Nemoc z popularity se šíří všude, říká Iñárritu o Birdmanovi

Reuters Kultura Reuters, Kultura
Aktualizováno 20. 10. 2014 17:48
Mexický režisér Alejandro González Iñárritu se filmem Birdman vyrovnává s krizí středního věku. A má ambice na Oscara.
Režisér Alejandro González Iñárritu.
Režisér Alejandro González Iñárritu. | Foto: Reuters

Rozhovor - Mexický režisér Alejandro González Iñárritu se při zhodnocení svých dosavadních celovečerních filmů rozhodl udělat něco opravdu děsivého: postavit se svému vlastnímu egu v absurdní komedii.

"Strach z neznámého je skvělý kreativní partner. Jste uvědomělejší a otevřenější k překážkám, které jste si nenaplánovali. Umožňuje vám to posouvat své limity a přetvářet je ve výhody,“ říká Iñárritu.

Podívejte se na trailer k filmu Birdman.
Podívejte se na trailer k filmu Birdman. | Video:

Iñárrituův pátý celovečerní film Birdman vychází z prožitků spojených s krizí středního věku, kterou si prošel i sám režisér. Absurdní komedie a drama ukazuje utrpení moderní identity způsobené "nemocí z popularity", která se šíří nejen skrze sociální média, jak příčinu pojmenovává sám režisér.

O Birdmanovi zatím kritici mluví jako o mistrovském díle a vyzdvihují zejména dokonalé souznění formy a obsahu. Diváci jsou svědky duševního rozpadu herecké hvězdy, jež se snaží znovuobjevit sama sebe na prknech Broadwaye.

"Bylo velice osvobozující dělat komedii. Cítil jsem se jako bych hrál v jazzové kapele," komentuje proces tvorby Iñárritu.

Foto: FFM

Na Oscara nominovaný Iñárritu zanechal svého předchozího stylu známého z filmů Láska je kurva nebo Babel, kde vyprávěl několik příběhů cizích lidí najednou v různých časových rovinách, které se následně střetly v jediném okamžiku smrtelné nehody. Birdman se noří do existenciální úzkosti, ale zároveň tvoří komický portrét herce posedlého svou vlastní slávou.

"V časech, kdy nám ostatní říkají, kdo jsme, v době nespočtu sociálních sítí prostě potřebujeme nějaké utvrzení, že nás okolní svět vnímá. Nemusíte být hvězda či politik, abyste chtěli mít co nejvíce 'lajků'. V celé společnosti se objevuje nemoc z popularity," vysvětluje Iñárritu.

Kamera Emmanuela Lubezkiho proplouvá ze šatny přes chodby až na jeviště sledujíc herce Riggana Thomsona v podání Michaela Keatona. Ten se řítí na jeviště vstříc divadelní premiéře a po celou dobu se snaží utéct od sprostého Birdmanova hlasu ve své hlavě. Birdman je opeřený superhrdina ze seriálu, od kterého Riggan Thomson odešel krátce před tím, než zmizel v propadlišti dějin.

Virtuózní práce kamery v doprovodu jazzové hudby vytváří tempo podobné bušení Thomsonova nevyzpytatelného srdce. Hlavní hrdina se pohybuje mezi realitou a fantasií, kde dokáže létat a má telekinetické schopnosti.

Birdmana lze vnímat jako satiru inspirovanou herci, jako je sám Keaton, který odešel z role Batmana. Iñárritu tvrdí, že ve filmu objevoval své vlastní ego a kreativní proces, zatímco ostatní superhrdinové v Hollywoodu vytvářeli "nekvalitní dobroty" jen proto, aby vydělali peníze.

"Ústřední myšlenka je založená na mé vlastní zkušenosti, kdy mě mučil můj vlastní vnitřní hlas… Vytahoval mě do výšin, aby mne pak mohl zase hodit dolů, do pekel. Tušil jsem, že bude velmi zajímavé objevovat přirozenost vnitřních bojů, které si prožívá každý," míní režisér.

Keatonův herecký výkon a Iñárrituova režie na sebe začínají strhávat „oscarovou“ pozornost. Mohl by tak po Alfonsovi Cuarónovi (Gravitace) podruhé v řadě získat Oscara za nejlepší režii Mexičan? Příznačný je i fakt, že Birdmana natočil stejný kameraman jako Gravitaci, za niž dostal ocenění Akademie, Emmanuel Lubezki.

"Připadám si jako Riggan. Moje křídla se roztahují a našeptávají - ty jsi ten nejlepší,“ vtipkuje režisér. "Ne. Jsem si dobře vědom, jak subjektivní ocenění Oscar je. Film Birdman je přesně o tomhle. Je to pomíjivé a krásné, není to však vůbec důležité,“ uzavírá Iñárritu.

Do českých kin Birdman vstoupí 15. ledna 2015.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy