Nejvíce nominací na ceny Emmy mají seriály Koruna a The Mandalorian

ČTK Kultura ČTK, AP, Kultura
13. 7. 2021 21:36
Nejvíce nominací na americké televizní ceny Emmy letos získaly Koruna a The Mandalorian, obě produkované streamovacími platformami. Tituly od Netflixu a videotéky Disney+ mohou vyhrát každý až 24 sošek. Vítězové budou známi 19. září.
Sci-fi seriál The Mandalorian ze světa Hvězdných válek (na snímku je Pedro Pascal) získal 24 nominací.
Sci-fi seriál The Mandalorian ze světa Hvězdných válek (na snímku je Pedro Pascal) získal 24 nominací. | Foto: Disney+

Koruna, která vypráví o britské královské rodině, si vysloužila mimo jiné čtvrtou nominaci v kategorii nejlepší drama. Loňská čtvrtá řada posunula děj blíže k současnosti, točila se okolo prvních let tragického manželství prince Charlese s princeznou Dianou.

Podle agentury AP se Netflixu po zveřejnění posledních deseti epizod skýtá dosud největší šance zvítězit v hlavní kategorii Emmy pro dramata, což se dosud nepodařilo. Uspět mohou také hvězdy Koruny, herci Josh O’Connor a Emma Corrinová nebo Olivia Colmanová, nominovaná za roli královny Alžběty II.

Sci-fi The Mandalorian, jež volně navazuje na filmovou ságu Hvězdné války, za sebou má zatím dvě řady. Také se dostalo mezi osmičku uchazečů o cenu pro nejlepší seriálové drama, kterou doplňují Bridgertonovi, Lovecraftova země, The Boys, Pose, Příběh služebnice a Tohle jsme my.

Mezi komediemi vede seriál Ted Lasso o stejnojmenném kouči amerického fotbalu, který v Anglii začne trénovat místní fotbalový tým. Produkt platformy Apple TV+ může dosáhnout na cenu ve 20 kategoriích. Nominován byl na nejlepší komediální seriál, hlavní hvězda a spoluscenárista Jason Sudeikis je zase mezi pěticí kandidátů na cenu za výkon v hlavní roli komediálního díla. Šanci na vítězství v kategorii komedie má ale třeba také Letuška od HBO s Kaley Cuocovou v hlavní roli.

Z minisérií porotci na cenu navrhli Mare z Easttownu s Kate Winsletovou nebo britské drama o znásilnění Můžu tě zničit, které vytvořila a hlavní roli ztvárnila Michaela Coelová.

Další nominace nasbírala superhrdinská Wandavision, drama z šachového prostředí Dámský gambit nebo Podzemní železnice o černošce prchající před otrokáři na americkém Jihu.

Podle agentury AP nominace potvrzují rychlý vzestup streamování. Ve třech hlavních kategoriích - drama, komedie a minisérie - se z tradiční tvorby prosadil pouze pořad Tohle jsme my od televize NBC a Black-ish od ABC.

Dohromady má HBO 130 nominací, Netflix o jednu méně. Sošku může kromě jiných získat herec Regé-Jean Page, hvězda seriálu Bridgertonovi. S cenami Emmy mohou ze zářijového ceremoniálu odejít také tvůrci Příběhu služebnice, jenž získal nominace v 21 kategoriích.

O vítězích rozhodne 25 tisíc hlasujících členů americké televizní akademie, galavečer by se měl na rozdíl od loňska konat za přítomnosti hostů. Večer bude moderovat herec Cedric the Entertainer.

Loni byl nejlepším dramatickým seriálem zvolen Boj o moc, hlavní cenu v komediální části soutěže si odnesl kanadský sitkom Městečko Schitt's Creek.

Chceme zabíjet předsudky o východní Evropě, Česko by mohlo konkurovat televiznímu Západu, míní šéfka festivalu Serial Killer. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. Policie znovu navrhuje podat obžalobu

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy