O chloupek je víc než pohádka o kočičkách. Netflix uvedl slušné iniciační anime

Kateřina Čopjaková Kateřina Čopjaková
11. 8. 2020 16:30
Americká videotéka Netflix stále více sází na neokoukanou japonskou kinematografii. Animovaný snímek japonského studia Colorido nazvaný O chloupek, zde premiérově uvedený na začátku léta, otevírá dveře do křehkého světa čerstvých teenagerů z neúplných rodin. Nejde v něm o nic menšího než o nalezení sama sebe a získání první lásky.

Za trochu nešťastným českým názvem - divákům animovaných filmů připomene stejně překládaný oscarový snímek o Wallacovi a Gromitovi - se skrývá anime o třináctileté dívce Mijo, která se natolik odpoutá od zdejšího světa, až se promění v kočku. Její trápení a s ním i odlišnost, kvůli níž ji spolužáci odmítají už od základní školy, pramení z rozchodu rodičů, kdy Mijo začala žít s otcem a jeho novou ženou. Matku už vídala pouze sporadicky.

O chloupek začíná noční můrou, v níž je malá Mijo obklopena psychedelickými stíny kočkolidí, a vzpomínkou na poslední rozhovor s matkou, která se ptá, jestli by raději nechtěla žít s ní. Rozhořčená dívka ze setkání prchá a na jazyku má jen slova o sobectví dospělých a nenávisti ke světu, proto se zdá minimálně odvážné, že Netflix film doporučuje pro děti od sedmi let.

Potíž není v tom, že by snímek obsahoval eticky závadné scény, ale ve změti protichůdných pocitů, které hrdinka zažívá a pro mladší dítě mohou být značně matoucí.

Ostatně protagonistce spolužáci přezdívají Muge a také Ultra Gaga - první se vztahuje k její uzavřenosti, druhé k nepředvídatelnosti. Nikdo přesně neví, co Mijo v příštím okamžiku napadne. Nebojí se otevřeně vyjádřit city, provádět ztřeštěnosti nebo se porvat s klukama.

Nejčastějším terčem jejich kousků je stejně starý chlapec Hinode, kterého šíleně miluje. Prosí jej, aby si mohla alespoň nahrát jeho hlas do mobilního telefonu a pouštět si ho na dobrou noc, nebo se rozběhne a šťouchne do jeho zadku svým, píše mu psaníčka, číhá na něj na nejrůznějších místech… Její chování hraničí s posedlostí a nejlepší kamarádka jí opodstatněně nazývá slídilkou.

Veškerá Mijoina snaha se ale míjí účinkem, Hinodeho zaměstnává především vlastní trápení. Po smrti otce se stal hlavou rodiny a té se finančně nedaří. Matka doufá, že Hinode půjde na elitní školu a časem rodinu zajistí, on by ale nejraději převzal nevýdělečnou keramickou dílnu po dědovi.

Film O chloupek je na na Netflixu k vidění s českými titulky. | Video: Netflix

Může se zdát, že na oba mladé lidi - z evropského pohledu spíše děti - se tu nakládá příliš, v Japonsku ale základní škola končí ve 12 letech a s ní tak trochu i dětství. Ve stejném věku třeba i hlavní hrdinka animovaného filmu Doručovací služby čarodějky Kiki z roku 1989 od režiséra Hajaa Mijazakiho odchází do světa, aby dokázala, že se o sebe zvládne postarat sama v cizím městě po dobu jednoho roku.

Je otázkou pro antropology, jestli hybnou sílu japonské společnosti představuje zodpovědnost, nebo touha vyhovět, její dopad ale oba hrdinové - Mijo i Hinode - silně pociťují poprvé.

Mijo a Hinode.
Mijo a Hinode. | Foto: Netflix

Zatímco chlapec si připadá bezradný, dívka nasazuje kočičí škrabošku, kterou získala od prodejce masek, a coby bílá sladká kočička s tyrkysovými očky navštěvuje milého.

Výlety v kočičím těle se pro Mijo stávají stále častější, jako kočička je milována, hlazena, stává se důvěrnicí. Konečně se jí dostává lásky, po které její nedospělá duše tolik touží. A prodejce masek ji láká, že tomu tak může být napořád, že lidské trápení se může ztratit v hebkém kočičím kožíšku, který už Mijo nikdy nesvlékne.

Ne nadarmo je režisér Džuniči Sató, který O chloupek natočil s Tomotakou Šibajamou, znám především coby mistr fantaskního dívčího podžánru. Z přechodu mezi realitou a paralelním kočičím světem umí udělat imaginativní podívanou. Zatímco realitu zahlcují úhly a hrany, svět koček je měkký, oblý a organický. Velkou roli hrají světlo a stínohry, které vytvářejí podmanivou atmosféru.

Evropskému oku se ta všudypřítomná dokonalost může zdát až příliš blízká kýči, japonské se ale dívá jinak a s ním často i dnešní teenageři, u nichž popularita mangy a anime neustále roste. Pastelové barvy, jemné špičaté nosíky, kočky všech druhů a tvarů, dokonalé květy na kimonech vlnících se při chůzi.

Mijo a Hinode.
Mijo a Hinode. | Foto: Netflix

Když se hrdinové v závěrečné části filmu dostávají do světa koček, aby svedli zásadní souboj o sebe i druhé, nelze nevzpomenout na virální obrázky z japonských kočičích ostrovů nebo na skutečnost, že Japonsko má nejvyšší počet kočičích kaváren na obyvatele.

Ani proměna dívky v kočku v anime není novým námětem, v 18 let starém filmu Království koček z produkce věhlasného studia Ghibli se dívka proměňuje poté, co zachrání život kocourovi. Jeho otec je však králem a chce ji odměnit manželstvím s korunním princem.

Oproti animačnímu stylu Ghibli, zvlášť tomu představovanému Hajaem Mijazakim, je ale O chloupek civilnější, nepokrytě využívá počítačové animace a zvlášť exteriéry dovádí až k reálné filmové podobě. Vypráví o současnosti, postrádá nostalgickou atmosféru tolik typickou pro většinu Mijazakiho filmů.

V hodnoceních českých diváků se poměrně často objevuje výtka, že se jim nepodařilo ztotožnit se s hlavní hrdinkou ani pro ni najít sympatie, to byl ale nejspíš záměr. Film cílí na teenagery, jejich vypjatý svět plný změn nálad, nečekaných chmur i výbuchů smíchu, nikoliv na dospělého diváka.

Netflixu se tak díky covidu-19 - studio Colorido film prodalo po uzavření japonských kin - podařilo rozšířit svou nabídku anime, a přitom neslevit z kvality, kterou nastavilo uvedením slavných snímků studia Ghibli jako Cesta do fantazie nebo Můj soused Totoro.

O chloupek

Režie: Džuniči Sató a Tomotaka Šibajama
Film je k vidění na Netflixu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 1 hodinou

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 2 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Augsburgu nepomohl k bundesligovým bodům ani nový trenér

Fotbalistům Augsburgu výměna trenéra nepomohla, v 32. kole německé ligy prohráli ve Stuttgartu 1:2 a zůstali v pásmu ohrožení sestupem. Augsburg získal z posledních pěti bundesligových duelů pouze jediný bod a na třináctém místě tabulky má tříbodový odstup od barážové šestnácté příčky.

Nový trenér Augsburgu Markus Weinzierl zařadil v derby do základní sestavy záložníka Jana Morávka, který odehrál 67 minut. Brankář Tomáš Koubek zůstal na lavičce.

Domácí tým, který toužil utnout sérii čtyř bundesligových porážek, poslal do vedení v 11. minutě střelou zblízka Förster. Krátce po poločase vyrovnal hlavou Niederlechner, ale poslední slovo měl Kalajdžič, který si po centru z pravé strany našel správné místo mezi obránci. V ročníku dal už 15 branek a je nejlepším střelcem Stuttgartu, kterému patří deváté místo.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Stuttgart - Augsburg 2:1 (11. Förster, 74. Kalajdžič - 59. Niederlechner).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
10. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Další zprávy