Palestinští vesničané bojují o Oscara i pozornost světa

Kultura Reuters Kultura, Reuters
31. 1. 2013 14:21
Dokument 5 Brokes Cameras mapuje izraelsko-palestinský konflikt z pohledu vesničanů
Emad Burnat
Emad Burnat | Foto: Aktuálně.cz

Ramalláh - Na Oscara nominovaný dokument 5 Broken Cameras (5 zničených kamer), který natočil palestinský zemědělec Emad Burnat, tento týden poprvé viděli Palestinci. Snímek je pro místní obyvatelstvo nadějí, že získají pozornost světa v souvislosti s jejich problémy s Izraelem.

Nízkorozpočtový dokument je založen na pětileté kameramanské práci Burnata, který pravidelně zaznamenával protesty proti zabavování půdy izraelskými jednotkami a židovskými osadníky v jeho vesnici Bil'in na Západním břeh Jordánu. Sousedé při demonstracích umírali nebo přišli o své pozemky, které jsou jim obživou. Filmař také zachytil drsné vyrůstání svého malého syna, mezi jehož první slova patří zeď nebo armáda.

Kameraman v ulicích
Kameraman v ulicích | Foto: Aktuálně.cz

"Toto je film pro ty, kteří byli trápeni. Je to větší než já nebo Bil'in. Více než miliarda lidí sleduje Oscary a dozví se, jaké strasti aktuálně prožíváme," prohlásil Burnat po filmu, který bude v únoru usilovat o Oscara stejně další jako čtyři dokumenty.

Jeden z nich s názvem The Gatekeepers sleduje desítky let trvající blízkovýchodní konflikt očima šesti bývalých šéfů izraelské rozvědky. I když je úhel pohledu odlišný, mají oba filmy totéž sdělení, a to, že okupace Západního břehu Jordánu je špatná a musí skončit.

Při projekci Burnatova dokumentu v Ramalláhu diváci tleskali ve stoje. Byli nadšení, že se jejich zdánlivě nekončený boj dostal na velké plátno.

Vesničané v černobílých šátcích a elegantně oblečení městští obyvatelé sdíleli během filmu podobné dojmy. Záběr na olivovník spálený na popel židovskými osadníky vyvolal u diváků živé reakce doprovázené výkřiky "Ach Bože". Když ale Burnatova kamera zachytí vzdorné skandování vesničanů a to, jak hází kameny na ujíždějící izraelské jeepy, naplnil sál nadšený aplaus.

Foto: Aktuálně.cz

Film režíroval izraelský aktivista Guy Davidi. To vedlo k tomu, že snímek byl považován za izraelský a filmový festival v Maroku jej odmítal uvést. Avšak dokument byl promítán v Íránu a dalších blízkovýchodních zemích a Burnat tvrdí, že společné autorství filmařů neodráží jakékoliv významné zlepšení vztahů mezi Izraelem a Palestinou.

"Davidi je aktivista, který k nám do vesnice přijel projevit svou podporu. Ukázal jsem mu natočený materiál a on souhlasil, že pomůže", vysvětluje situaci Burnat.

Avšak dokument ukazuje několik příkladů spolupráce místních obyvatel s izraelskými aktivisty, kteří například pomáhali plánovat protesty v hebrejštině. "Všichni Izraelci nejsou proti nám, někteří nesouhlasí s tím, co nám Izrael dělá. A to tento dokument dokazuje," řekla palestinská studentka Amira Daood.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy