Nominaci na Cenu Pavla Kouteckého má 10 dokumentů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
21. 5. 2013 14:07
Všechny snímky představí speciální nominační projekce
Foto: ČT

Praha - Cena Pavla Kouteckého za nejosobitější dokumentární počin bude vyhlášena 11. června v pražském Divadle Archa. Porota sedmého ročníku soutěže nominovala desítku titulů, vybraných z historicky nejvyššího počtu 108 snímků.

Do finále postoupily filmy Dva nula Pavla Abraháma, Pod lampou je tma Kristýny Bartošové, Chudoba cti netratí Daniely Gébové, Umanutá Míry Janka, Svobodu pro Smetanu Víta Klusáka a Filipa Remundy, Nový život Adama Oľhy, Křehká identita Zuzany Piussi, O slušnosti Radovana Síbrta, Otázky pana Lásky Dagmar Smržové a Život s Kašparem Heleny Třeštíkové.

Všechny bude možné vidět na speciálních nominačních projekcích od 28. května do 8. června v Praze, Ústí nad Labem, Plzni a Benešově.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

O vítězi, který si odnese 100 tisíc korun, rozhodne porota v předvečer vyhlášení. V Praze se budou filmy promítat v parcích Letná a Stromovka, v kině Světozor a nově na terase Kokpit Café, přičemž venkovní projekce budou pro veřejnost zdarma. V rámci nominačních projekcí, jejichž součástí budou debaty s tvůrci, bude mít 3. června ve Světozoru premiéru film Umanutá režiséra Míry Janka o nonkonformní filmařce Drahomíře Vihanové.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

V letošním ročníku Ceny Pavla Kouteckého se jako nejsilnější téma napříč přihlášenými filmy objevoval motiv vyhnání sudetských Němců a problematika soužití s Romy.

"Výrazná byla tendence kritizovat současnou politiku především v souvislosti s korupcí a prezidentskými volbami a zájem o identitu ve všech možných podobách," sdělila za porotu spisovatelka Petra Hůlová. Obdivuhodná byla podle ní razance, údernost a zájem jít až na dřeň.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Režisér Pavel Koutecký (1956-2006) byl jednou z nejvýraznějších osobností českého dokumentárního filmu, premiéry svého nejznámějšího filmu Občan Havel se nedožil. Cena spojená s jeho jménem je udělována od roku 2007 jeho pokračovatelům, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem. V minulých letech ji převzali Jan Šikl, Filip Remunda s Richardem Komárkem, Tomáš Škrdlant, Martin Ryšavý, Linda Jablonská a Klára Řezníčková.

Organizátoři dali exkluzivně do prodeje omezený počet vstupenek na slavnostní vyhlášení ceny 11. června od 20 hodin v Divadle Archa. Vstupné je 120 korun, pro studenty a seniory 60 korun.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy