Obrazem: Filmem roku je Šarlatán, nejvíce Českých lvů ale získala Krajina ve stínu

Ivan Trojan získal sošku pro nejlepšího herce.
Bez červeného koberce i bez diváků se v pražském Rudolfinu tuto sobotu předávaly ceny Český lev. Kvůli přísným protipandemickým opatřením museli mít všichni účastníci negativní PCR testy, před kamerou ale neměli nasazené respirátory. Nesměli si s sebou vzít doprovod, nekonala se afterparty. Pořadatelé vydezinfikovali ozonem všechny části Rudolfina, kde se galavečer konal.
Moderátor Václav Kopta už nemoc covid-19 prodělal. Vítěze oznamoval pod schody, které běžně vedou do výstavního sálu zdejší galerie. "Pandemický rok nám jasně ukázal, že i když jsme pořád zavřeni doma, stále toužíme po příbězích," řekl. "Hrdiny loňského i letošního roku jsou jednoznačně zdravotníci," zmínil.
Začínáme, nejlepším hercem ve vedlejší roli se stává Jiří Mádl za film Modelář. Hraje v něm bývalého rapera, který si uvědomil, že pokud se nebude soustřeďovat na materiální stránku života, nemá šanci přežít. Mádl kvůli roli nějaký čas chodil po Nuslích a rapoval. "Dal jsem si vždycky sluchátka, měl jsem tam záznam a rapoval jsem si nejdřív tiše a pak nahlas," popisuje.
Všichni vítězové pokračují do kavárny Rudolfina, kde poskytnou krátký rozhovor redaktorce České televize a zvěční se před fotostěnou. Jako oceněný Jiří Mádl s herečkou Simonou Babčákovou, která mu sošku předala.
Foto: Petra Hajská
Kultura Kultura
6. 3. 2021 22:50
V sobotu večer byly v pražském Rudolfinu uděleny filmové ceny Český lev. Nejvíce – šest – jich získala historická Krajina ve stínu od Bohdana Slámy. Snímkem roku je však Šarlatán od Agnieszky Hollandové, celkem posbíral pět ocenění. Nejlepšími herci se stali Magdaléna Borová a Ivan Trojan. Ceremoniálu se kvůli protipandemickým opatřením nemohli zúčastnit diváci. Prohlédněte si fotogalerii.

Vítězové Českých lvů 2021

Nejlepší celovečerní film:

 • Šarlatán - producenti Šárka Cimbalová, Kevan Van Thompson

Nejlepší dokumentární film:

 • V síti - režie Barbora Chalupová, Vít Klusák; producenti Vít Klusák, Filip Remunda

Nejlepší režie:

 • Agnieszka Hollandová - Šarlatán

Nejlepší herečka v hlavní roli:

 • Magdaléna Borová - Krajina ve stínu

Nejlepší herec v hlavní roli:

 • Ivan Trojan - Šarlatán

Nejlepší herečka ve vedlejší roli:

 • Petra Špalková - Krajina ve stínu

Nejlepší herec ve vedlejší roli:

 • Jiří Mádl - Modelář

Nejlepší scénář:

 • Ivan Arsenjev - Krajina ve stínu

Nejlepší kamera:

 • Martin Štrba - Šarlatán

Nejlepší střih:

 • Jan Daňhel - Krajina ve stínu

Nejlepší zvuk:

 • Radim Hladík jr. - Šarlatán

Nejlepší hudba:

 • Jakub Kudláč - Krajina ve stínu

Nejlepší televizní film nebo minisérie:

 • Herec - hlavní producenti Rastislav Šesták, Peter Bebjak, Kateřina Ondřejková; hlavní tvůrce Peter Bebjak

Nejlepší televizní seriál:

 • Zrádci - hlavní producenti Viktor Tauš, Jan Lekeš; hlavní tvůrci Viktor Tauš, Matěj Chlupáček

Nejlepší animovaný film:

 • Barevný sen - režisér, producent, výtvarník Jan Balej

Cena za mimořádný přínos české kinematografii:

 • Hynek Bočan, režisér
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy