Perverzní vládce větru opanoval hollywoodské antioscary

Pavel Kroulík
27. 2. 2011 11:15
Shyamalanův film má pět z deseti Zlatých malin
Foto: Bontonfilm

Los Angeles - Nejhorším hollywoodským filmem roku 2010 se bezkonkurenčně stal fantasy snímek Poslední vládce větru. Nejnovější zastávka v sestupné kariéře režiséra M. Night Shyamalana získala pět ne/populárních anticen Zlatá malina, které tradičně uděluje stejnojmenná nadace.

Maliny (Razzies) založil publicista John Wilson v roce 1980 coby protilátku na záplavu "sebeoslavných" cen. Tradičně se udělují v předvečer Oscarů; totéž platí i pro nominace. O vítězích dlouho rozhodoval americký sbor asi 600 stovek hlasujících členů nadace; poslední dva roky se k "antioscarové akademii" mohou za poplatek přes internet připojit i lidé z dalších zemí.

Foto: Paramount Classics

Poslední vládce větru získal celou polovinu z deseti letošních cen. Byl vyhlášen nejhorším filmem, Shyamalanovi připadly Zlaté maliny za nejhorší režii i za nejhorší scénář. Pozlacenou plastovou malinu o velikosti golfového míčku v ceně jednoho dolaru získal i představitel jedné z vedlejších rolí Jackson Rathbone.

Film „zvítězil" také v nově vyhlášené kategorii Nejhorší a očirvoucí zneužití 3-D technologie, která reaguje na trojrozměrnou horečku vyvolanou Avatarem.  Byl natočen ve 2D a dodatečně převeden do třetího rozměru, což se podobně jako u spousty dalších titulů projevilo mimo jiné nekvalitním rozmazaným obrazem.

Čtěte také:
Nejvíc antioscarů můžou vysát upíři ze Stmívání
Oscary získá Král. Není nerd a má mistra propagace

To, co studia nazývají konverze, je podle nás perverze, komentoval Wilson výsledek převodu u Vládce větru. Podle odůvodnění poroty Shyamalan svým filmem také dokázal, že s živými herci může být příběh nudnější než kreslená předloha, a podařil se mu bezprecedentní kousek, že fanoušci nenávidí výsledek ještě víc než filmoví kritici.

Foto: Reuters

Shyamalan, který často pracuje jako scenárista, režisér i producent v jedné osobě, byl na vrcholu v roce 1999 s mysteriózním thrillerem Šestý smlysl. Od té doby se jeho kariéra pohybuje po sestupné spirále. Dál je sice nezdolně přesvědčený o své genialitě, ale výsledkem jsou čím dál prázdnější filmy snažící se našlehat mystiku a metafyziku.

Tuto cestu potvrdila Zlatá malina pro pro nejhoršího režiséra (plus herce ve vedlejší roli) za Ženu ve vodě v roce 2006. Poté ještě přibyl do jeho filmografie ekologicko mystický thriller Stalo se, ve kterém chtěl podle recenzentů natolik předat apelativní poselství, až přitom zapomněl na vyprávění a uvěřitelnost.

Tři maliny byly v noci na neděli v Los Angeles přiděleny filmu Sex ve městě 2, který měl sedm nominací. Podle poroty film připomíná Stalloneovy Postradatelné (Expendables) s estrogenem místo testosteronu, a navíc nerespektuje arabskou kulturu. Výlet čtyř vyphotoshopovaných Newyorčanek do Abú Dhábí uspěl v kategorii nejhoršího filmového pokračování. Druhý film navazující na televizní seriál si připsal také Zlatou malinu za nejhorší obsazení i pro herečku v hlavní roli.

Premiéra filmu Sex ve městě 2 v New Yorku - Sarah Jessica Parker
Premiéra filmu Sex ve městě 2 v New Yorku - Sarah Jessica Parker | Foto: Reuters

Představitelky čtyř hrdinek Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Cynthia Nixon a Kristen Davis na ni byly nominovány jako jedna žena, ovšem pod označením 4 Gals Pals - což je výraz pro dobré kamarádky, ale podle slangového slovníku také označení pro "tři gaye a lesbičku předělané na heterosexuálky". Malinová akademie si v rámci zábavnosti příliš neláme hlavu s pravidly a tradičně zařazuje do návrhů podobné úlety.

Naopak bez poskvrny nečekaně vyklouzla upírská romance Twilight sága: Zatmění. Série, která se těší přízni romantických dívek a opovržení od všech ostatních diváckých skupin, na Malinách boduje pravidelně. Ale letos žádnou anticenu nezískala, přestože měla devět nominací ve všech hlavních kategoriích - stejný počest jako Vládce.

Nejhorším hercem v hlavní roli byl vyhlášen Ashton Kutcher (ocenění dostal za výkony ve filmech Vrahouni a Na svatého Valentýna). V kategorii nejhorší herečky ve vedlejší roli "zabodovala" Jessica Alba. Nominaci na Zlatou malinu si vysloužila hned čtyřmi snímky - Vrah ve mně, Fotři jsou lotři, Machete a Na svatého Valentýna.

Jessica Alba ve filmu Machete
Jessica Alba ve filmu Machete | Foto: Profimedia.cz

Hollywoodské celebrity si celkem pochopitelně pro tyto ceny často nechodí a zatím není jasné, zda se dostavil někdo z letošních vítězů. K několik výjimkám patří režisér Paul Verhoeen (Showgirls) či Halle Berryová (Catwoman) - ta předvedla scénku parodující její oscarovou výhru za Ples příšer, čímž si vydobyla respekt pořadatelů i fanoušků.

Loni si pro trofej pro nejhorší herečku došla den před Oscary Sandra Bullocková za film All About Steve - evidentně nabuzená rolí absolutní favoritky na zlatou sošku, kterou pak také získala.

Ceny jsou sice chápány jako sarkastický prst za přílišné velikášství a nesoudnou vážnost, ale většinou je nakonec dostávají právě prohřešky celebrit, které hazardují se svým jménem coby obchodní značkou. Mnohem častěji než klasické hity je ale vyhrávají hloupé komedie, překomplikované thrillery a jiné bizarnosti, které jsou sice řemeslně zvládnuté, ale jinak napsané podle příručky Jak nemá vypadat soudržný film.

Loni nicméně v kategorii  nejlepší film loni zvítězili megalomanští Transfromers dvojka a letos je podle všeho výsledek kombinací obou trendů - jde o "poslední varování Shyamalanovi" i cenu za přefouknutý blockbuster.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy