O chloupek je víc než pohádka o kočičkách. Netflix uvedl slušné iniciační anime

Kateřina Čopjaková Kateřina Čopjaková
11. 8. 2020 16:30
Americká videotéka Netflix stále více sází na neokoukanou japonskou kinematografii. Animovaný snímek japonského studia Colorido nazvaný O chloupek, zde premiérově uvedený na začátku léta, otevírá dveře do křehkého světa čerstvých teenagerů z neúplných rodin. Nejde v něm o nic menšího než o nalezení sama sebe a získání první lásky.

Za trochu nešťastným českým názvem - divákům animovaných filmů připomene stejně překládaný oscarový snímek o Wallacovi a Gromitovi - se skrývá anime o třináctileté dívce Mijo, která se natolik odpoutá od zdejšího světa, až se promění v kočku. Její trápení a s ním i odlišnost, kvůli níž ji spolužáci odmítají už od základní školy, pramení z rozchodu rodičů, kdy Mijo začala žít s otcem a jeho novou ženou. Matku už vídala pouze sporadicky.

O chloupek začíná noční můrou, v níž je malá Mijo obklopena psychedelickými stíny kočkolidí, a vzpomínkou na poslední rozhovor s matkou, která se ptá, jestli by raději nechtěla žít s ní. Rozhořčená dívka ze setkání prchá a na jazyku má jen slova o sobectví dospělých a nenávisti ke světu, proto se zdá minimálně odvážné, že Netflix film doporučuje pro děti od sedmi let.

Potíž není v tom, že by snímek obsahoval eticky závadné scény, ale ve změti protichůdných pocitů, které hrdinka zažívá a pro mladší dítě mohou být značně matoucí.

Ostatně protagonistce spolužáci přezdívají Muge a také Ultra Gaga - první se vztahuje k její uzavřenosti, druhé k nepředvídatelnosti. Nikdo přesně neví, co Mijo v příštím okamžiku napadne. Nebojí se otevřeně vyjádřit city, provádět ztřeštěnosti nebo se porvat s klukama.

Nejčastějším terčem jejich kousků je stejně starý chlapec Hinode, kterého šíleně miluje. Prosí jej, aby si mohla alespoň nahrát jeho hlas do mobilního telefonu a pouštět si ho na dobrou noc, nebo se rozběhne a šťouchne do jeho zadku svým, píše mu psaníčka, číhá na něj na nejrůznějších místech… Její chování hraničí s posedlostí a nejlepší kamarádka jí opodstatněně nazývá slídilkou.

Veškerá Mijoina snaha se ale míjí účinkem, Hinodeho zaměstnává především vlastní trápení. Po smrti otce se stal hlavou rodiny a té se finančně nedaří. Matka doufá, že Hinode půjde na elitní školu a časem rodinu zajistí, on by ale nejraději převzal nevýdělečnou keramickou dílnu po dědovi.

Film O chloupek je na na Netflixu k vidění s českými titulky. | Video: Netflix

Může se zdát, že na oba mladé lidi - z evropského pohledu spíše děti - se tu nakládá příliš, v Japonsku ale základní škola končí ve 12 letech a s ní tak trochu i dětství. Ve stejném věku třeba i hlavní hrdinka animovaného filmu Doručovací služby čarodějky Kiki z roku 1989 od režiséra Hajaa Mijazakiho odchází do světa, aby dokázala, že se o sebe zvládne postarat sama v cizím městě po dobu jednoho roku.

Je otázkou pro antropology, jestli hybnou sílu japonské společnosti představuje zodpovědnost, nebo touha vyhovět, její dopad ale oba hrdinové - Mijo i Hinode - silně pociťují poprvé.

Mijo a Hinode.
Mijo a Hinode. | Foto: Netflix

Zatímco chlapec si připadá bezradný, dívka nasazuje kočičí škrabošku, kterou získala od prodejce masek, a coby bílá sladká kočička s tyrkysovými očky navštěvuje milého.

Výlety v kočičím těle se pro Mijo stávají stále častější, jako kočička je milována, hlazena, stává se důvěrnicí. Konečně se jí dostává lásky, po které její nedospělá duše tolik touží. A prodejce masek ji láká, že tomu tak může být napořád, že lidské trápení se může ztratit v hebkém kočičím kožíšku, který už Mijo nikdy nesvlékne.

Ne nadarmo je režisér Džuniči Sató, který O chloupek natočil s Tomotakou Šibajamou, znám především coby mistr fantaskního dívčího podžánru. Z přechodu mezi realitou a paralelním kočičím světem umí udělat imaginativní podívanou. Zatímco realitu zahlcují úhly a hrany, svět koček je měkký, oblý a organický. Velkou roli hrají světlo a stínohry, které vytvářejí podmanivou atmosféru.

Evropskému oku se ta všudypřítomná dokonalost může zdát až příliš blízká kýči, japonské se ale dívá jinak a s ním často i dnešní teenageři, u nichž popularita mangy a anime neustále roste. Pastelové barvy, jemné špičaté nosíky, kočky všech druhů a tvarů, dokonalé květy na kimonech vlnících se při chůzi.

Mijo a Hinode.
Mijo a Hinode. | Foto: Netflix

Když se hrdinové v závěrečné části filmu dostávají do světa koček, aby svedli zásadní souboj o sebe i druhé, nelze nevzpomenout na virální obrázky z japonských kočičích ostrovů nebo na skutečnost, že Japonsko má nejvyšší počet kočičích kaváren na obyvatele.

Ani proměna dívky v kočku v anime není novým námětem, v 18 let starém filmu Království koček z produkce věhlasného studia Ghibli se dívka proměňuje poté, co zachrání život kocourovi. Jeho otec je však králem a chce ji odměnit manželstvím s korunním princem.

Oproti animačnímu stylu Ghibli, zvlášť tomu představovanému Hajaem Mijazakim, je ale O chloupek civilnější, nepokrytě využívá počítačové animace a zvlášť exteriéry dovádí až k reálné filmové podobě. Vypráví o současnosti, postrádá nostalgickou atmosféru tolik typickou pro většinu Mijazakiho filmů.

V hodnoceních českých diváků se poměrně často objevuje výtka, že se jim nepodařilo ztotožnit se s hlavní hrdinkou ani pro ni najít sympatie, to byl ale nejspíš záměr. Film cílí na teenagery, jejich vypjatý svět plný změn nálad, nečekaných chmur i výbuchů smíchu, nikoliv na dospělého diváka.

Netflixu se tak díky covidu-19 - studio Colorido film prodalo po uzavření japonských kin - podařilo rozšířit svou nabídku anime, a přitom neslevit z kvality, kterou nastavilo uvedením slavných snímků studia Ghibli jako Cesta do fantazie nebo Můj soused Totoro.

O chloupek

Režie: Džuniči Sató a Tomotaka Šibajama
Film je k vidění na Netflixu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy