Olze zahrají na premiéře Plastici. Lze na ni počkat i u kávy

ČTK ČTK, Kultura
Aktualizováno 6. 5. 2014 20:37
Podívejte se na novou ukázku z dokumentu Miroslava Janka Olga. Na Olgu Havlovou si lidé můžou vzpomenout i při speciální akci v kavárnách.
Olga a Václav Havlovi na Hrádečku.
Olga a Václav Havlovi na Hrádečku. | Foto: Aerofilms

Praha - Kapela The Plastic People of the Universe doprovodí 13. května v pražském kině Aero premiéru celovečerního dokumentu režiséra, scenáristy a kameramana Miroslava Janka s názvem Olga. Díky přímému přenosu si ho užijí i diváci ve více než dvou desítkách českých kin.

Snímek je věnován manželce Václava Havla, kamarádce, která nezkazila žádnou legraci, houbařce, milovnici přírody i ostré glosátorce a statečné disidentce Olze Havlové (1933-1996).

V Aeru bude při té příležitosti otevřena putovní výstava fotografií Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové zachycující její začátky a Olgu Havlovou při práci s lidmi s handicapem.

Podívejte se na novou ukázku z dokumentu Olga od Miroslava Janka. Olga Havlová v ní potkává hollywoodskou herečku Jane Fonda.
Podívejte se na novou ukázku z dokumentu Olga od Miroslava Janka. Olga Havlová v ní potkává hollywoodskou herečku Jane Fonda. | Video:

Dokument ji přibližuje z civilní stránky. Režisér nechal promlouvat dosud nezveřejněné archivní záběry včetně těch z Originálního Videojournalu, fotografie i osobní zpovědi přátel. Na plátně se objeví například Vratislav Brabenec, Anna Freimanová, Jane Fondová, Ivan M. Havel, Vladimír Hanzel, František Horáček, Jan Kašpar a Andrej Krob.

"Já už jsem před lety k nedožitým pětasedmdesátinám paní Olgy připravila malou knížku vzpomínek na ni. Teď, když se blížily osmdesátiny, povedlo se díky Knihovně Václava Havla tento sborník rozšířit. A protože se sešla spousta zajímavého nového materiálu, napadlo nás, že by to šlo zužitkovat v dokumentárním snímku," řekla Anna Freimanová.

Olga Havlová.
Olga Havlová. | Foto: Aerofilms

Ta měla především k dispozici zajímavý fotografický materiál, který jí před svou smrtí věnoval Jan Kašpar. "Další přidali Ivan Havel s manželkou Dášou, což jsme obohatili filmovými záběry z Originálního Videojournalu," dodala Freimanová. Natočil ho stejný tým, který v roce 2007 natočil dokument Občan Havel.

"Naším cílem bylo představit Olgu Havlovou mladé generaci. Vznik filmu podpořila také Knihovna Václava Havla, Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, Státní fond kinematografie a na portálu HitHit skoro stovka dárců," uvedla producentka Jarmila Poláková.

Olga.
Olga. | Foto: Aerofilms

S filmem je spojena i neotřelá promo akce s názvem Čekám na Olgu. "V premiérovém týdnu (12. – 18. května) mohou návštěvníci 26 kaváren v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové vyjádřit své sympatie k osobnosti paní Olgy. Pokud si objednají kávu pomocí hesla: Dám si jedno s Olgou a během pití kávy dokážou 15 minut mlčet, dostanou kávu zdarma," řekla Radka Urbancová z distribuční společnosti Aerofilms.

Akce navazuje na všeobecně známou skutečnost, o které i ve filmu mluví osobní ochranka paní Olgy, a to že se na ni nesmělo po ránu mluvit, dokud si nedala kávu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Při sebevražedném atentátu v Afghánistánu zemřelo dvacet lidí. Exploze vážně poničila nemocnici

Nejméně 20 lidí zemřelo ve čtvrtek při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země. Dalších přibližně 90 lidí utrpělo zranění, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. K útoku se přihlásilo militantní hnutí Tálibán. Při explozi nákladního auta s výbušninami byla vážně poničena kalátská nemocnice. Podle Tálibánu byla cílem útoku budova patřící vládní zpravodajské službě. Agentura AP připomíná, že Afghánistán zažívá útoky ze strany Tálibánu od krachu mírových jednání se Spojenými státy téměř každý den.

Další zprávy