Odcizený otec a syn k sobě hledají cestu. Film s Neesonem je nečekaný emoční zážitek

Jan Gregor Jan Gregor
6. 8. 2020 12:10
Příběh, který v českých kinech od čtvrtka vypráví film Vzpomínky na Itálii, už jsme v různých obměnách viděli mnohokrát. Režijní debut britského herce Jamese D’Arcyho nevyniká originalitou scénáře ani formálním zpracováním. Když se ale do vyprávění o tom, jak k sobě hledají cestu odcizený otec se synem, divák ponoří, může si odnést nečekaně silný emoční zážitek.

Určitě v tom hrají roli fotogenické kulisy prosluněného Toskánska. Snímek o vyrovnávání se s traumatem ze ztráty blízkého se nerochní v depresi, naopak působí vřele a pozitivně.

Ústřední metafora není z těch nejsubtilnějších. Rodinná vila v Itálii, kam po dvaceti letech přijíždějí malíř Robert hraný Liamem Neesonem a jeho syn Jack v podání Micheála Richardsona, je ve stejných troskách jako jejich vztah.

Jack šéfuje malé londýnské výstavní síni a potřebuje vilu prodat, aby za utržené peníze odkoupil galerii od manželky, s níž se právě rozvádí. Jack s Robertem se pouštějí do rekonstrukce honosného sídla, aby jeho stav neodradil případné zájemce o koupi a na transakci co nejvíc získali. V druhém plánu jsou nuceni si uklidit také sami v sobě. Pobyt ve vile je chtě nechtě konfrontuje se vzpomínkami na tragédii, kterou Jack jako malý vytěsnil a Robert na ni nemůže zapomenout.

Čtyřiačtyřicetiletý James D’Arcy, coby herec známý z Atlasu mraků, Dunkerku nebo posledních Avengers, si prý při psaní scénáře dělal zálusk na roli Jacka. Producenti ale šťastně oslovili Liama Neesona a jeho skutečného syna Micheála Richardsona.

Není divu, že Neeson po příležitosti skočil. Jednak to pro něj bylo vítané vybočení ze škatulky sveřepých mstitelů, které hraje v posledních letech. A jednak příběh kopíruje jeho vlastní rodinné neštěstí: Neesonova manželka a Micheálova matka Natasha Richardsonová se před lety zabila na lyžích. Film obdobnou smrtelnou nehodu umisťuje do auta.

Možná i proto mezi sebou Neeson s Richardsonem jako otec a syn mají na plátně uvěřitelnou chemii. A nehledě na těžké téma potlačeného žalu a pocitu viny, která plnou silou vytryskne v jedné emotivní scéně, jsou Vzpomínky na Itálii daleko víc odlehčenou komedií než zatěžkaným dramatem.

Humor do filmu vnáší například věčné pošťuchování otce se synem nebo jejich interakce s rázovitým domorodým obyvatelstvem.

Česká kina promítají Vzpomínky na Itálii od tohoto čtvrtka. | Video: Bontonfilm

Uvěřitelně to jiskří také mezi Jackem a Natálií, majitelkou a šéfkuchařkou malé restaurace hranou Italkou Valerií Bilellovou. Je nejen schopná a krásná, ale jako každá výraznější postava ve filmu má také svoje problémy - prochází soudními tahanicemi o osmiletou dceru a v jejím zájmu se snaží udržovat dobrý vztah s exmanželem.

Valeria Bilellová.
Valeria Bilellová. | Foto: Bontonfilm

Dokonce i komická postava realitní makléřky Kate v podání suše strohé Lindsay Duncanové má naznačenou hořkosladkou story: přestěhovala se do Toskánska, když její manžel oplodnil sekretářku. Téměř všichni v D’Arcyho snímku stojí na výrazné životní křižovatce.

A přesto nebo právě proto vyvolávají Vzpomínky na Itálii docela euforický dojem. Kamera se pase na zvlněných kopcích a vinicích lemovaných úzkými silničkami, až má jeden chuť okamžitě sbalit batoh. Nebo si alespoň otevřít lahev dobrého chianti.

Divák si může vybudovat vztah k hlavním hrdinům, kteří působí sympaticky a jejichž problémy jsou zakotveny v realitě. Na druhou stranu je příběh sice efektivně napsaný, zároveň ale trochu schematický a předvídatelný ve stylu amerických nezávislých komediálních dramat.

Takže: komu nevadí trocha žánrových klišé a v určitých momentech i sentimentálního tlačení na emoce, Vzpomínky na Itálii ho dost možná utáhnou na svůj toskánský šarm.

Vzpomínky na Itálii

Scénář a režie: James D’Arcy
Bontonfilm, česká distribuční premiéra 6. srpna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy