Německojazyčný festival uvede filmy o chemických zbraních i špehování občanů

ČTK Kultura ČTK, Kultura
12. 10. 2021 12:40
Festival Das Filmfest, který představuje německé, rakouské a švýcarské novinky, zahájí příští středu 20. října snímek Curveball. Projekce v pražském kině Lucerna se zúčastní představitelé hlavních rolí Sebastian Blomberg a Michael Wittenborn. Patnáctý ročník přehlídky do 26. října uvede tři desítky snímků.
Festival zahájí film Curveball.
Festival zahájí film Curveball. | Foto: Das Filmfest

Akci v biografech Lucerna a Atlas pořádají německý Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum a švýcarské velvyslanectví. Od 2. do 7. listopadu festival pokračuje v brněnském kině Art. Samostatná retrospektiva režiséra Wernera Herzoga se koná v pražském Ponrepu.

Zahajovací snímek Curveball režiséra Johannese Nabera odkrývá "skutečný příběh jedné z největších fake news v novodobé historii o výrobě biologických zbraní pro Irák za vlády Saddáma Husajna," míní Klára Arpa z pražského Goethe-Institutu.

Irácký diktátor použil biologické zbraně v 80. letech minulého století ve válce s Íránem i při etnických čistkách v převážně kurdských provinciích. Při operaci Anfál jeho vojska nasadila bojovou látku yperit i nervový plyn sarin. Podle kurdských představitelů při zásahu zemřelo až 180 tisíc civilistů. Nasazení chemických zbraní zakazují Ženevské úmluvy.

V roce 2011 irácký přeběhlík Rafíd Džanábí přiznal, že německé rozvědce začátkem tisíciletí podsunul smyšlenou zprávu o mobilních laboratořích, v nichž Husajn údajně vyrábí další zbraně hromadného ničení. Němci zprávu předali Američanům, kteří ji následně použili jako jeden z důvodů pro invazi do Iráku v roce 2003. Právě tímto příběhem se zabývá snímek Curveball.

Hrané i dokumentární filmy zařazené do letošního programu Das Filmfestu podle pořadatelů spojují události posledního století i nenápadné osobní příběhy na pozadí dějin a společenských problémů.

Program je rozřazen do několika sekcí. Ta nazvaná Das Filmfest Spezial uvede mimo jiné hraný film o slavném režisérovi Rainerovi Werneru Fassbinderovi nazvaný Enfant terrible.

Sekce nazvaná Ne! pojednává o vzdoru vůči okolí i potřebě vzepřít se sám sobě. Film Táhněte do Moskvy přiblíží v Česku nepříliš známý skandál s tajnými spisy z konce 80. let minulého století ve Švýcarsku, kdy policie špehovala statisíce občanů kvůli jejich údajným sympatiím s politikou Sovětského svazu. České premiéry se zúčastní režisér Micha Lewinsky.

V sekci Ve jménu rodiny diváci uvidí mimo jiné novinku německé oscarové režisérky Caroline Linkové nazvanou Jak Hitler ukradl růžového králíčka, která také z pohledu dětí líčí židovskou emigraci v době nacismu.

Z dokumentů festival nabídne mimo jiné hned dva snímky, Davos a Fórum, věnované loňskému zasedání Světového ekonomického fóra a vlivu mocných na společnost.

Součástí programu je dále časosběrná road movie Německá cesta režiséra Wolfganga Etticha, který se po pádu Berlínské zdi s dlouhými časovými odstupy setkával s týmiž lidmi ve východním Německu. Zachytil jejich naděje i zklamání.

Vloni se Das Filmfest kvůli pandemii koronaviru konal jen on-line. Sedm snímků podle pořadatelů zhlédlo 2000 diváků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy