Natalie Portman točí v Jeruzalémě. A čelí protestům

Kultura Kultura
13. 2. 2014 8:33
Herečka Natalie Portman přijela do Jeruzaléma točit svůj režijní debut podle knihy Amose Oze Příběh o lásce a tmě. Proti natáčení protestují ultraortodoxní obyvatelé města.
Natalie Portman ve filmu Thor: Temný svět.
Natalie Portman ve filmu Thor: Temný svět. | Foto: Aktuálně.cz

Jeruzalém, Praha - Oscarová herečka Natalie Portman čelí nařčení z vměšování do záležitostí ultraortodoxní komunity v Jeruzalémě, kam přijela natáčet svůj režijní debut Příběh o lásce a tmě, který vzniká podle stejnojmenné knižní předlohy izraelského spisovatele Amose Oze.

Knižní předloha byla přeložena do osmadvaceti jazyků včetně češtiny (Paseka, 2009) a po celém světě se prodalo milion výtisků.

Amos Oz.
Amos Oz. | Foto: Profimédia

Oz se v knize vrací ke svému dětství. Jeho rodina přišla do Palestiny z východní Evropy, Oz se narodil v roce 1939 v Jeruzalémě. Když mu bylo patnáct zpřetrhal s rodinou vazby a odešel do kibucu, kde strávil třicet let života. O rodičích a dětství promluvil poprvé právě prostřednictvím knihy Příběh o lásce a tmě. Nejde ovšem o Ozovu autobiografii, protože více prostoru je věnováno vylíčení společenské atmosféry prvních let státu Izrael a tedy zejména počátkům izraelsko-palestinského konfliktu.

Také Natalie Portman se narodila v Jeruzalémě v židovské rodině, otec byl Izraelec, matka Američanka.

Vyžeňte vetřelce!

Ultra-ortodoxní obyvatelé čtvrti Nahlaot protestují proti natáčení a obrátili se proto s protestem na náměstkyni primátora Rachel Azariu. Žádají zákaz natáčení ve své čtvrti.

Ultraortodoxní Židé v Jeruzalémě.
Ultraortodoxní Židé v Jeruzalémě. | Foto: Reuters

"Natáčet se má na několika důležitých místech u dynagog a ješiv. Žádáme nejdříve prozkoumání, zda snímek nebude pro některé lidi urážlivý," stojí mimo jiné v dopisu, který dále trvá na tom, že úřady o příjezdu filmového štábu obyvatele dostatečně neinformovaly.

V ulicích se už objevily graffiti, které hlásají, že Portmanové film je "cizí invazí".

Úřady zatím zareagovaly tím, že vyzvaly celý štáb ke střídmému oblékání a rozvahu při jednání s místními náboženskými skupinami.

"Ve městě je permanentní napětí," řekla Azaria . "Jeruzalém je ale pro filmaře přitažlivý svou jedinečnou atmosférou i architekturou a doufám, že právě štáb Natalie Portman a uklidnění vztahů ve čtvrti Nahlaot přispějí k tomu, že do města zamíří i další filmaři."

Natalie Portman získala od jeruzalémské radnice dotaci 1,6 milionů šekelů (asi 9,2 milionů korun) za propagaci města.

Izraelský tisk hlásí, že i přes problémy štáb pracuje a natáčí scény se školáky oblečenými v tradičních dobových oděvech.

Natalie Portman opustila Izrael ve třech letech, ve svém filmu bude i hrát a mluvit hebrejsky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy