Experti: Nové Hvězdné války vydělají 15 miliard za víkend

David Kořínek
27. 8. 2015 12:35
Pokračování úspěšné série by mělo podle analytiků pokořit veškeré dosavadní rekordy zisků v kinematografii. Do kin snímek přijde 18. prosince. První čtyři týdny nebude mít v síti Imax konkurenci.
Děj filmu se odehrává zhruba 30 let po konci originální trilogie. | Video:

Praha – Pokračování série Star Wars s podtitulem Síla se probouzí by v prosinci mělo podle odhadů analytiků hravě překonat všechny dosavadní finanční filmové rekordy. Jen během prvního víkendu film podle předpokladů utrží 615 milionů dolarů, tedy více než 14,7 miliardy korun, informoval server Deadline.

Počínaje celosvětovou premiérou 18. prosince letošního roku navíc začne čtyřtýdenní období, kdy budou nové Hvězdné války jediným filmem promítaným v severoamerických kinech s technologií Imax. Režisér snímku J.J. Abrams kvůli tomu část snímku natáčel právě speciálními kamerami.

„Epizoda VII je jedinečný film, který osloví naprosto každého,“ prohlásil jeden z výkonných ředitelů společnosti Imax Greg Foster. Rezervace celé sítě velkoformátových kin pro jeden snímek není úplnou novinkou. Společnost k ní už přistoupila při uvedení trilogie Hobit.

Překoná i dinosaury

Dosavadním letošním kasovním trhákem je Jurský svět režiséra Colina Trevorrowa, který během prvního víkendu vydělal 524 milionů dolarů a hranici jedné miliardy dolarů přesáhl za 13 dní.

Filmoví experti přitom věří, že dlouho očekávanému pokračování legendárního Návratu Jediho z roku 1983 se podaří pokrýt rozpočet v rekordním čase. Snímek studio Disney vyšel na zhruba 200 milionů dolarů.

Prosincové uvedení by podle autorů mělo filmu pomoct stát se nejúspěšnějším kasovním trhákem světové kinematografie. Statisticky jsou totiž právě týdny před Vánoci dobou, kdy lidé nejvíce chodí do kina.

Studio Disney chce tento vzor použít i pro další film ze ságy Hvězdných válek, tentokrát s názvem Rogue One: A Star Wars Story. Snímek by měl do kin přijít 16. prosince 2016. Série se tím odklání od původního konceptu uvádění Hvězdných válek na přelomu jara a léta. Například Epizoda IV měla premiéru v květnu 1977.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Plzeňská práva od ledna povede bývalý ústavní soudce Stanislav Balík

Novým děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni bude v dalších čtyřech letech pedagog, advokát a bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. Rozhodlo o tom 15 ze 16 hlasů členů akademického senátu fakulty. Balík byl jediným kandidátem. Po jmenování děkanem povede fakultu od 25. ledna 2020, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Balík, narozený v roce 1956, absolvoval v roce 1979 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a v roce 1981 obor archivnictví na Filozofické fakultě stejné univerzity. Do roku 1989 pracoval jako podnikový právník, poté se věnoval advokacii. V letech 2002 až 2003 vedl Českou advokátní komoru. V roce 2004 byl jmenován soudcem Ústavního soudu ČR. Po desetiletém mandátu se vedle akademického působení vrátil k advokacii.

Funkci Balík převezme po děkanovi Janu Paulym, který fakultu vede od ledna 2012 a kandidovat už nemohl.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že se příští rok v Tokiu hodlá zúčastnit popáté v kariéře olympijského tenisového turnaje. Zlato z olympijské dvouhry je jedinou velkou trofejí, která fenomenálnímu Švýcarovi ve sbírce chybí.

"Posledních pár týdnů, možná spíš měsíců, jsem se bavil se svým týmem o tom, co mám dělat příští rok v létě mezi Wimbledonem a US Open. Nakonec rozhodlo moje srdce o tom, že bych chtěl ještě jednou hrát na olympiádě," uvedl dnes během sponzorské akce v Tokiu Federer, jenž krátce po skončení tenisového turnaje na OH oslaví devětatřicáté narozeniny.

Federer se poprvé představil pod pěti kruhy v Sydney v roce 2000, kde skončil čtvrtý. O čtyři roky později, kdy byl stejně jako v Pekingu 2008 vlajkonošem švýcarské výpravy, ho nečekaně ve 3. kole vyřadil Tomáš Berdych. V Číně získal Federer zlato ve čtyřhře po boku Stana Wawrinky, v Londýně 2012 prohrál na trávě ve Wimbledonu finále s Andym Murraym a před třemi lety v Riu de Janeiro nestartoval kvůli zranění kolena.

Další zprávy