Část Paříže zažívá karanténu ve stylu 40. let, zůstaly tam válečné kulisy

ČTK Reuters ČTK, Reuters
26. 3. 2020 9:58
Pro část obyvatel pařížské čtvrti Montmartre je celostátní karanténa o něco zvláštnější než pro zbytek Francie. Prožívají ji v prostředí přetvořeném do stylu 40. let minulého století, upozorňuje agentura Reuters. V místních ulicích zůstaly kulisy z natáčení historického filmu, které přerušilo náhlé vyhlášení povinné izolace obyvatelstva.

Ačkoli herci a všichni filmaři zmizeli, v ulicích Rue Berthe, Rue des Trois-Frères a Rue Androuet nedaleko baziliky Sacré-Coeur jsou na zdech stále plakáty s válečnou propagandou nacistického Německa i socialistické agitace.

Zůstalo také několik falešných průčelí obchodů v dobovém stylu, například zlatnictví nebo krejčovství, a německé značky na ulicích ukazující cestu ke zdravotnickým zařízením. Dokonce i projíždějící policisté, kteří dohlížejí na dodržování karantény, se zastavili, aby se před dekorací vyfotili.

Kulisy byly nainstalovány kvůli natáčení snímku Adieu Monsieur Haffmann (Sbohem, pane Haffmanne), který se odehrává v Paříži okupované Němci. Tvůrci filmu, v němž budou účinkovat Daniel Auteuil, Gilles Lellouche nebo Sara Giraudeauová, materiál nestihli včas uklidit po ohlášení karantény.

Francouzský prezident Emmanuel Macron o jejím zavedení informoval obyvatele minulé pondělí večer a omezení pohybu začalo platit další den v poledne.

Snímek francouzského režiséra Freda Cavayého vzniká adaptací stejnojmenné divadelní hry a vypráví o židovském zlatníkovi Josephu Haffmannovi, který je nucen se za války skrývat před nacisty.

"Kdyby čistě náhodou Paříž pod karanténou nebyla dostatečně dezorientující: moje čtvrť byla používána pro natáčení filmu, když začala povinná izolace. Teď zůstal celý blok zaseklý v roce 1941," napsal na Twitteru místní obyvatel Tim McInerney. "V tomhle 18. pařížském obvodu jsou obyvatelé uzavření… v roce 1941," komentoval kuriózní situaci web Huffington Post.

Paříž byla okupovaná nacisty od června 1940. Francouzská vláda se přesunula do Vichy a na hlavní město dohlížela vojska wehrmachtu. Byl vyhlášen zákaz nočního vycházení, vznikl přídělový systém na jídlo a rychle se dostavil nedostatek uhlí na topení.

Židé v Paříži museli nosit žluté hvězdy. Francouzská policie jich dle německých rozkazů tisíce zatkla a poslala do koncentračních táborů.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy