Než vznikl YouTube, zkusil se dostat do vysílání. Na Netflixu je polský film o únosci

Tomáš Seidl Tomáš Seidl
7. 7. 2021 17:44
Jako "sen o revoltě a rebelii" popisuje polský režisér Jakub Piątek svůj celovečerní debut Prime Time, který se objevil na Netflixu. V dramatu uvedeném na festivalu Sundance se jako další nevyzpytatelný antihrdina představuje Bartosz Bielenia, hvězda filmu Corpus Christi.

Během silvestrovského večera roku 1999 pronikne do varšavského televizního studia pistolí ozbrojený dvacetiletý mladík v kšiltovce. V přímém přenosu vyhlašování výsledků losovací soutěže se zmocní populární moderátorky a člena ochranky, s rukojmími se zamkne ve studiu a po producentce žádá, aby mohl v hlavním vysílacím čase sdělit jakési poselství.

Vysílání je okamžitě přerušeno a vyklizenou budovu obsadí speciální jednotka. Do akce jsou nasazeni i dva vyjednávači, kteří se snaží zjistit pachatelovy motivy a přimět ho, aby se vzdal. Jak večer postupuje, vyhrocená situace začne odhalovat charaktery: útočníka a jeho rukojmích, vedoucích televizních pracovníků, policejních velitelů i mladíkových nejbližších.

Výchozí situace připomene nejen hollywoodský thriller Hra peněz, ale také dnes již pozapomenutou českou televizní hru Taneční zábava, kterou v roce 1991 mnohé diváky zaskočila, ba přímo vyděsila režisérka Jitka Němcová. Její odvážný experiment měl navodit dojem, že televizní hlasatelku Marii Tomsovou v přímém přenosu přepadl ozbrojený vetřelec ve chvíli, kdy uváděla oddechovou inscenaci.

Polský film však žádnou mystifikací není. Podle slov režiséra Piąteka ještě před vznikem serveru YouTube, kde dnes každý může jednoduše hlásat své názory, došlo na různých místech světa včetně Polska k pokusům proniknout do živého vysílání. Film však žádný konkrétní nerekonstruuje.

Až divadelně komorní drama funguje především díky hercům. Hlavní roli ztvárnil devětadvacetiletý Bartosz Bielenia, který na sebe upozornil znamenitou kreací falešného kněze ve filmu Corpus Christi. Ozbrojeného útočníka ztvárňuje se zvláštní ambivalencí: v jeho podání to není ani maniakální zločinec, ani spravedlivě rozhořčený hrdina.

Bielenia bez expresivních gest věrohodně zprostředkovává rozrušenou mysl muže, v němž se mladistvá touha po vzpouře prolíná s úzkostí, bolestí a podrážděností člověka zahnaného do kouta. Působí natolik věrohodně, že dokáže vzbudit pochopení i určité sympatie u postav, které vystavil extrémním okolnostem.

Film Prime Time je na Netflixu s českým dabingem i titulky. | Video: Netflix

Pozornost přitahuje také představitelka televizní moderátorky Magdalena Popławska, která je stejně jako Bielenia členkou varšavského divadla Nowy Teatr. Postavě narcistní primadony dodává živočišnost rozprostřenou v emocionálním vějíři od arogantní suverenity až po hysterické výbuchy.

Příběh je zasazen do doby, kdy se svět ocitl na pokraji očekávání i obav a paranoie z toho, co přinese změna letopočtu. Příhodně to zdůrazňuje chaotickou atmosféru. Tu pomáhá navodit i hermeticky uzavřený prostor televizního studia a stísněné zákulisí.

Magdalena Popławska coby Mira a Bartosz Bielenia jako Sebastian.
Magdalena Popławska coby Mira a Bartosz Bielenia jako Sebastian. | Foto: Netflix

K dojmu přispívá i neuroticky těkavá kamera Michala Łuky, jež často snímá aktéry z bezprostřední blízkosti. Tvůrci do filmu začleňují i autentické záběry z polských oslav konce milénia, které doplňují dokumentárně stylizované vstupy. V nich "obyčejní" Poláci komentují mladíkovo jednání. Navzdory zpravodajským vsuvkám však film žánrově i formálně zůstává vcelku konzistentní.

Bylo by nepatřičné hledat za každou cenu paralely mezi fiktivní událostí a současným Polskem. Z některých náznaků lze ale vyvodit, že tamní společnost měla na dnešní problémy zaděláno ještě předtím, než bratři Kaczyńští před 20 lety založili konzervativní stranu Právo a spravedlnost.

Ačkoli pachatelovy motivy zůstávají neobjasněné, leccos je možné vydedukovat z jeho rozhovorů. Telefonát blízkému příteli naznačuje, že mladík je zřejmě homosexuál, což představuje výbušné téma v zemi, kde katoličtí biskupové chtějí odlišnou sexuální orientaci "léčit" takzvanou konverzní terapií.

Dialog útočníka s otcem, jenž syna namísto útěchy či podpory krutě poníží, možná vypovídá o narůstajících generačních rozporech a frustraci mladých lidí v polarizované společnosti. Akce však zároveň může mít triviálnější motivace - třeba se agresor jen snaží strhnout na sebe pozornost, protože se mu to v životě nedaří.

Ať již to byl záměr, nebo ne, skutečnost, že diváci si mladíkovy motivy k přepadení mohou vykládat odlišnými způsoby, dodává příběhu - alespoň v prvních dvou třetinách - znepokojivě nejednoznačné kontury.

Ke škodě věci ale drama zcela nenaplní potenciál. Rozuzlení se zdá uspěchané a zároveň předvídatelné, jako by tvůrci nenalezli odvahu k radikálnějšímu vyznění. Vinou nedotaženého scénáře tak protagonista nakonec zůstává doslovným rebelem bez příčiny.

Prime Time

Režie: Jakub Piątek
Film je k vidění na Netflixu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy