Žádná selfie ani sociální sítě. Vyhlašování Oscarů má nová pravidla, aby nedošlo k záměně obálek

ČTK ČTK
24. 1. 2018 11:21
Dva pracovníci firmy PricewaterhouseCoopers budou při udělování cen Oscar stát na jkraji jeviště. Ověří, zda celebrita, která se chystá vyjít na pódium a oznámit jméno vítěze, má správnou obálku. Třetí kolega bude znát pro jistotu jména vítězů nazpaměť.
Není to omyl? Předávání loňských Oscarů provázely zmatky.
Není to omyl? Předávání loňských Oscarů provázely zmatky. | Foto: Reuters

Společnost PricewaterhouseCoopers, která dlouhodobě zajišťuje sčítání hlasů pro americké filmové ceny Oscar, oznámila nová pravidla týkající se obálek se jmény oceněných při vyhlašování vítězů.

Chce tak zabránit opakování loňské nepříjemnosti, kdy byl na slavnostním ceremoniálu v Los Angeles kvůli nesprávné obálce omylem vyhlášen špatný vítěz v kategorii nejlepší film.

Dva pracovníci PricewaterhouseCoopers budou stát každý na jednom okraji jeviště. Ověří, zda celebrita, která se chystá vyjít na pódium a oznámit jméno vítěze, má správnou obálku.

Třetí kolega bude nově sedět v kontrolní místnosti s producenty show. K dispozici bude mít kompletní sadu obálek se jmény vítězů. Seznam bude znát zpaměti jako pojistku. Tato trojice se zúčastní zkoušek a nacvičí, jak postupovat v případě záměny obálek.

Během slavnostního večera nebudou zaměstnanci PricewaterhouseCoopers smět používat mobilní telefony nebo surfovat po sociálních sítích, aby se plně soustředili. Americká média připomínají, že pracovníci firmy na loňském ceremoniálu těsně před předáním špatné obálky tweetovali a pořizovali si selfie.

Závěr oscarové slavnosti loni v únoru skončil nečekaným pozdvižením, když herci Warren Beatty a Faye Dunawayová, kteří vyhlašovali vítěze kategorie nejlepší film, oznámili, že zvítězil titul La La Land. Ve skutečnosti však vyhrál snímek Moonlight. Herci dostali špatnou obálku a společnost chybu uznala.

Oscaři se budou rozdávat 4. března. Podle včerejších nominací má největší šance snímek Tvář vody mexického režiséra Guillerma del Toro. Film z dob studené války z prostředí tajné americké laboratoře, v níž se rozvine vztah mezi zkoumaným obojživelným monstrem a němou vrátnou, jich získal třináct. 

Válečné drama Dunkerk má osm nominací, drama Tři billboardy kousek za Ebbingem sedm. 

 

Právě se děje

před 33 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy