Nejvíce cen Bafta má Zkrocená hora

RiK, Hej
20. 2. 2006 11:05
Londýn - Celkem čtyři ceny Britské akademie filmového a televizního umění (Bafta) získal letošní horký kandidát na Oscara.
Štastný tým tvůrců filmu nejlepšího britského filmu Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka
Štastný tým tvůrců filmu nejlepšího britského filmu Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka | Foto: Reuters

Příběh dvou homosexuálních kovbojů bodoval i při udílení cen Bafta: získal cenu za nejlepší film, nejlepší mužskou vedlejší roli, nejlepší adaptovaný scénář a cenu Davida Leana za režii, čímž znovu potvrdil roli favorita na nejlepší film minulého roku.

Za nejlepší britský film byl vyhlášen Wallace a Gromit: Příběh králíkodlaka, který pro změnu sklidil před nedávnem většinu cen na předávání Annies, což je obdoba Oscarů pro animované filmy.

Zkrocená hora
Zkrocená hora | Foto: Bioscop

Mezi oceněné se dostal i film Pýcha a předsudek natočený podle literární předlohy Jane Austenové, který získal cenu za zvláštní úspěch debutového filmu, konkrétně za režii Joea Wrighta. Naopak favorit cen, britský politický thriller Nepohodlný proměnil z deseti nominací jen jedinou - za nejlepší střih.

Američtí vítězové britských cen

Nejlepším hercem je podle Bafta Philip Seymour Hoffman za výkon ve filmu Capote, nejlepší herečkou Reese Witherspoonová ve filmu Walk The Line. Tento film získal i cenu za nejlepší zvuk. Další americký film Gejša také neodešel s prázdnou, když si odnesl mimo jiné cenu za nejlepší hudbu.

Pýcha a předsudek
Pýcha a předsudek | Foto: Bontonfilm

Cenu za scénář získalo americké drama Crash. Cenou za nejlepší vizuální efekty byl oceněn Jacksonův King Kong, konkurenční Letopisy Narnie si odnesly ocenění za kostýmy a make-up.

Více informací naleznete na oficiálních stránkách cen Bafta ZDE.

 

         

 

Právě se děje

před 27 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 32 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy