Nekrolog: Jmenoval se Connery. Sean Connery. A byl spojený s dobrodružstvím

Pavel Sladký Pavel Sladký
1. 11. 2020 13:00
Ve věku 90 let včera zemřel sir Sean Connery, první a nejslavnější představitel filmového Jamese Bonda. Herec s elegancí i neúprosností jaguára.
Sean Connery na snímku z roku 1964.
Sean Connery na snímku z roku 1964. | Foto: ČTK/AP

"Vzezření bratra Viléma by přivábilo zrak i toho nejroztržitějšího pozorovatele," říká vypravěč slavného románu Umberta Eca Jméno růže. "Oči měl bystré a pronikavé: ostrý a maličko orlí nos dodával jeho tváři výraz člověka, který je neustále ve střehu."

Ve filmové adaptaci z roku 1986 charismatického Viléma Baskervillského ztvárnil původem skotský herec Sean Connery. Bylo to dekádu a půl poté, co za sebou nechal postavu Jamese Bonda, která ho v roce 1962 proslavila. Přesunul se k rolím, jež měly více mentorský charakter, ať už byly vážné jako ve Jménu růže, nebo pojaté s nadsázkou jako v Indianu Jonesovi a Poslední křížové výpravě. Jeho muži byli vždy spojeni s dobrodružstvím.

Seanu Connerymu se podařilo stát ikonou filmového 20. století, symbolem doby atomového nepřátelství studené války a ztělesněním jedné z podob elegance nejen v 60. letech. Počínaje první bondovkou Dr. No stvořil třicátník Connery s modelingovou a sportovní postavou perfektní filmový obraz agenta 007, vycházející z šestákových románů Iana Fleminga.

Špionovi s povolením zabíjet dodal konkrétní podobu, pro niž byly typické šarm, ostrost jaguára i bezmála šlechtická elegance. A to přestože ke smetánce měl mladý Connery daleko, a dokonce sám Fleming původně dával přednost jinému typu herce.

Sean Connery se díky Jamesi Bondovi stal symbolem dobových představ o maskulinitě, a to mužů i žen. Zbraně, auta, drinky a obleky k ní patří dodnes, jiné atributy podléhají změnám - například dříve nepřípustné Bondovy prohry a traumata. A především samozřejmě vztah k ženám.

Uchvatitelský postoj už dnes minimálně liberálnější část diváků neuznává a nekonsenzuální sexuální projevy jakékoli hvězdy včetně Bonda se staly neobhajitelné. Až absurdní diskuse nad možností, že by Bond v dalších dílech ságy nebyl muž, nebo běloch, nakonec dokazují, jak pevně je zakořeněná kulturní představa, kterou zrodily filmy s Connerym. A že jsou zatížené čím dál větší nostalgií.

Jaguáři a podobné šelmy se dožívají maximálně 15 let. Conneryho tvůrčí dráha byla mnohem delší a neomezila se na 60. léta, respektive netrvala jen do roku 1971, kdy měla premiéru jeho poslední bondovka Diamanty jsou věčné. Ze třicetiletého Bonda herec zestárl do takové podoby, až byl ještě coby šedesátník v populární anketě vyhlášen nejvíce sexy mužem světa.

Ostře vykreslenou tvář pokryl knír a posléze šedý plnovous, jaguárem ale Connery zůstal. Provázely ho především role s výrazným dobrodružným prvkem. "Je to zachmuřený lovec," charakterizoval už v 60. letech Conneryho postavu ve snímku Marnie režisér Alfred Hitchcock, když chtěl na plátno přivést majetnickou, fetišistickou lásku dobře situovaného muže ke kleptomance.

Jako spoře oblečený zabiják "exterminátor" Zed se Connery představil o deset let později v bizarní sci-fi Zardoz a v 80. letech dvakrát sekundoval Christopheru Lambertovi v Highlanderovi a jednou Kevinu Costnerovi v gangsterce Nedotknutelní, kterou natočil Brian De Palma a kde pomáhal dopadnout Ala Caponeho. O dobrodružném a akčním rozměru thrilleru Honu na ponorku nebo akční Skále režiséra Michaela Baye ani nemluvě.

V dramatu Neúplatní z roku 1987 hrál Connery policistu Jima Malonea. | Video: Paramount Pictures

Nakonec i příběh Viléma z Baskervillu ze Jména růže je nakonec hlavně dobrodružná story v bezmála exotických kulisách středověkého kláštera, byť do nemalé míry založená na dobrodružství intelektu schopného poradit si s teologickou disputací i knihovnickým labyrintem.

Když Seana Conneryho neprovázela mladičká pružnost, nahradila ji neméně mužná ošlehaná zemitost. Jaguára měl v očích stále. Takového si ho budou diváci i divačky pamatovat.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy