Nejlepším českým snímkem jihlavského festivalu je Nová šichta o rekvalifikaci horníka

ČTK Kultura ČTK, Kultura
2. 11. 2020 14:56
Nejlepším českým dokumentem na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava se stal snímek Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše. Uspěl v sekci Česká radost. Ze světové tvorby porotce přesvědčil videodeník z polské antarktické stanice slovenské režisérky Viery Čákanyové nazvaný Bílá na bílé. Cenu za přínos získal čínský umělec Aj Wej-wej.
Ukázka z vítězného filmu Nová šichta. | Video: MFDF Ji.hlava

Festival měl původně skončit sobotním předáním ocenění. Protože se ale kvůli pandemii koná jen on-line a poslední část programu bude přístupná ještě týden, ukončení 24. ročníku je naplánované až na tuto neděli 8. listopadu.

Hlavní postavou vítězného snímku Nová šichta, který festival zahajoval a do kin vstoupí 11. února příštího roku, je čtyřiačtyřicetiletý havíř Tomáš Hisem, propuštěný z dolu Paskov. Rekvalifikační program jej staví do nových životních rolí a před rozmanité pracovní příležitosti.

Režisér Jindřich Andrš v citlivém portrétu sleduje protagonistovu cestu ze světa dolů a fotbalového fandění v kotli k rekvalifikaci na programátora. "Syrový i vrcholně dojemný snímek nikdy zcela neopustí chandru uhlím a kouřem promořeného kraje, avšak od začátku do konce má sílu s diváky pohnout, aniž by se spoléhal na laciné spouštěče emocí," napsalo o filmu Aktuálně.cz.

V neděli Nová šichta uspěla také na festivalu dokumentární a animované tvorby v Lipsku. Obdržela Zlatou holubici neboli Cenu divácké poroty v nové soutěžní Zlaté sekci pro celovečerní film a rovněž Cenu MDR pro mimořádný východoevropský dokument.

V Jihlavě snímek obstál v konkurenci dalších 12 titulů zařazených do soutěžní sekce Česká radost.

V sekci Opus Bonum, věnované současnému světovému dokumentu, o prvenství usilovala desítka snímků. Vítězná Bílá na bílé vznikala v roce 2017 během natáčení snímku Ferm. Poskytuje obraz osamělosti i prostoru k zamyšlení v člověkem neposkvrněné antarktické krajině.

Nejlepším filmem z východní a střední Evropy se stal snímek Lotyšští kojoti, jejž natočil Ivars Zviedris. Vypovídá o životě na lotyšsko-ruské hranici, kde nezaměstnanost dala vzniknout novému "povolání", takzvaným kojotům. Tudy se do Evropy dostávají nelegální uprchlíci a "kojoti" jim pomáhají. Riskují vlastní svobodu, když pašují na svobodu jiné lidi.

Film Lotyšští kojoti uvádí jihlavský festival v sekci Mezi moři. | Video: MFDF Ji.hlava

Režisér tři roky pozoroval svébytný hraniční prostor, kde se pohybují uprchlíci, převaděči i policejní složky. "Zachycuje jak uslzené pohledy a bosé nohy přešlapující v poli u cesty uprostřed noci, tak soudní procesy s těmi, kdo 'bosým nohám' pomáhají do Evropy za odměnu tisíc eur za hlavu," popsalo Aktuálně.cz.

Studentská porota ocenila film Čas je. V kategorii hodnotící světovou experimentální tvorbu vyhrál australsko-novozélandský snímek Jsme bez režiséra S. J. Ramira.

Mezi nejnovějšími českými experimentálními díly byla nejpřesvědčivější šestiminutová Katastrofa Zbyňka Baladrána. Názvem odkazuje k dramatu Samuela Becketta z roku 1982 o výsleších disidentů, vytvořenému pro Václava Havla. "Pomocí deseti krátkých komentářů uvažuje nad povahou reality, zločinu i mediálních manipulací," napsalo Aktuálně.cz.

Udílení cen moderovali novinář Lukáš Houdek a aktivistka Johanna Nejedlová.
Udílení cen moderovali novinář Lukáš Houdek a aktivistka Johanna Nejedlová. | Foto: Jan Hromádko

Vyhlášení cen jihlavský festival vysílal z Domu kultury odborů, který je tradičně centrem akce. Tradici nezměnil ani letošní ročník bez osobní přítomnosti návštěvníků.

Moderátoři ale museli souhlasit, že se část jejich domácností do domu přestěhuje. "Všichni jsme totiž doma. A asi tam i dlouho zůstaneme," řekla Marika Pecháčková, která s Vítem Klusákem ceremoniál režírovala. Večer moderovali novinář Lukáš Houdek a aktivistka Johanna Nejedlová.

Čtyřiadvacátý ročník jihlavského festivalu začal 27. října. Diváci mohou postupně sledovat přes 270 filmů.

Už od jara se organizátoři připravovali na několik možných stupňů omezení spojených s pandemií koronaviru. Že bude akci možné sledovat pouze on-line, oznámili 9. října. I přes změněnou formu se podle ředitele Marka Hovorky podařilo udržet komunitního ducha festivalu.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD ocenil, jak se festival chopil virtuální podoby. "Všiml jsem si, že děláte hybridní festival a že jste přešli do virtuálního světa s lehkostí, se kterou se to asi málokomu v letošním roce povedlo," vzkázal pořadatelům Zaorálek při udílení cen.

Festival pravidelně představuje několik set titulů, mnoho z nich v soutěžních sekcích. V sekci světových dokumentů byl loni nejúspěšnější snímek Fonja, který je výsledkem workshopu mladistvých delikventů z Madagaskaru. Nejlepším českým dokumentem se stal snímek Sólo režiséra Artemia Benkiho. Ten letos ve věku 53 let zemřel v Paříži.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Trikolóra, Soukromníci a Svobodní půjdou do voleb společně

Trikolóra, Strana soukromníků ČR a Strana svobodných občanů budou společně kandidovat v podzimních sněmovních volbách. Ve čtvrtek podepsaly dohodu o dlouhodobé spolupráci. Jejich předsedové to dnes oznámili na společné tiskové konferenci. Předseda Trikolóry Václav Klaus mladší řekl, že teprve podle podoby nového volebního zákona se rozhodnou, zda vytvoří volební koalici či zda bude kandidovat jedna ze stran a ostatní ji podpoří.

Strany chtějí podle svých představitelů voličům "nabídnout alternativu k současnému levicovému a protinárodnímu směřování české politiky", uvedli. "Jsem rád, že se spojují tři nesocialistické strany, které vidí řešení ve staré dobré demokracii, v kapitalismu, v národním státu," řekl Klaus.

Předseda Svobodných Libor Vondráček věří, že společná spolupráce zabrání tomu, aby propadly hlasy pravicových voličů, kteří nyní nejsou ve Sněmovně zastoupeni. Je to podle něj poprvé, co se strana ve volbách do Sněmovny rozhodla s někým spojit. "Chceme prosadit antibyrokratickou revoluci, znovu nastartovat českou ekonomiku opřenou právě o houževnatost českých, moravských a slezských podnikatelů a odstranit diskriminaci živnostníků vůči fabrikám a nadnárodním řetězcům," uvedl Petr Bajer, předseda Soukromníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy