Nejočekávanější filmy roku 2019: Vyvrcholí ságy Star Wars i Avengers, přijde Lví král

Kultura Kultura
26. 12. 2018 16:00
Vybrali jsme 60 nejočekávanějších filmů příštího roku. Jsou mezi nimi disneyovky Aladdin a Lví král, završení hollywoodských sérií Avengers a Hvězdné války, novinky uznávaných režisérů Quentina Tarantina, Richarda Linklatera a Pedra Almodóvara či nové filmy Jiřího Mádla, Julia Ševčíka či Václava Marhoula.
Na střeše je druhým celovečerním filmem režiséra Jiřího Mádla. | Video: Totalfilm

Na střeše

Režie: Jiří Mádl, premiéra 7. února

Jeden z nejpopulárnějších českých herců, dvaatřicetiletý Jiří Mádl, před čtyřmi roky nadchl veřejnost filmem Pojedeme k moři, k němuž napsal scénář a sám jej natočil. Zřejmě již v únoru bude Mádlova autorská tvorba pokračovat projektem nazvaným Na střeše vyprávějícím o soužití staršího muže s mladým Vietnamcem, kterého protagonista našel ukrytého na střeše vlastního domu.

Ve filmu měl původně účinkovat Jan Tříska, po jeho smrti roli převzal Alois Švehlík. Další postavy ztvární Lukas Duy Anh Tran, Vojtěch Dyk, Adrian Jastraban nebo čtyřiadvacetiletá Mária Bartalosová známá z letošního Backstage režisérky Andrey Sedláčkové.

První trailer se na internetu objevil těsně před Vánoci a vzbudil pozornost mimo jiné hláškou Aloise Švehlíka, jenž přijde do elektra se slovy: "Potřeboval bych jeden počítač a dva Facebooky, prosím."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy