Nejtěžší to bylo s kočkami. Vášáryová v Cannes uvedla Jasného restaurovaný film

ČTK ČTK
15. 7. 2021 11:39
Na festivalu v Cannes byla ve čtvrtek představena digitální restaurovaná verze československého filmu Až přijde kocour z roku 1963 od režiséra Vojtěcha Jasného. Z Prahy ji přivezl Národní filmový archiv.

Jde o jediný český, respektive československý titul v soutěžních sekcích letošního ročníku přehlídky. V Cannes byl poprvé uveden zhruba před půl stoletím, tehdy získal zvláštní cenu poroty a další dvě ocenění. K restaurované verzi teď vznikla i nová znělka.

Film na francouzské Riviéře doprovodila slovenská herečka Emília Vášáryová. Byl to jeden z prvních celovečerních snímků, kde hrála. Režisér Jasný si ji vybral, protože se léta věnovala gymnastice, uvedla.

Herečka také pro festivalový tisk zavzpomínala na okolnosti natáčení. "Ve snímku účinkoval velký počet koček. Velkou výzvou bylo s nimi vydržet na hrazdě, jelikož se kvůli výšce třepaly jako listí ve větru. Jedna z nich byla tak vyděšená, že mě poškrábala, a obě jsme spadly dolů. Ona velice elegantně, já trochu méně, protože mě pak odvezli do nemocnice," uvedla Vášáryová s tím, že zranění ale nebyla nikterak vážná.

Herečka se zúčastnila představení filmu také v roce 1963, tehdy ho francouzské publikum přijalo vřele, vybavuje si.

Vedle Vášáryové ve snímku účinkují Jan Werich, který se podílel i na scénáři, Vlastimil Brodský, Jiří Sovák nebo Vladimír Menšík.

V sekci Cannes Classics soutěží dalších zhruba 20 filmů, například Dvojí život Veroniky od Krzysztofa Kieślowského nebo Mulholland Drive od Davida Lynche.

Titul Až přijde kocour byl pod dohledem Národního filmového archivu digitálně restaurován v italském studiu L'Immagine Ritrovata. Finančně se na tom podíleli manželé Milada a Eduard Kučerovi. "V minulosti jsme v Boloni dohlédli na restaurování filmu Extase, který byl mimo jiné v roce 2019 v Benátkách oceněn jako nejlepší digitálně restaurovaný film. Spolupráce se nám osvědčila, a proto jsme se na studio obrátili i v případě Kocoura," řekl už dříve ředitel sekce audiovizuálních sbírek archivu Jonáš Svatoš.

Českým kinům bude restaurovaný snímek k dispozici od 29. července.

K restaurované verzi Až přijde kocour vznikla nová znělka. | Video: Národní filmový archiv
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy