Navštívil vězení a už se nevrátil. Íránský režisér Panahí tam zůstane šest let

ČTK Kultura ČTK, AFP, AP, Kultura
19. 7. 2022 13:42
Mezinárodně uznávaný íránský filmový režisér Džafar Panahí si musí odpykat šestiletý trest, k němuž byl odsouzen roku 2010. S odvoláním na íránskou justici o tom v úterý informovala agentura AFP.
Džafar Panahí na archivním snímku z roku 2006. Přijet si pro novější ceny na evropské festivaly mu režim nedovolil.
Džafar Panahí na archivním snímku z roku 2006. Přijet si pro novější ceny na evropské festivaly mu režim nedovolil. | Foto: ČTK/AP

Filmař byl minulé pondělí zatčen v souvislosti se starým trestem za údajné šíření "protivládní propagandy", uvedla íránská polostátní agentura Mehr. Panahí kritizoval zatčení dalších filmařů a šel se ptát po jejich osudu do věznice Evín. Tam ho však strážci zadrželi a už jej nepustili ven na svobodu.

Dvaašedesátiletý Džafar Panahí je držitelem několika světových ocenění. Roku 2000 převzal Zlatého lva v Benátkách díky snímku Kruh, v roce 2015 obdržel Zlatého medvěda na festivalu v Berlíně za film Taxi Teherán. Naposledy před čtyřmi lety byl oceněn na přehlídce v Cannes za scénář dramatu Tři tváře.

Íránská justice nyní skrze svého mluvčího potvrdila dřívější informace médií, podle nichž se režisér nachází ve věznici Evín v hlavním městě Teheránu. V zařízení s kapacitou okolo 15 tisíc vězňů si odpyká dříve uložený trest. Na svobodu se dostane v roce 2028, kdy mu bude 68 let.

"Džafár má jako občan přece také nějaká práva. Musí nejdřív projít spravedlivým procesem. Tohle je únos," řekla perskému vysílání BBC jeho manželka.

Panahí byl před 12 lety zatčen a odsouzen k šestiletému vězení za údajnou protivládní činnost. V roce 2011 trest potvrdil odvolací soud. Filmař též dostal dvacetiletý zákaz natáčet a vycestovat ze země.

Agentura AP dříve napsala, že rozsudek nebyl naplněn a že Panahí dál natáčel tajně, aniž scénáře předkládal ke schválení. Snímky pak byly promítány v zahraničí.

Z uložených šesti let Panahí podle jiné agentury AFP až do svého zatčení minulý týden strávil ve vězení dva měsíce v roce 2010. Následně byl podmínečně propuštěn na kauci s tím, že tento stav se může kdykoliv změnit.

Jeho opětovné zatčení minulý týden odsoudili organizátoři Berlinale, o režisérovo propuštění požádali i pořadatelé benátského festivalu.

Už předminulou sobotu byl v Íránu zatčen režisér Mohammad Rasúlof, který je podezřelý z údajného ohrožení veřejného pořádku. Také on je držitelem Zlatého medvěda z Berlinale, a to za film Zlo neexistuje. Za stejný přečin skončil za mřížemi ve stejné době i Rasúlofův kolega Mostafa Alí Ahmad.

Teokratický režim tak v průběhu jediného týdne uvěznil hned tři přední filmaře, napsala americká CNN. Podle ní Rasúlof i Ahmad podepsali petici žádající, aby íránská policie přestala krvavě potlačovat protesty související s květnovým pádem desetipatrové budovy ve městě Ábádán na jihozápadě země. Při něm zemřelo přes 40 lidí.

Íránská vláda v posledních měsících čelí nepokojům kvůli rostoucí ceně potravin, jež souvisí se západními sankcemi i zpřetrhanými dodavatelskými řetězci po dvou letech koronaviru a kvůli ruské válce na Ukrajině. Protesty se konaly minimálně ve 40 městech, dodává CNN.

Ruský film Kapitán Volkonogov uprchl rozhodně není žádnou explicitní podporou Putinova režimu. Přesto bych ale doporučil být empatičtější. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy