Nejočekávanější filmy roku 2019: Vyvrcholí ságy Star Wars i Avengers, přijde Lví král

Kultura Kultura
26. 12. 2018 16:00
Vybrali jsme 60 nejočekávanějších filmů příštího roku. Jsou mezi nimi disneyovky Aladdin a Lví král, završení hollywoodských sérií Avengers a Hvězdné války, novinky uznávaných režisérů Quentina Tarantina, Richarda Linklatera a Pedra Almodóvara či nové filmy Jiřího Mádla, Julia Ševčíka či Václava Marhoula.
Alitu začnou česká kina promítat v půlce února. | Video: CinemArt

Alita: Bojový anděl

Režie: Robert Rodriguez, česká premiéra 14. února

Adaptaci populárního japonského komiksu manga produkoval James Cameron, známý filmy Terminátor, Titanik či Avatar, a natočil ji Robert Rodriguez stojící za Desperadem nebo Sin City.

V epickém, postapokalyptickém akčním sci-fi Alita: Bojový anděl, kombinujícím herce s počítačovými triky, účinkují Jennifer Connellyová z Requiem za sen, oblíbený tarantinovský herec Christoph Waltz či Michelle Rodriguezová ze seriálu Ztraceni.

Hrdinkou Ality je bojové stvoření "z dob temna a beznaděje", které při pátrání po nepoužívaných částech kyborgů nalezl doktor. Alita si nevzpomíná, kdo je, ani odkud přišla, avšak doktor si je vědom jejích schopností. Česky komiksy o Alitě vydalo nakladatelství Crew.

Letos čtyřiašedesátiletý James Cameron se snímek o Alitě snažil prosadit již od začátku tisíciletí - internetovou doménu battleangelalita.com si zaregistroval již roku 2000 a nedlouho poté prvně konstatoval, že se film snaží vyrobit. Camerona ale už desátý rok naplno zaměstnává práce na pokračování série Avatar, a tak Alitu přenechal kolegovi Robertu Rodriguezovi.

Zpráva z letošního měsíce pak potvrzuje, že píseň k filmu natočila momentálně populární anglická zpěvačka s albánskými kořeny Dua Lipa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy