Končí dekáda Netflixu. V té další se seriály možná vrátí k tempu jedna epizoda týdně

Reuters Reuters
25. 12. 2019 14:27
Není to tak dávno, co diváci televizních seriálů museli na novou epizodu čekat celý týden. A když se jí dočkali, většinou trvala jen půlhodinu nebo hodinu.
Netflix v této dekádě proměnil trh s televizními seriály.
Netflix v této dekádě proměnil trh s televizními seriály. | Foto: Reuters

Na konci roku 2019 je situace jiná. Někdejšími pořádky otřásly nové služby a technologické společnosti, díky nimž teď většina Američanů v průměru tráví u jednoho pořadu na streamovací službě okolo čtyř hodin, jak vyplývá z analýzy společnosti Deloitte. A největší podíl na této proměně má společnost Netflix.

Ještě začátkem dekády byl termín binge-watching, což znamená dívat se na několik seriálů nebo filmů v nepřetržitém sledu, nejčastěji používaný při přehrávání videokazet nebo boxsetů s celými seriály na DVD. K největším televizním hitům patřily seriály jako Ve jménu vlasti (Homeland) nebo The Wire - Špína Baltimoru, dramata, jejichž epizody trvaly okolo hodiny a kvůli složitému ději bylo lepší jich v kuse vidět vždy několik za sebou.

První řada seriálu Ve jménu vlasti (Homeland) měla premiéru v roce 2011. | Video: Showtime

Stejně tak byli američtí diváci zvyklí každou neděli naladit zábavní pořad Saturday Night Live.

V listopadu 2010 však firma Hulu, založená o dva roky dříve, spustila svou předplatitelskou službu. Ta jako první obsahovala kompletní řady některých seriálů.

Zhruba ve stejné době, kdy klasické televize začínaly přicházet o diváky, se do původního obsahu rozhodl investovat Netflix.

První takovou smlouvu uzavřel v roce 2011, na politický thriller Dům z karet (House of Cards). Všech 13 epizod první řady Netflix zveřejnil 1. února 2013. A v červenci stejný model zopakoval s první sezonou seriálu z prostředí ženské věznice Orange is the New Black.

Netflix diváky zaujal - a tak začala postupná proměna toho, jak se lidé dívají na televizní seriály. Slovo binge-watch, které se do oběhu dostalo koncem 90. let minulého století, vyhlásil Oxfordský slovník druhým slovem roku 2013, hned po pojmu selfie.

První řadu Domu z karet (House of Cards) zveřejnil Netflix v roce 2013. | Video: Sony Pictures

Prominentní pozici na trhu s takto pojatým televizním obsahem zaujal Netflix. Dokonce si nechal vypracovat analýzu, jak dlouho a kdy lidé nejčastěji provozují binge-watching.

"Naše data ukazují, že většina diváků streamovacích služeb dává přednost tomu, když dostane k dispozici celou řadu seriálu a může ji sledovat vlastním tempem," vysvětloval toho času Ted Sarandos, šéf obsahu Netflixu.

Přestože současná dekáda správně skončí až v prosinci 2020, mnozí diváci ji pomyslně uzavírají už teď, na konci roku 2019. A právě teď se také trend možná začíná obracet.

Až začne fungovat nová streamovací služba HBO Max, za kterou stojí společnost AT&T, své seriály bude dávkovat opět tempem jedna epizoda za týden. Stejně už to dělá Walt Disney Company se svou nedávno spuštěnou službou Disney+, kde je k vidění například seriál The Mandalorian ze světa Hvězdných válek.

"Lovení lidí je nároční profese," zní v novém traileru ze seriálu The Mandalorian. | Video: Walt Disney Company

Také Apple nedávno zprovoznil svou Apple TV+. Naráz sice zveřejnil hned tři epizody seriálů The Morning Show a See, dál už ale pokračuje zase tempem jednoho dílu týdně.

Mediální firmy si od návratu k tomuto modelu slibují, že se o seriálech bude víc mluvit a že v delším časovém období osloví víc diváků, kteří na sociálních sítích začnou každý týden probírat, co se stalo v nejnovější epizodě. Všechno by se tak mohlo vrátit do starých kolejí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy