Nebel jede do nabitých Benátek za Clooneym a Madonnou

Pavel Kroulík
28. 7. 2011 18:46
Český komiksový film byl vybrán do hlavního programu
Foto: Aktuálně.cz

Řím, Praha - Filmovou adaptaci kultovního komiksu Alois Nebel vybrali organizátoři festivalu v Benátkách do nesoutěžního hlavního programu. Režisér Tomáš Luňák vytvořil černobílý animovaný snímek za pomoci rotoskopie kombinující hraný a kreslený film.

Přestože se film neobjevuje v hlavní soutěži, která je letos mimořádně nabitá, jde o výrazný krok v tom směru, že se zahraniční přehlídky začínají víc zajímat o českou tvorbu. Nedávno dokončený snímek tak slaví úspěch ještě před premiérou v tuzemských kinech, do nichž přijde 29. září.

Uvedení v Benátkách může být odrazovým můstkem pro mezinárodní distribuci Aloise Nebela.  Světová práva už zakoupila německá společnost The Match Factory, jež mimo jiné distribuuje filmy Toma Tykwera či Akiho Kaurismäkiho a také snímek Strýček Búnmí thajského režiséra Aphičatponga Vírasetchakula.

Foto: Aktuálně.cz

Příběh výpravčího v podání Miroslava Krobota se odehrává v roce 1989 v zapadlé železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách. Alois Nebel od spisovatele a scenáristy Jaroslava Rudiše a zpěváka, textaře a výtvarníka Jaromíra 99 byl uveden jako první komiksový román v moderní české historii.

Benátky patří k nejstarším filmovým festivalům. Předsedou poroty letošního ročníku bude americký režisér a scenárista Darren Aronofsky, který tu byl oceněn hlavní cenou Zlatý lev za svého Wrestlera. Jeho Černá labuť pak v loňském roce festival zahájila.

Letos bude úvodním filmem nový režijní počin George Clooneyho The Ides of March. Drama, kam kromě sebe obsadil Ryana Goslinga a Paula Giamattiho, vypráví o „naivním" mluvčím, který poznává špinavá zákoutí politiky. Snímek je nasazen do hlavní soutěže, kde se letos bude ucházet o Zlatého lva  22 filmů. Ve všech případech půjde o světové premiéry.

Foto: Aktuálně.cz

Bude mezi nimi i film Romana Polanského Bůh masakru. Jde o adaptaci stejnojmenné divadelní hry od známé francouzské autorky Yasminy Rezy o dvou manželských párech, které se do krve zhádají o konflikt mezi jejich malými syny. Ženy hrají Kate Winsletová a Jodie Fosterová, muže Christoph Waltz známý z filmu Hanebný pancharti a John C. Reilly. Polanski ovšem na festival s ohledem na nevyřešené problémy s justicí nepřijede.

Do kategorie těžkých soutěžních vah patří i Rus Alexandr Sokurov, který zde uvede svůj film Faust, a Američan Abel Ferrara, který představí snímek o konci světa s názvem 4:44 Last Day On Earth.

Tomas Alfredson přiveze do soutěže špionážní retro film Tinker, Tailor, Soldier, Spy podle románu John le Carrého s Gary Oldmanem v hlavní roli. William Friedkin, autor Vymítače ďábla, bude o vítězství usilovat s filmem Killer Joe, černou komedií o chlapíkovi, který chce kvůli pojistce nechat zabít matku.

Britská režisérka ceněného Fish Tanku Andrea Arnoldová v Benátkách bude soutěžit s novou adaptací klasiky Na Větrné hůrce. Další ostrovní tvůrce Steve McQueen přiveze film Shame (Hanba), ve kterém Michael Fassbender hraje newyorského třicátníka neschopného zvládat svůj sexuální život a Carey Mulliganová jeho mladší sestru, která za ním přijede.

Foto: Archiv

Fassbender hraje i v soutěžním filmu Davida Cronenberga A Dangerous Method (Nebezpečná metoda). Ve snímku o vztahu Carla G. Junga (Fassbender) a Sigmund Freuda (Viggo Mortensen) účinkují i Keira Knightleyová a Vincent Cassel. Marjane Satrapiová a Vincent Parronaud po autorčině komiksu Persepolis zadaptovali i další knihu této slavné Íránky, Kuře na švestkách (Poulet aux prunes).

Soupeřem jim bude i Japonec Sion Sono. Tvůrce krvavých a bizarních vizí představí hranou adaptaci temného manga komiksu Himizu. Američan Todd Solondz byl vybrán do soutěže s filmem Dark Horse o přátelství a lásce dvou podivínů, sběratele hraček a neúspěšné literární vědkyně.

Hodně se očekává od řeckého režiséra Giorgose Lanthimose, jehož absurdní antiutopické drama Špičák bylo letos nominováno na Oscara. Lanthimos přiváží drama s tajnosnubným názvem Alpy. Soutěže se účastní rovněž Phillippe Garrell, od nějž byli v Česku uvedení Pravidelní milenci a známé je rovněž jeho dílo Divoká nevinnost. Garellova novinka se jmenuje Un été brulant a hlavní roli hraje Monica Bellucci.

Zpěvačka Madonna slavnostně otevřela své fitness centrum
Zpěvačka Madonna slavnostně otevřela své fitness centrum | Foto: Reuters

Nesmírně nabitý soutěžní line-up ze známých jmen doplňuje hongkongská autorka vytříbených melodramat Ann Hui se snímkem Jednoduchý život, v němž hrají hvězdy Andy Lau, Anthony Wong a také režisér Tsui Hark.

Mimo soutěž Steven Soderbergh představí thriller Contagion o globální pandemii, v němž hrají Matt Damon, Kate Winsletová a Jude Law.

Jako režisérka se Benátkám předvede i zpěvačka Madonna. Její film s názvem W. E. pojednává o známé love story mezi Wallis Simpsonovou a králem Edwardem VIII. Do hlavních rolí si vybrala Abbie Cornishovou a Oscara Isaaca, scénář napsala spolu s Alekem Keshishianem, s nímž kdysi natočila proslulý „skandální" dokument s Madonnou v posteli.

Světovou premiéru si zde odbude i hraný dokument Wilde Salome od slavného herce a v tomto případě i režiséra Ala Pacina, jehož Benátky ocení zvláštní cenou.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy