakuje některé důležité věty a prohlášení. Papouška unese český novinář Pavel a na základě jeho kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál.

Ztraceni v Mnichově.
Ztraceni v Mnichově. | Foto: Falcon

"Kromě toho, že mne téma Mnichova dlouhodobě zajímá, byl asi prvním impulzem k práci neúspěch Formanovy a Havlovy adaptace Mnichovského přízraku," uvedl Petr Zelenka. "Nevím, jak se dostali daleko s textem, ale nepodařilo se jim film zafinancovat, což mne u těchto dvou jmen překvapilo. Až později jsem pochopil proč. Náš příběh je tedy nejen o Mnichovu, ale i o tom, proč se o tomto tématu nedá točit."

Druhou část snímku tvoří jakýsi fiktivní film o filmu - padesátiminutový hraný dokument ze zákulisí natáčení ukazující české povahové rysy, stereotypy a mýty o národní povaze a historii. "Představte si čtyřicet minut Knoflíkářů, padesát minut Roku ďábla a před tím vším tři minuty archivních záběrů a máte to," podotkl Zelenka.

V hlavních rolích filmu se představí Martin Myšička jako novinář Pavel, Václav Kopta jako šéfredaktor a Pavlův nadřízený, Marek Taclík jako jeho kolega novinář Jakub a Jana Plodková jako tlumočnice.

Do českých kin se snímek Ztraceni v Mnichově dostane v roce 2015. Vzniká v produkci Davida Ondříčka a společnosti Lucky Man Films, koproducentem je Česká televize. Jde o první spolupráci dvou úspěšných filmařů od jejich diváckého hitu Samotáři z roku 2000, který natočil režisér Ondříček podle Zelenkova scénáře.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy