Šílený Max, Mládí i Steve Jobs. To jsou nejlepší zahraniční filmy roku 2015

26. 12. 2015 20:50
Recenzenti Aktuálně.cz vybrali nejlepší zahraniční filmy roku. Bodovalo Mládí, Šílený Max i Steve Jobs.
Foto: Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejlepší filmy roku podle Jana Gregora

1. Šílený Max: Zběsilá cesta 

Film úkaz. Čistě adrenalinová podívaná rozkročená mezi Terrym Gilliamem, Jamesem Cameronem a Busterem Keatonem. Nevídaný subverzivní spektákl s feministickým podtextem, který ukázal, že největším pankáčem v Hollywoodu je sedmdesátiletý Australan. 

Recenze Aktuálně.cz ZDE.

2. Fénix

Tenhle německý režisér zraje jako víno. Po Barbaře další silné melodrama s Ninou Hoss v hlavní roli mladé ženy přeživší pobyt v koncentráku, která po operaci obličeje hledá svou identitu stejně jako Německo v prvních týdnech po prohrané válce. Kultivovaný biják pro cinefily plný aluzí na jiné filmy, ale také emotivní srdcerváč s dokonale vybroušenou pointou.

3. O patro níž

Rumunská nová vlna ještě žije, jak dokazuje Radu Muntean v příběhu Patrasca, obyčejného otce obyčejné rodiny, jemuž se jednoho dne vymstí strategie „do ničeho se nemíchat“. Případová studie příslovečného „slušného člověka“ a lekce v civilním realismu okořeněná zápletkou napínavější než má většina žánrovek.

4. Láska z Khon Kaen

Film o vojácích postižených spavou nemocí vás v kině možná ukolébá, ale tak to má být. Filmy tohoto thajského režiséra jako by diváky dostávaly do hladiny alfa mezi spánkem a bděním. Jeho snímky jsou jako křehké jako haiku, ale o to silněji mohou v člověku rezonovat.

5. Sicario: Nájemný vrah

Tahle syrová procedurálka o boji speciálních jednotek s drogovými kartely je tak intenzivní a vtahující, že jí jeden odpustí tu podprahovou antiliberální a šovinistickou, skoro až trumpovskou rétoriku.

Recenze Aktuálně.cz ZDE.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy