Část Paříže zažívá karanténu ve stylu 40. let, zůstaly tam válečné kulisy

ČTK Reuters ČTK, Reuters
26. 3. 2020 9:58
Pro část obyvatel pařížské čtvrti Montmartre je celostátní karanténa o něco zvláštnější než pro zbytek Francie. Prožívají ji v prostředí přetvořeném do stylu 40. let minulého století, upozorňuje agentura Reuters. V místních ulicích zůstaly kulisy z natáčení historického filmu, které přerušilo náhlé vyhlášení povinné izolace obyvatelstva.

Ačkoli herci a všichni filmaři zmizeli, v ulicích Rue Berthe, Rue des Trois-Frères a Rue Androuet nedaleko baziliky Sacré-Coeur jsou na zdech stále plakáty s válečnou propagandou nacistického Německa i socialistické agitace.

Zůstalo také několik falešných průčelí obchodů v dobovém stylu, například zlatnictví nebo krejčovství, a německé značky na ulicích ukazující cestu ke zdravotnickým zařízením. Dokonce i projíždějící policisté, kteří dohlížejí na dodržování karantény, se zastavili, aby se před dekorací vyfotili.

Kulisy byly nainstalovány kvůli natáčení snímku Adieu Monsieur Haffmann (Sbohem, pane Haffmanne), který se odehrává v Paříži okupované Němci. Tvůrci filmu, v němž budou účinkovat Daniel Auteuil, Gilles Lellouche nebo Sara Giraudeauová, materiál nestihli včas uklidit po ohlášení karantény.

Francouzský prezident Emmanuel Macron o jejím zavedení informoval obyvatele minulé pondělí večer a omezení pohybu začalo platit další den v poledne.

Snímek francouzského režiséra Freda Cavayého vzniká adaptací stejnojmenné divadelní hry a vypráví o židovském zlatníkovi Josephu Haffmannovi, který je nucen se za války skrývat před nacisty.

"Kdyby čistě náhodou Paříž pod karanténou nebyla dostatečně dezorientující: moje čtvrť byla používána pro natáčení filmu, když začala povinná izolace. Teď zůstal celý blok zaseklý v roce 1941," napsal na Twitteru místní obyvatel Tim McInerney. "V tomhle 18. pařížském obvodu jsou obyvatelé uzavření… v roce 1941," komentoval kuriózní situaci web Huffington Post.

Paříž byla okupovaná nacisty od června 1940. Francouzská vláda se přesunula do Vichy a na hlavní město dohlížela vojska wehrmachtu. Byl vyhlášen zákaz nočního vycházení, vznikl přídělový systém na jídlo a rychle se dostavil nedostatek uhlí na topení.

Židé v Paříži museli nosit žluté hvězdy. Francouzská policie jich dle německých rozkazů tisíce zatkla a poslala do koncentračních táborů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy