Část Paříže zažívá karanténu ve stylu 40. let, zůstaly tam válečné kulisy

ČTK Reuters ČTK, Reuters
26. 3. 2020 9:58
Pro část obyvatel pařížské čtvrti Montmartre je celostátní karanténa o něco zvláštnější než pro zbytek Francie. Prožívají ji v prostředí přetvořeném do stylu 40. let minulého století, upozorňuje agentura Reuters. V místních ulicích zůstaly kulisy z natáčení historického filmu, které přerušilo náhlé vyhlášení povinné izolace obyvatelstva.

Ačkoli herci a všichni filmaři zmizeli, v ulicích Rue Berthe, Rue des Trois-Frères a Rue Androuet nedaleko baziliky Sacré-Coeur jsou na zdech stále plakáty s válečnou propagandou nacistického Německa i socialistické agitace.

Zůstalo také několik falešných průčelí obchodů v dobovém stylu, například zlatnictví nebo krejčovství, a německé značky na ulicích ukazující cestu ke zdravotnickým zařízením. Dokonce i projíždějící policisté, kteří dohlížejí na dodržování karantény, se zastavili, aby se před dekorací vyfotili.

Kulisy byly nainstalovány kvůli natáčení snímku Adieu Monsieur Haffmann (Sbohem, pane Haffmanne), který se odehrává v Paříži okupované Němci. Tvůrci filmu, v němž budou účinkovat Daniel Auteuil, Gilles Lellouche nebo Sara Giraudeauová, materiál nestihli včas uklidit po ohlášení karantény.

Francouzský prezident Emmanuel Macron o jejím zavedení informoval obyvatele minulé pondělí večer a omezení pohybu začalo platit další den v poledne.

Snímek francouzského režiséra Freda Cavayého vzniká adaptací stejnojmenné divadelní hry a vypráví o židovském zlatníkovi Josephu Haffmannovi, který je nucen se za války skrývat před nacisty.

"Kdyby čistě náhodou Paříž pod karanténou nebyla dostatečně dezorientující: moje čtvrť byla používána pro natáčení filmu, když začala povinná izolace. Teď zůstal celý blok zaseklý v roce 1941," napsal na Twitteru místní obyvatel Tim McInerney. "V tomhle 18. pařížském obvodu jsou obyvatelé uzavření… v roce 1941," komentoval kuriózní situaci web Huffington Post.

Paříž byla okupovaná nacisty od června 1940. Francouzská vláda se přesunula do Vichy a na hlavní město dohlížela vojska wehrmachtu. Byl vyhlášen zákaz nočního vycházení, vznikl přídělový systém na jídlo a rychle se dostavil nedostatek uhlí na topení.

Židé v Paříži museli nosit žluté hvězdy. Francouzská policie jich dle německých rozkazů tisíce zatkla a poslala do koncentračních táborů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 4 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy