Ochutnejte v kinech Mechanický pomeranč

Irena Hejdová Irena Hejdová
9. 1. 2007 0:00
Praha - Tradiční desítku filmů nabízí letošní třináctý ročník přehlídky Projekt 100. Jsou prý lepší než James Bond. Uvnitř: ZNĚLKA PROJEKTU
Projekt 100
Projekt 100 | Foto: Projekt 100

Letošní kolekce, která oficiálně startuje ve středu, možná nemá jednotící téma, ale to nejzásadnější je desítce filmů opět společné.

Jsou to mimořádně kvalitní a oceňovaná díla nabízená ve vybraných kinech a v limitovaném termínu. Mohou být i zábavná, ale neberou film jen jako zábavu.

Pokud přece jen jeden jmenovat, pak Mechanický pomeranč Stanleyho Kubricka, který se tak poprvé dostává do oficiální české distribuce.

Jsou tu snímky obdarované Oscarem i na významných přehlídkách v Cannes, Berlíně či Torontu. Nejstarší z letošníh filmů vznikl před víc než půlstoletím, dva nejnovější jsou z loňska.

Geograficky jsou z Maďarska, Británie i Francie. Z Ruska i z USA, z daleké Afriky a ještě vzdálenější Číny. Odehrávají se v městě i na venkově, v minulosti i současnosti. Je mezi nimi drsné drama i jímavá lovestory, temné sci-fi i smutný western.

Je tu nejen film od mistra napětí Alfreda Hitchcocka, ale i od sveřepého Ira Kena Loache, od princezny francouzské nové vlny Agnes Vardové i od ruského filmového básníka Andreje Tarkovského.

"Většina filmů, které uvádíme, je lepší než nový Bond, kterého jsem nedávno viděl. Ze současné distribuce prostě nejsem nadšený," tvrdí ředitel přehlídky Jiří Králík a doufá, že diváci rádi zajdou i na kvalitnější filmy.

Podívejte se na znělku cyklu PROJEKT 100

Zvedá se vítr
Zvedá se vítr | Foto: Projekt 100
PROJEKT 100 2007:
Přehled filmů
Tsotsi
Tsotsi | Foto: Projekt 100
TSOTSI:
Recenze filmu
Zvedá se vítr
Zvedá se vítr | Foto: Projekt 100
ZVEDÁ SE VÍTR:
Recenze filmu
Taxidermia
Taxidermia | Foto: Projekt 100
TAXIDERMIA:
Recenze filmu
Mechanický pomeranč
Mechanický pomeranč | Foto: Projekt 100
PROJEKT 100 2006:
Přehled loňských filmů
Na sever severozápadní linkou
Na sever severozápadní linkou | Foto: Projekt 100
PROJEKT 100 2006:
Rozhovor s Jiřím Králíkem
Cléo od 5 do 7
Cléo od 5 do 7 | Foto: Projekt 100
AKTUÁLNĚ V KINĚ:
Lednové filmové premiéry
Taxidermia
Taxidermia | Foto: Aktuálně.cz
RESUMÉ:
Filmy 2006, které stály za to
 

Právě se děje

před 7 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy