Nový Tarantino? Po fašistech western s otrokáři

Kultura Kultura
1. 5. 2012 9:34
V novém Tarantinově filmu se objeví Leonardo DiCaprio jako bezcitný zloduch
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Western stále není mrtvým žánrem a pevné místo kovbojek v moderní kinematografii potvrdil například nedávný úspěch snímku Opravdová kuráž. Na divoký západ se po bratrech Coenových vydá i další režisérská legenda, kterou je Quentin Tarantino. Ve snímku s názvem Django Unchained se režisér snímků jako Hanebný Parchanti nebo Kill Bill rozhodl nakousnout téma otroctví a do doby před americkou občanskou válkou se přenese například s Leonardem DiCapriem, Christophem Waltzem nebo Jamie Foxxem.

Nový Tarantinův snímek si vypůjčil jméno hlavního hrdiny -  uprchlého otroka Djanga, který se dostane do služeb německého lovce odměn. Z obou mužů se brzy stanou přátelé, Django se navíc brzy změní ve zručného zabijáka, což mu umožní vrhnout se na zřejmě největší úkol jeho života - zachránit svou ženu ze spárů zhýralého Calvina Candieho v podání Leonarda DiCapria. "Candie je podnikatel, který vlastní plantáž pojmenovanou Candie Land, a právě tam skončila má žena," vysvětluje představitel hlavního hrdiny Jamie Foxx.

Foto: Reuters

Snímek Django Unchained se snaží poukázat zejména na to, jak krutost snadno zničí vše, co nejvíc milujeme. Kolorit doby potom dokresluje neobyčejné přátelství dvou naprosto odlišných mužů. "Postava Christopha je trochu vzdálená veškerému dění okolo otroctví. Všechno je pro něj neznámé, a když spatří všechnu tu krutost, je pro něj nepochopitelná," pokračuje Foxx. "Učí Djanga věci, které potřebuje, aby se stal čestným mužem, Django pro změnu učí Christopha, že si zkrátka musí vystačit s kartami, které mu život rozdal."

Do českých kin by se měl nejnovější film Quentina Tarantina s názvem Django Unchained dostat 1. ledna 2013.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy