Končí dekáda Netflixu. V té další se seriály možná vrátí k tempu jedna epizoda týdně

Reuters Reuters
25. 12. 2019 14:27
Není to tak dávno, co diváci televizních seriálů museli na novou epizodu čekat celý týden. A když se jí dočkali, většinou trvala jen půlhodinu nebo hodinu.
Netflix v této dekádě proměnil trh s televizními seriály.
Netflix v této dekádě proměnil trh s televizními seriály. | Foto: Reuters

Na konci roku 2019 je situace jiná. Někdejšími pořádky otřásly nové služby a technologické společnosti, díky nimž teď většina Američanů v průměru tráví u jednoho pořadu na streamovací službě okolo čtyř hodin, jak vyplývá z analýzy společnosti Deloitte. A největší podíl na této proměně má společnost Netflix.

Ještě začátkem dekády byl termín binge-watching, což znamená dívat se na několik seriálů nebo filmů v nepřetržitém sledu, nejčastěji používaný při přehrávání videokazet nebo boxsetů s celými seriály na DVD. K největším televizním hitům patřily seriály jako Ve jménu vlasti (Homeland) nebo The Wire - Špína Baltimoru, dramata, jejichž epizody trvaly okolo hodiny a kvůli složitému ději bylo lepší jich v kuse vidět vždy několik za sebou.

První řada seriálu Ve jménu vlasti (Homeland) měla premiéru v roce 2011. | Video: Showtime

Stejně tak byli američtí diváci zvyklí každou neděli naladit zábavní pořad Saturday Night Live.

V listopadu 2010 však firma Hulu, založená o dva roky dříve, spustila svou předplatitelskou službu. Ta jako první obsahovala kompletní řady některých seriálů.

Zhruba ve stejné době, kdy klasické televize začínaly přicházet o diváky, se do původního obsahu rozhodl investovat Netflix.

První takovou smlouvu uzavřel v roce 2011, na politický thriller Dům z karet (House of Cards). Všech 13 epizod první řady Netflix zveřejnil 1. února 2013. A v červenci stejný model zopakoval s první sezonou seriálu z prostředí ženské věznice Orange is the New Black.

Netflix diváky zaujal - a tak začala postupná proměna toho, jak se lidé dívají na televizní seriály. Slovo binge-watch, které se do oběhu dostalo koncem 90. let minulého století, vyhlásil Oxfordský slovník druhým slovem roku 2013, hned po pojmu selfie.

První řadu Domu z karet (House of Cards) zveřejnil Netflix v roce 2013. | Video: Sony Pictures

Prominentní pozici na trhu s takto pojatým televizním obsahem zaujal Netflix. Dokonce si nechal vypracovat analýzu, jak dlouho a kdy lidé nejčastěji provozují binge-watching.

"Naše data ukazují, že většina diváků streamovacích služeb dává přednost tomu, když dostane k dispozici celou řadu seriálu a může ji sledovat vlastním tempem," vysvětloval toho času Ted Sarandos, šéf obsahu Netflixu.

Přestože současná dekáda správně skončí až v prosinci 2020, mnozí diváci ji pomyslně uzavírají už teď, na konci roku 2019. A právě teď se také trend možná začíná obracet.

Až začne fungovat nová streamovací služba HBO Max, za kterou stojí společnost AT&T, své seriály bude dávkovat opět tempem jedna epizoda za týden. Stejně už to dělá Walt Disney Company se svou nedávno spuštěnou službou Disney+, kde je k vidění například seriál The Mandalorian ze světa Hvězdných válek.

"Lovení lidí je nároční profese," zní v novém traileru ze seriálu The Mandalorian. | Video: Walt Disney Company

Také Apple nedávno zprovoznil svou Apple TV+. Naráz sice zveřejnil hned tři epizody seriálů The Morning Show a See, dál už ale pokračuje zase tempem jednoho dílu týdně.

Mediální firmy si od návratu k tomuto modelu slibují, že se o seriálech bude víc mluvit a že v delším časovém období osloví víc diváků, kteří na sociálních sítích začnou každý týden probírat, co se stalo v nejnovější epizodě. Všechno by se tak mohlo vrátit do starých kolejí.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 38 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy