Palestinští vesničané bojují o Oscara i pozornost světa

Kultura Reuters Kultura, Reuters
31. 1. 2013 14:21
Dokument 5 Brokes Cameras mapuje izraelsko-palestinský konflikt z pohledu vesničanů
Emad Burnat
Emad Burnat | Foto: Aktuálně.cz

Ramalláh - Na Oscara nominovaný dokument 5 Broken Cameras (5 zničených kamer), který natočil palestinský zemědělec Emad Burnat, tento týden poprvé viděli Palestinci. Snímek je pro místní obyvatelstvo nadějí, že získají pozornost světa v souvislosti s jejich problémy s Izraelem.

Nízkorozpočtový dokument je založen na pětileté kameramanské práci Burnata, který pravidelně zaznamenával protesty proti zabavování půdy izraelskými jednotkami a židovskými osadníky v jeho vesnici Bil'in na Západním břeh Jordánu. Sousedé při demonstracích umírali nebo přišli o své pozemky, které jsou jim obživou. Filmař také zachytil drsné vyrůstání svého malého syna, mezi jehož první slova patří zeď nebo armáda.

Kameraman v ulicích
Kameraman v ulicích | Foto: Aktuálně.cz

"Toto je film pro ty, kteří byli trápeni. Je to větší než já nebo Bil'in. Více než miliarda lidí sleduje Oscary a dozví se, jaké strasti aktuálně prožíváme," prohlásil Burnat po filmu, který bude v únoru usilovat o Oscara stejně další jako čtyři dokumenty.

Jeden z nich s názvem The Gatekeepers sleduje desítky let trvající blízkovýchodní konflikt očima šesti bývalých šéfů izraelské rozvědky. I když je úhel pohledu odlišný, mají oba filmy totéž sdělení, a to, že okupace Západního břehu Jordánu je špatná a musí skončit.

Při projekci Burnatova dokumentu v Ramalláhu diváci tleskali ve stoje. Byli nadšení, že se jejich zdánlivě nekončený boj dostal na velké plátno.

Vesničané v černobílých šátcích a elegantně oblečení městští obyvatelé sdíleli během filmu podobné dojmy. Záběr na olivovník spálený na popel židovskými osadníky vyvolal u diváků živé reakce doprovázené výkřiky "Ach Bože". Když ale Burnatova kamera zachytí vzdorné skandování vesničanů a to, jak hází kameny na ujíždějící izraelské jeepy, naplnil sál nadšený aplaus.

Foto: Aktuálně.cz

Film režíroval izraelský aktivista Guy Davidi. To vedlo k tomu, že snímek byl považován za izraelský a filmový festival v Maroku jej odmítal uvést. Avšak dokument byl promítán v Íránu a dalších blízkovýchodních zemích a Burnat tvrdí, že společné autorství filmařů neodráží jakékoliv významné zlepšení vztahů mezi Izraelem a Palestinou.

"Davidi je aktivista, který k nám do vesnice přijel projevit svou podporu. Ukázal jsem mu natočený materiál a on souhlasil, že pomůže", vysvětluje situaci Burnat.

Avšak dokument ukazuje několik příkladů spolupráce místních obyvatel s izraelskými aktivisty, kteří například pomáhali plánovat protesty v hebrejštině. "Všichni Izraelci nejsou proti nám, někteří nesouhlasí s tím, co nám Izrael dělá. A to tento dokument dokazuje," řekla palestinská studentka Amira Daood.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 6 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 51 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy