Nejvíce cen Bafta má Zkrocená hora

RiK, Hej
20. 2. 2006 11:05
Londýn - Celkem čtyři ceny Britské akademie filmového a televizního umění (Bafta) získal letošní horký kandidát na Oscara.
Štastný tým tvůrců filmu nejlepšího britského filmu Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka
Štastný tým tvůrců filmu nejlepšího britského filmu Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka | Foto: Reuters

Příběh dvou homosexuálních kovbojů bodoval i při udílení cen Bafta: získal cenu za nejlepší film, nejlepší mužskou vedlejší roli, nejlepší adaptovaný scénář a cenu Davida Leana za režii, čímž znovu potvrdil roli favorita na nejlepší film minulého roku.

Za nejlepší britský film byl vyhlášen Wallace a Gromit: Příběh králíkodlaka, který pro změnu sklidil před nedávnem většinu cen na předávání Annies, což je obdoba Oscarů pro animované filmy.

Zkrocená hora
Zkrocená hora | Foto: Bioscop

Mezi oceněné se dostal i film Pýcha a předsudek natočený podle literární předlohy Jane Austenové, který získal cenu za zvláštní úspěch debutového filmu, konkrétně za režii Joea Wrighta. Naopak favorit cen, britský politický thriller Nepohodlný proměnil z deseti nominací jen jedinou - za nejlepší střih.

Američtí vítězové britských cen

Nejlepším hercem je podle Bafta Philip Seymour Hoffman za výkon ve filmu Capote, nejlepší herečkou Reese Witherspoonová ve filmu Walk The Line. Tento film získal i cenu za nejlepší zvuk. Další americký film Gejša také neodešel s prázdnou, když si odnesl mimo jiné cenu za nejlepší hudbu.

Pýcha a předsudek
Pýcha a předsudek | Foto: Bontonfilm

Cenu za scénář získalo americké drama Crash. Cenou za nejlepší vizuální efekty byl oceněn Jacksonův King Kong, konkurenční Letopisy Narnie si odnesly ocenění za kostýmy a make-up.

Více informací naleznete na oficiálních stránkách cen Bafta ZDE.

 

         

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy