Ochutnávka oscarových miniatur

Irena Hejdová
14. 1. 2006 13:00
Projekt 100 - Jako předfilmy se na letošním Projektu 100 představí silná kolekce kanadských animovaných snímků.

Každý z celkem deset animovaných titulů posbíral řadu prestižních mezinárodních cen; celá polovina z nich získala Oskara v kategorii nejlepší krátký animovaný film.

Podle organizátora Projektu 100 Jiřího Králíka je tento výběr kanadských animovaných miniatur unikátní kolekcí, která zastupuje to nejlepší z kanadské animované tvorby za posledních 35 let (kromě snímků legendárního tvůrce Normana McLarena, které v současné době je možné shlédnout jen na DVD).

Podívejte se na ukázku z filmu Ryan.

Jedním z nejzajímavějších snímků je film Chrise Landretha Ryan (2004). Nevšední animovaný dokument vypráví o tvůrci animovaných snímků Ryanu Larkinovi, který dnes žije jako žebrák v ulicích Montrealu. Až fotorealisticky vytvořené postavy mají deformovaná těla či jim chybějí některé části; ve vzpomínkách se tu zhmotňují Larkinovi spolupracovníci a dávné lásky. Film natočený nejmodernější digitální technikou získal Oskara loni.

Sugestivní je i Klobouk Michele Cournoyové. Silně erotické dílo pracuje s tématem incestu. Expresivní výjevy se neustále proměňují na principu analogie, opakuje se tu několik stejných motivů: klobouk, ženské tělo, ústa, ženské i mužské přirození. Film námětem, zpracováním i silou vyznění připomíná tvorbu surrealistky Evy Švankmajerové.

Balablok
Balablok | Foto: Projekt 100

V unikátní kolekci je zastoupen i satirický Balablok, který český tvůrce Břetislav Pojar natočil v Kanadě v roce 1972. Film o ozbrojeném konfliktu mezi kostkami a koulemi kritizuje rasismus a intoleranci; je vítězem Zlaté palmy z festivalu v Cannes v roce 1973. Pacifismus prostupuje i loutkovou bajku Hrad z písku Co Hoedemana. Snímek Ráj Ishu Patela z roku 1984 je vytvořený kombinovanou technikou a vypráví o krásném ptáku ve zlaté klícce a o kosovi, který do jeho rajského světa pronikne .

Bobovy narozeniny
Bobovy narozeniny | Foto: Projekt 100

V rámci kolekce se dále představí dva filmy Cordella Bariera (Kocourek se vrátil, Podivní vetřelci) a Bobovy narozeniny od Alison Snowdenové a Davida Fina; tyto filmy zásadně proměnily americké kreslené seriály. Dvěma filmy je zastoupen i tvůrce Frédérik Back, ovlivněný tvorbou francouzských impresionistů; ten má v kolekci snímky Křup a Muž, který sázel stromy.

#reklama

 

Právě se děje

před 6 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy