Nevidí, ale zatraceně dobře slyší. V hororu Tiché místo 2 opět řádí monstra

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
14. 6. 2021 12:19
Do kin opět přišel film, kde se hlavně mlčí a šeptá. Tři roky starý horor Tiché místo stál na silném nápadu. Vyprávěl o světě přepadeném příšerami, které nevidí, ale zatraceně dobře slyší. Problém se snímky vybudovanými kolem překvapivé premisy však tkví v tom, že nejsou předurčené k pokračování. Přesto se teď hrdinové Tichého místa vrátili na plátna.

Jednačtyřicetiletý americký herec, scenárista a režisér John Krasinski ztělesnil v Tichém místě muže, který před smrtelným nebezpečím chrání svou rodinu v apokalyptických časech, kdy nic není jisté. Kontury jejich světa se smrskávají na okolí farmy, kde musí přežít. A jedinou věc vědí s jistotou: musí být neustále potichu.

Nápaditá zápletka vedla k pozoruhodné práci se zvukovou kulisou na pokraji ticha a těch nejjemnějších zvuků, z nichž každý nevyvolával jen leknutí, ale jistotu, že začíná hra o život. Nyní ve snímku Tiché místo: Část II., který od čtvrtka hrají česká kina, nastal čas opustit útočiště farmy uprostřed lesů.

Rodina Abbottova, teď vedená maminkou v podání Emily Bluntové, se vydává na nebezpečnou pouť, na níž se smrt neproměňuje jen v přerostlý kudlankovitý mimozemský hmyz poháněný instinkty. Stejnou hrozbou se leckdy stávají lidé.

Krasinski, který už kromě prologu znázorňujícího počátky mimozemské invaze ve snímku nehraje, pokračování napsal a natočil jako podle kouzelné hollywoodské formulky. Nabízí více všeho, co fungovalo dříve.

Snímku tak opět dominují intenzivní, přesto díky tichu a šeptání nezvykle intimní scény a postavy nebojují jen s nemožností mluvit, ale také s nedostatkem kyslíku v industriálním úkrytu, jehož železobetonové stěny se mohou z útočiště proměnit ve vězení.

Hrdinové, včetně obou náctiletých dětí, ale zjišťují, že s monstry lze bojovat i jinak než opatrným našlapováním bosých nohou. A tak se novou zbraní stávají zvukové vibrace, které zrůdy paralyzují, takže ke slovu může přijít také opakovací brokovnice a další bojový arzenál.

Film Tiché místo: Část II promítají česká kina od uplynulého čtvrtka. | Video: CinemArt

Krasinski opět zručně buduje napětí na více místech současně. Už v první části rozděloval protagonisty a dostával je do situací, kdy jim hrozí smrt. Divák se tak mohl bát hned natřikrát v jedné chvíli. Nyní na tomto principu stojí většina děje.

K hrdinům přibyl Cillian Murphy v roli dřívějšího souseda samotáře, který ve svém srdci postupně nachází místo pro city. Než k tomu však dojde, vznikají rozkoly i uvnitř ústřední party, která se navzdory faktu, že svět je v troskách, snaží fungovat jako rodina.

Druhé Tiché místo je efektní podívaná, která poodhaluje další detaily z postapokalyptického prostředí. Říká něco o slabinách příšer a od komorního hororu se odráží k temnému dobrodružství "na cestě" za nadějí. Je v ní více akce a možná i více hrůzy, ale obzvlášť v tomto světě neplatí, že více je vždy lépe.

Snímek už nemá čím překvapit a tvůrci místy až neohrabaně opakují staré postupy. Divák - zejména když se zase po měsících usadil v kině vybavený respirátorem - se přímo dusí spolu s postavami. Navzdory prstům zaťatým do sedačky si ale říká, jestli ty hrátky s emocemi a napětím nejsou až příliš okaté.

Pasáže, kdy šlo o rodinné drama, už v "jedničce" nefungovaly stejně suverénně jako ty hororové. Tentokrát postavy činí zvláštní rozhodnutí, aby se mohly ocitnout na třech místech zároveň a tam paralelně prožívat takřka stejné děsy. A tak vedle sebe defilují stejné typy situací a záběrů, na jejichž osudovosti je cosi skoro směšného.

John Krasinski zjevně není tak suverénní režisér v práci s prostorem jako například Alexandre Aja, který ve snímku Hory mají oči mnohem nenuceněji zvládal disciplínu "jak oddělit postavy od sebe a dohnat je i diváky na pokraj šílenství".

Uprostřed je Emily Bluntová jako Evelyn.
Uprostřed je Emily Bluntová jako Evelyn. | Foto: CinemArt

I tak Tiché místo: Část II umí uhranout jednotlivostmi. Především scénami na pomezí hororu a akce, v nichž se často z kořisti stává lovec. Ať už uvnitř železobetonové skrýše, nebo na dřevěném molu uprostřed noci.

Poté co snímek utržil v amerických kinech 58 milionů dolarů během prvního víkendu, čímž stanovil nový pandemický rekord, bylo jasné, že u druhé části to neskončí. Ani nebylo třeba znát informaci, že příští snímek ze světa Tichého místa natočí Jeff Nichols. Samotné finále dvojky napovídá, že nepůjde o tečku.

Je to paradox - v jistém smyslu se jedná o podobně úderné završení, jakým končila první část. Jenže zatímco tehdy šlo konec brát coby jednoznačný a definitivní emoční výstřel směrem k divákům, který dodal trochu nadhledu dosud komornímu hororovému dramatu, nyní to spíš působí jako povolávací rozkaz do další bitvy.

Pokud lze rozdíl mezi oběma snímky vzdáleně přirovnat k posunu mezi prvním a druhým dílem série Vetřelec, tedy od klaustrofobického hororu k ostřejší a velkolepější akci, je stejně jako v případě vesmírné ságy jasné, že přidat už nepůjde. A že - tak jako u třetího Vetřelce v režii Davida Finchera - bude muset následovat úkrok stranou.

V případě Tichého místa, které se od intenzivní a překvapivé jedničky s problematickými pasážemi přesunulo ke zručnému, stále působivému, ale lehce mechanickému žánrovému cvičení, se o další osud série lze bát o poznání více.

Tiché místo: Část II

Scénář a režie: John Krasinski
CinemArt, česká premiéra 10. června.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy