Fila: Otec vyvraždil rodinu. Unikátní film je sestříhán jen z reálných záběrů

Kamil Fila Blahoslav Baťa Kamil Fila, Blahoslav Baťa
10. 10. 2020 7:30
Americká vražda: Rodina od vedle je dokument Netflixu o skutečném kriminálním případu. "Na filmu je výjimečné, jak je natočen," tvrdí filmový kritik Kamil Fila.
Videorecenze dokumentu Americká vražda: Rodina od vedle. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

Téměř celý film je sestříhán ze skutečných záběrů. "Ne samotného zločinu, ale toho, co mu předcházelo a následovalo," říká Fila. Podle něho je určitým způsobem fascinující, kolik dnes existuje materiálu k tomu, aby se člověk usvědčil.

Snímek není amatérský proto, že používá rozmazané záběry nebo záběry ze sociálních sítí. "Naopak je fascinující tím, že dnes vyrobíte příběh jen z toho, co už je 'okolo'," dodává Fila.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy