Upír a jeho automobil. Nový hororový seriál je nejlepší, když ujíždí od reality

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
8. 6. 2019 14:14
Není to obyčejná poznávací značka automobilu. Když se zkratka NOS4A2 – jak zní také název nového hororového seriálu z produkce televize AMC – přečte anglicky, nápadně se podobá slovu Nosferatu.
Seriál NOS4A2 je zatím nejsilnější, když se pohybuje co nejdále od reality. | Video: AMC

Seriálová adaptace stejnojmenné knihy Joea Hilla však podle prvních dvou epizod rozhodně nemíří ke klasickému upírskému příběhu.

Pod stařeckými vráskami se ukrývá herec Zachary Quinto.
Pod stařeckými vráskami se ukrývá herec Zachary Quinto. | Foto: AMC

Zdejším světem brázdí starý Rolls-Royce ze 30. let minulého století a starší než ten vůz, nejspíš nadaný nadpřirozenou mocí, je jen jeho řidič. Seschlý vrásčitý muž s pichlavýma očima a zálibou v unášení dětí, kterým slibuje cestu do pohádkové říše věčných Vánoc. Rozhodně ne typický vampýr.

Krajinou se ráda řítí také další hrdinka, náctiletá Victoria McQueenová, která miluje jízdu na své terénní motorce. Uprostřed lesů, které představují únik od potíží s rodiči, jednou najde starý dřevěný most. A když později ve škole namaluje jeho věrnou kopii, dozví se, že byl už dávno stržen.

Později Victoria, už tak stresovaná svým chudým zázemím a matkou, která jí nechce dovolit studium na umělecké škole, na most narazí znovu a rozhodne se po něm přejet. Zjistí, že není šílená, jak se dosud bála. Fakt, že most je alespoň pro ni reálný, jí však na klidu rozhodně nepřidává.

Jedenáctidílný seriál po prvních dvou částech zatím nenašel dostatečný balanc. Scény se zlověstným starcem, který zázračně mládne, dýchají psychopatickou atmosférou. A prozrazují autora předlohy Joea Hilla, který v románech i komiksech důstojně a osobitě navazuje na hororové dědictví svého otce Stephena Kinga.

Navíc se pod stařeckými vráskami ukrývá herec Zachary Quinto, jehož upírská kreace už nyní nabízí démonické rysy.

Zachary Quinto.
Zachary Quinto. | Foto: AMC

Ale rodinné drama, v němž žije a vyrůstá Victoria, působí tuctově. Otec alkoholik a sukničkář, přehnaně starostlivá matka, dcera, která si s matkou přivydělává úklidem bytů bohatších lidí, včetně rodičů své nejlepší kamarádky. Toto nastavení vyvolává drobné i větší konflikty, ale málokdy skutečně rezonují.

Tu a tam nějaký detail - jako třeba hloupá poznámka mládeže z lepších rodin - upomene na stereotypy, které spojují chudobu s hloupostí, ale častěji napětí vytvářejí hádající se a rozcházející se rodiče, bez špetky přesvědčivosti.

NOS4A2 je zatím nejsilnější, když se pohybuje co nejdále od reality. A z průměru ho pozvedá také originální svět, v němž se nadpřirozené věci dějí nejčastěji za volantem vozu či s rukama na řídítkách motorky.

Upírské téma se tu zbavuje šlechtické noblesy i zvířeckosti, což jsou polohy, které se s žánrem nejčastěji pojí. Skoro jako by magie do tohoto světa zapadala přirozeněji než všednodenní potíže s penězi, rodiči či školou.

A zároveň si zatím padouch ponechává dost tajuplnosti, aby rostla divácká touha nadále zkoumat jeho podivné choutky, v nichž hrají roli malé děti.

Ashleigh Cummingsová hraje Victorii McQueenovou.
Ashleigh Cummingsová hraje Victorii McQueenovou. | Foto: AMC

Snad dospívající Victoria se svou motorkou brzy dojede dostatečně hluboko do světa za magickým mostem, aby už nebylo návratu ke starostem všedního dne.

Seriál ji zatím vykresluje jako dost silnou protagonistku, aby se mohla servat s problémy nadpřirozeného rázu přesvědčivěji než s potížemi běžného života.

NOS4A2 nenabízí dostatečně podnětný a přesvědčivý obraz domácích dramat, a tak by si měl pospíšit do světa upírů, kteří dětem i poněkud jednodušším dospělým nabízejí věčné Vánoce. Atmosférické scény, v nichž se starci mění v charismatické psychopaty a děti v malé démony, slibují podmanivý horor nejen pro mládež. Snad se ten příslib podaří naplnit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
před 39 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy