Nejmíň shnilých rajčat letělo loni na důchodce z Pixaru

Pavel Kroulík, krk
14. 1. 2010 6:00
Server Rottentomatoes vyhlásil nejlépe hodnocené filmy
Foto: Disney

Los Angeles - Server Rottentomatoes.com shromažduje recenze z angloamerického světa a počítá, kolik z nich je kladných a kolik recenzentů hodilo na film symbolické shnilé rajče. Ze své databáze pak pravidelně vyhlašuje i vítěze, na kterých ulpělo nejmíň zkaženého kečupu - tedy seznam "statisticky nejlepších" a nejpozitivněji přijatých snímků uplynulého roku.

Foto: Aktuálně.cz

Držiteli Zlatých rajčat jsou tak logicky snímky, které splňují normu pro široký okruh médií od blogů a fanzinů až po renomované deníky a časopisy. Jde o bezpochyby kvalitní, nicméně přefiltrovaný a většinově akceptovatelný konsensus, v němž chybí kontroverzní díla typu Antikrista. Taková, jež rozdělí publikum i recenzenty a na která by upozornila vyhraněnější skupina či médium.

Při "negativní optice" lze vítěze Zlatých rajčat dokonce popsat jako snímky, které obecně recenzentům nejmíň vadí. V angloamerické tradici jsou to často žánrové filmy, které dobře naplní, případně inovují daná schémata, a mezi nimi pak ční zejména animované snímky. Dominanci filmů, které si vždy můžou přičíst další body za roztomilost, se kterou čím dál lépe napodobují reálný svět, znovu potvrdil i rok 2009.

Nejlepší průměr z průměru

Nejvýše hodnoceným snímkem ze široké distribuce je pixarovka Vzhůru do oblak, která zůstala skoro bez fleků: nasbírala 98 procent kladných recenzí a má průměrné hodnocení 8,6 z deseti možných.

Foto: Aktuálně.cz

Tady ovšem nutno říct i to, že pro zařazení mezi kladné recenze stačí dát filmu padesát procent, což znovu zprůměrovává výsledky - a podle logiky by se k pozitivním názorům mohla počítat i relativně kritická recenze na Aktuálně.cz, kde je mnoho skeptických otázek, byť celkově je film hodnocen dobře.

Držitele Zlatých rajčat za rok 2009
podle kategorií najdete na stránkách
zde

Možná i díky této vstřícnosti zvítězily filmy studia Pixar také loni (WALL-E - u nás Vall-I) a předloni (Rattatouille). "Když udělají film, tak u nás prostě vyhrají," potvrzuje dominanci studia i žánru šéfredaktor serveru Matt Atchitty.

Za příběhem důchodce, který vyletí za dobrodružstvím ve svém domě ovázaném balónky, skončil restartovaný Star Trek, animovaný Fantastický pan Lišák, horor Stáhni mě do pekla a sci-fi District 9. Poté následují Tarantinovi Hanebný pancharti, Koralína, Zombieland a japonská anime Ponyo od Hayaa Miyazakiho, jehož tvorba je velkou inspirací právě pro Pixar.

Foto: Aktuálně.cz

Až na desátém místě je první snímek, který zcela nepatří do kategorie žánrovek - smutná "krizová" komedie Jasona Reitmana Lítám v tom s Georgem Clooneym v hlavní roli. Dosavadní favorit sezony a držitel mnoha kritických i oborových cen nasbíral 89 procent kladných recenzí.

Co se líbí Woody Allenovi

Film, s nímž se dělí o roli největšího čekatele na hlavní ocenění sezony, pak vyhrál kategorii limitovaného nasazení (tedy do 500 kopií v USA). Irácké drama Smrt číhá všude (Hurt Locker) má 97 procent pozitivních kritik.

Spolu s ním se mezi vítěze v této kategorii dostalo i konverzační retro drama An Education, které si dělá zálusk na Oscary v hereckých kategoriích. 

Foto: Aktuálně.cz

Jinak jsou ale v první desítce spíš snímky, na které chodí newyorští intelektuálové a Woody Allen, když je zrovna ve městě - skutečně menšinové tituly, hlavně dokumenty jako Food, Inc., The Beaches of Agnes nebo Burma VJ.  Řada z nich je staršího data a v Evropě už byla k vidění - jejich zařazení se odvíjí od data americké distribuce,  kam se zámořské snímky často dostávají pomaleji.

Server Rottentomatoes.com vydává i seznam filmů, na které není přes shnilá rajčata skoro vidět: „vítězem" roku 2009 v kategorii nejhůře hodnocených filmů je hodně špatné akčně-počítačové béčko Street Fighter: The Legend of Chun-Li .

Na dalších místech jsou ale spíš pokusy o komedie, které měly být plné bláznivin a roztomilostí, případně láskyplnosti a romantiky, ovšem z nějakých důvodů jim to nevyšlo. To je případ Old Dogs s Johnem Travoltou, All about Steve se Sandrou Bullockovou nebo novinky od „tlusté Řekyně"  Nii Vardalos - snímku Můj život v ruinách.

Dobrý scénář má i Avatar

Foto: Aktuálně.cz

Je zajímavé, že vítězové Zlatých rajčat se v něčem blíží ideálu hollywoodské kinematografie, tedy stvořit kvalitní, zároveň všeobecně akceptovatelný a komerčně úspěšný film - přesto nebývají dobrým ukazatelem Oscarů. Letos se nicméně nominace na film roku otvírají dvojnásobku snímků a důvodem je právě absence žánrových titulů.

Akademici jsou považování za dost konzervativní; ale pokud už je občas něco od jejich zavedené představy vychýlí, jsou to v médiích oblíbené ceny od recenzentských sdružení - jež spojuje spíš snaha o vyhraněnější vkus a naslouchání společenskému klimatu (viz krizová komedie Lítám v tom) než chuť ocenit dobrý výrobek.

Dobrými rádci v menších oscarových kategoriích bývají oborová sdružení. Po hercích a režisérech teď své typy nabídli i hollywoodští autoři sdružení v Cechu amerických scenáristů.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Vyfoukne autorovi Avatara cenu exmanželka?
Clooney má štěstí. Elitářští kritici mu nedali cenu
Komedie s Clooneym má šest nominací na Glóby
Nepřemožitelný Mandela byl přemožen žabákem
O post favorita sezony bojuje Clooney s pyrotechniky
Clooney dostal další frčku na Oscary
Batman vybral adepta na Oscara, film Hurt Locker
Evropský film roku je o kořenech nacistického zla

Nominaci za původní scénář od nich získala komedie Pařba ve Vegas, irácké drama Smrt čeká všude, další komedie (500) Day of Summer, komediální drama bratří Coenů A Serious Man, ale v kategorii, kde se oceňují spíš menší chytré snímky, pro mnohé překvapivě i Avatar.

Favorizovaná komedie z časů ekonomické recese Lítám v tom se pak uchází o nejlepší adaptovaný scénář, stejně jako Star Trek, country muzikál Crazy Heart, kuchařský film Julie a Julia a drama z Harlemu Precious: Based on the Novel Push By Sapphire. Mezi dokumenty získal mimo jiné nominaci snímek Michaela Moorea O kapitalismu s láskou.

Nominace na Oscara budou oznámeny 2. února, předávat se budou 7. března. Poločasem sezony filmových cen jsou Zlaté glóby, které budou uděleny už 17. ledna.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Libanonský premiér večer oznámí rezignaci své vlády kvůli výbuchu v Bejrútu

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi své vlády. Podle agentury Reuters to dnes uvedl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Libanon se v posledních dnech potýká s masivními protivládními protesty po ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu, při níž přišlo o život více než 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno.

"Celá vláda rezignovala," řekl podle agentury AP Hasan novinářům po jednání vlády. Premiér Dijáb podle něj nyní pojede za prezidentem, aby mu za celý kabinet podal demisi.

Kancelář premiéra uvedla, že Dijáb "promluví k národu" v 19:30 místního času (18:30 SELČ).

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 29 minutami

Libanonský premiér oznámí demisi vlády, řekl ministr

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi celé své vlády, podle agentury Reuters to po jednání kabinetu řekl novinářům ministr zdravotnictví.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Policie v Chicagu se střetla s davy rabujících, zatkla kolem stovky lidí

Stovky lidí v chicagské obchodní čtvrti Magnificent Mile a dalších částech města v noci na pondělí vzaly útokem obchody. Hlášeno bylo rabování, ničení výloh a střety s policií. V jednu chvíli někdo vystřelil na strážníky, ti palbu opětovali. Policie uvedla, že zraněno bylo 13 strážníků a přes 100 lidí bylo zatčeno. Informovala o tom agentura AP.

Policejní superintendant David Brown uvedl, že "nešlo o organizovaný protest", ale o "čirou kriminalitu". Podle něj lze očekávat, že v centru do odvolání zůstanou početné policejní hlídky.

Mnoho obchodů, které lidé vyrabovali, bylo podle AP teprve nedávno otevřeno po nepokojích v souvislosti se smrtí George Floyda při květnovém zatýkání v Minneapolisu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy