Život plný dramat. Oscarový režisér Howard pojal film o Pavarottim jako operu

Reuters ČTK Reuters, ČTK
6. 6. 2019 13:49
Americký režisér Ron Howard sice přiznává, že toho o opeře příliš neví, zato drama vycítí už na dálku. A život slavného italského tenoristy Luciana Pavarottiho byl dramat plný.
Pavarottiho typickou árií byla Nessun dorma z Pucciniho Turandot.
Pavarottiho typickou árií byla Nessun dorma z Pucciniho Turandot. | Foto: Decca

Když proto Howard začínal natáčet dokumentární film o dnes již nežijícím králi vysokých c, jak se Pavarottimu přezdívalo, rozhodl se vyprávění opřít zejména o pěvcovy nejslavnější dramatické árie.

Luciano Pavarotti v milánském Teatro alla Scala.
Luciano Pavarotti v milánském Teatro alla Scala. | Foto: Bontonfilm

"O opeře jsem toho moc nevěděl," přiznává Howard. "Ale vždy se rád pustím do látky, která mě fascinuje."

Dokumentární film nazvaný Pavarotti, který právě začínají promítat americká kina a do těch českých vstoupí 11. července, tvoří málo známé záznamy pěvcových recitálů, videonahrávky z rodinného archivu i rozhovory s Pavarottiho blízkými, včetně jeho druhé manželky Nicoletty Mantovaniové.

Součástí snímku jsou též záběry Luciana Pavarottiho s přáteli - rovněž již nežijícími anglickou princeznou Dianou a jihoafrickým prezidentem Nelsonem Mandelou nebo s irským zpěvákem Bonem z rockové kapely U2.

Film rekonstruuje Pavarottiho život od mládí, které tento syn pekaře a amatérského zpěváka strávil ve válečné Itálii a kdy se zajímal především o fotbal, přes jeho začátky ve světě opery, kam prorazil v 60. letech minulého století, až po okamžik, kdy začal být považován za jednoho z nejslavnějších tenoristů všech dob.

"Věděl jsem samozřejmě, že opery jsou velice dramatické, že jeho život byl velice dramatický, a tak mě napadlo, jestli bychom ve filmu nemohli použít některé jeho interpretace konkrétních árií a skrze ně převyprávět jeho příběh," líčí režisér Howard, jak film sestavoval.

"V podstatě jsme postupovali, trochu jako kdybychom o Pavarottim komponovali operu s využitím těchto árií a skvělých záznamů. Jeho recitály byly opravdu strhující," dodává.

Film o Pavarottim začnou česká kina promítat 11. července. | Video: Bontonfilm

Letos pětašedesátiletý Američan Ron Howard je znám především hranými filmy - oscarovou Čistou duší z roku 2001, vesmírným Apollem 13 nebo thrillerem Šifra mistra Leonarda.

Když teď točil o Pavarottim, prý musel napnout všechny síly, aby pochopil, jaký slavný italský pěvec byl a jaké překážky musel v životě překonat.

"Neumíme si představit, jak bylo těžké stát se tenoristou na takové úrovni. To není jen věc toho, že máte nějaký dar, to vyžaduje roky práce, vášně a soustředění," míní Howard.

"Pavarottimu záleželo na jídle, na ženách, na lásce. Myslím, že ve všem ho nakonec poháněla právě vášeň," dodává režisér.

Luciano Pavarotti při zkoušce na recitál s klavíristou Leonem Magierou.
Luciano Pavarotti při zkoušce na recitál s klavíristou Leonem Magierou. | Foto: Ira Nowinski, Decca

Luciano Pavarotti zemřel na rakovinu roku 2007, bylo mu 71 let. Výrazně se zasloužil o popularizaci klasické hudby mezi širší veřejností, což dokázal mimo jiné vystoupeními ve sportovních halách nebo účinkováním s popovými a rockovými celebritami. Za to ale sklízel kritiku od konzervativnějších posluchačů.

Rodák z Modeny po studiích pedagogiky působil dva roky jako učitel náboženství a tělocviku na základní škole, krátce se živil jako pojišťovací agent.

Od roku 1956 chodil na soukromé hodiny zpěvu, v opeře debutoval o pět let později coby Rudolf v Pucciniho Bohémě.

Luciano Pavarotti.
Luciano Pavarotti. | Foto: Decca

Od konce 60. let již byl srovnáván se slavnými tenory minulosti - stejně jako jeho idolové se také Pavarotti téměř výhradně zaměřoval na italský repertoár.

Mezi jeho nejznámější role patřili Cavaradossi v Pucciniho Tosce, Radames ve Verdiho Aidě nebo Nemorino v Donizettiho Nápoji lásky.

Pavarottiho zvlášť charakteristickým kusem pak byla árie prince Kalafa Nessun dorma z třetího dějství Pucciniho opery Turandot.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy