Nejtěžší to bylo s kočkami. Vášáryová v Cannes uvedla Jasného restaurovaný film

ČTK ČTK
15. 7. 2021 11:39
Na festivalu v Cannes byla ve čtvrtek představena digitální restaurovaná verze československého filmu Až přijde kocour z roku 1963 od režiséra Vojtěcha Jasného. Z Prahy ji přivezl Národní filmový archiv.

Jde o jediný český, respektive československý titul v soutěžních sekcích letošního ročníku přehlídky. V Cannes byl poprvé uveden zhruba před půl stoletím, tehdy získal zvláštní cenu poroty a další dvě ocenění. K restaurované verzi teď vznikla i nová znělka.

Film na francouzské Riviéře doprovodila slovenská herečka Emília Vášáryová. Byl to jeden z prvních celovečerních snímků, kde hrála. Režisér Jasný si ji vybral, protože se léta věnovala gymnastice, uvedla.

Herečka také pro festivalový tisk zavzpomínala na okolnosti natáčení. "Ve snímku účinkoval velký počet koček. Velkou výzvou bylo s nimi vydržet na hrazdě, jelikož se kvůli výšce třepaly jako listí ve větru. Jedna z nich byla tak vyděšená, že mě poškrábala, a obě jsme spadly dolů. Ona velice elegantně, já trochu méně, protože mě pak odvezli do nemocnice," uvedla Vášáryová s tím, že zranění ale nebyla nikterak vážná.

Herečka se zúčastnila představení filmu také v roce 1963, tehdy ho francouzské publikum přijalo vřele, vybavuje si.

Vedle Vášáryové ve snímku účinkují Jan Werich, který se podílel i na scénáři, Vlastimil Brodský, Jiří Sovák nebo Vladimír Menšík.

V sekci Cannes Classics soutěží dalších zhruba 20 filmů, například Dvojí život Veroniky od Krzysztofa Kieślowského nebo Mulholland Drive od Davida Lynche.

Titul Až přijde kocour byl pod dohledem Národního filmového archivu digitálně restaurován v italském studiu L'Immagine Ritrovata. Finančně se na tom podíleli manželé Milada a Eduard Kučerovi. "V minulosti jsme v Boloni dohlédli na restaurování filmu Extase, který byl mimo jiné v roce 2019 v Benátkách oceněn jako nejlepší digitálně restaurovaný film. Spolupráce se nám osvědčila, a proto jsme se na studio obrátili i v případě Kocoura," řekl už dříve ředitel sekce audiovizuálních sbírek archivu Jonáš Svatoš.

Českým kinům bude restaurovaný snímek k dispozici od 29. července.

K restaurované verzi Až přijde kocour vznikla nová znělka. | Video: Národní filmový archiv
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy