Nejvíce slovenských filmových cen získalo drama Masaryk. I zde použili podobný trik s distribucí

ČTK ČTK
7. 4. 2017 23:15
Životopisné drama Masaryk získalo při dnešním slavnostním předávání nejvíce slovenských filmových cen. Česko-slovenský snímek režiséra Julia Ševčíka dostal cenu Slnko v sieti (Slunce v síti) v osmi kategoriích. Film uspěl i při udílení Českých lvů. Snímek Masaryk měl oficiální slovenskou premiéru sice až letos v březnu, v jednom z bratislavských kin byl však uveden již loni v prosinci. Splnil tak podmínky, aby mohl být zařazen do letošního udělování cen.
Foto: Bioscop

Bratislava - Česko-slovenské drama Masaryk měl 12 nominací na slovenskou národní filmovou cenu. Porota ocenila herecké výkony Karla Rodena a Oldřicha Kaisera, film dále uspěl i v kategoriích Nejlepší kameramanský výkon či Nejlepší filmový střih.

Čtyři ceny dostal film Učitelka režiséra Jana Hřebejka, stal se i nejlepším hraným filmem roku. Snímek o zdánlivě empatické, avšak manipulující pedagožce měl nejvíce, až 13 nominací. Uspěl rovněž v divácké anketě o nejoblíbenější film.

Po jedné ceně Slovenské filmové a televizní akademie dostaly v různých kategoriích filmy Já, Olga Hepnarová, dále Rudý kapitán, jakož i Richard Müller:Nepoznaný o slovenském zpěvákovi Müllerovi. V kategorii Nejlepší dokumentární film vyhrál snímek Pára nad řekou režisérů Filipa Remundy a Roberta Kirchhoffa.

Masaryk byl i na Slovensku uveden minulý rok v jediném kině

Snímek Masaryk měl oficiální slovenskou premiéru sice až letos v březnu, v jednom z bratislavských kin byl však uveden již loni v prosinci. Splnil tak podmínky, aby mohl být zařazen do letošního udělování cen.

Za podobný postup čelili v České republice distributoři filmu Masaryk kritice, že kvůli udílení cen Český lev postupovali nefér, když snímek nechali promítnout pouhých sedm dnů před koncem minulého roku v jediném kině. Do běžné distribuce snímek vstoupil minulý měsíc.

Jedna z producentek snímku Učitelka Zuzana Mistríková využila děkovnou řeč při předávání slovenských filmových cen ke kritice slovenských politiků za jejich postoj vůči slovenskému veřejnoprávnímu rozhlasu a televizi RTVS. Mistríková se vymezila například vůči premiérovi Robertu Ficovi, který opakovaně označil zpravodajství RTVS za opozičně laděné a který se vyslovil pro výměnu vedení této instituce.

"Veřejnoprávní média nemají sloužit vám, politikům. RTVS poskytuje službu veřejnosti," řekla Mistríková.

Loni nejvíce slovenských filmových cen získal slovensko-český snímek Eva Nová režiséra Marka Škopa. Ocenění bylo původně udělováno jednou za dva roky, a to vzhledem k dřívější nízké produkci snímků v zemi pod Tatrami.

Jednoznačný výsledek Českých lvů je pro filmové ceny nevýhodný. Akademici by měli příště hlasovat odpovědněji, tvrdí filmový kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy