Nominaci na Cenu Pavla Kouteckého má 10 dokumentů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
21. 5. 2013 14:07
Všechny snímky představí speciální nominační projekce
Foto: ČT

Praha - Cena Pavla Kouteckého za nejosobitější dokumentární počin bude vyhlášena 11. června v pražském Divadle Archa. Porota sedmého ročníku soutěže nominovala desítku titulů, vybraných z historicky nejvyššího počtu 108 snímků.

Do finále postoupily filmy Dva nula Pavla Abraháma, Pod lampou je tma Kristýny Bartošové, Chudoba cti netratí Daniely Gébové, Umanutá Míry Janka, Svobodu pro Smetanu Víta Klusáka a Filipa Remundy, Nový život Adama Oľhy, Křehká identita Zuzany Piussi, O slušnosti Radovana Síbrta, Otázky pana Lásky Dagmar Smržové a Život s Kašparem Heleny Třeštíkové.

Všechny bude možné vidět na speciálních nominačních projekcích od 28. května do 8. června v Praze, Ústí nad Labem, Plzni a Benešově.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

O vítězi, který si odnese 100 tisíc korun, rozhodne porota v předvečer vyhlášení. V Praze se budou filmy promítat v parcích Letná a Stromovka, v kině Světozor a nově na terase Kokpit Café, přičemž venkovní projekce budou pro veřejnost zdarma. V rámci nominačních projekcí, jejichž součástí budou debaty s tvůrci, bude mít 3. června ve Světozoru premiéru film Umanutá režiséra Míry Janka o nonkonformní filmařce Drahomíře Vihanové.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

V letošním ročníku Ceny Pavla Kouteckého se jako nejsilnější téma napříč přihlášenými filmy objevoval motiv vyhnání sudetských Němců a problematika soužití s Romy.

"Výrazná byla tendence kritizovat současnou politiku především v souvislosti s korupcí a prezidentskými volbami a zájem o identitu ve všech možných podobách," sdělila za porotu spisovatelka Petra Hůlová. Obdivuhodná byla podle ní razance, údernost a zájem jít až na dřeň.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Režisér Pavel Koutecký (1956-2006) byl jednou z nejvýraznějších osobností českého dokumentárního filmu, premiéry svého nejznámějšího filmu Občan Havel se nedožil. Cena spojená s jeho jménem je udělována od roku 2007 jeho pokračovatelům, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem. V minulých letech ji převzali Jan Šikl, Filip Remunda s Richardem Komárkem, Tomáš Škrdlant, Martin Ryšavý, Linda Jablonská a Klára Řezníčková.

Organizátoři dali exkluzivně do prodeje omezený počet vstupenek na slavnostní vyhlášení ceny 11. června od 20 hodin v Divadle Archa. Vstupné je 120 korun, pro studenty a seniory 60 korun.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 6 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy