Natalie Portman točí v Jeruzalémě. A čelí protestům

Kultura Kultura
13. 2. 2014 8:33
Herečka Natalie Portman přijela do Jeruzaléma točit svůj režijní debut podle knihy Amose Oze Příběh o lásce a tmě. Proti natáčení protestují ultraortodoxní obyvatelé města.
Natalie Portman ve filmu Thor: Temný svět.
Natalie Portman ve filmu Thor: Temný svět. | Foto: Aktuálně.cz

Jeruzalém, Praha - Oscarová herečka Natalie Portman čelí nařčení z vměšování do záležitostí ultraortodoxní komunity v Jeruzalémě, kam přijela natáčet svůj režijní debut Příběh o lásce a tmě, který vzniká podle stejnojmenné knižní předlohy izraelského spisovatele Amose Oze.

Knižní předloha byla přeložena do osmadvaceti jazyků včetně češtiny (Paseka, 2009) a po celém světě se prodalo milion výtisků.

Amos Oz.
Amos Oz. | Foto: Profimédia

Oz se v knize vrací ke svému dětství. Jeho rodina přišla do Palestiny z východní Evropy, Oz se narodil v roce 1939 v Jeruzalémě. Když mu bylo patnáct zpřetrhal s rodinou vazby a odešel do kibucu, kde strávil třicet let života. O rodičích a dětství promluvil poprvé právě prostřednictvím knihy Příběh o lásce a tmě. Nejde ovšem o Ozovu autobiografii, protože více prostoru je věnováno vylíčení společenské atmosféry prvních let státu Izrael a tedy zejména počátkům izraelsko-palestinského konfliktu.

Také Natalie Portman se narodila v Jeruzalémě v židovské rodině, otec byl Izraelec, matka Američanka.

Vyžeňte vetřelce!

Ultra-ortodoxní obyvatelé čtvrti Nahlaot protestují proti natáčení a obrátili se proto s protestem na náměstkyni primátora Rachel Azariu. Žádají zákaz natáčení ve své čtvrti.

Ultraortodoxní Židé v Jeruzalémě.
Ultraortodoxní Židé v Jeruzalémě. | Foto: Reuters

"Natáčet se má na několika důležitých místech u dynagog a ješiv. Žádáme nejdříve prozkoumání, zda snímek nebude pro některé lidi urážlivý," stojí mimo jiné v dopisu, který dále trvá na tom, že úřady o příjezdu filmového štábu obyvatele dostatečně neinformovaly.

V ulicích se už objevily graffiti, které hlásají, že Portmanové film je "cizí invazí".

Úřady zatím zareagovaly tím, že vyzvaly celý štáb ke střídmému oblékání a rozvahu při jednání s místními náboženskými skupinami.

"Ve městě je permanentní napětí," řekla Azaria . "Jeruzalém je ale pro filmaře přitažlivý svou jedinečnou atmosférou i architekturou a doufám, že právě štáb Natalie Portman a uklidnění vztahů ve čtvrti Nahlaot přispějí k tomu, že do města zamíří i další filmaři."

Natalie Portman získala od jeruzalémské radnice dotaci 1,6 milionů šekelů (asi 9,2 milionů korun) za propagaci města.

Izraelský tisk hlásí, že i přes problémy štáb pracuje a natáčí scény se školáky oblečenými v tradičních dobových oděvech.

Natalie Portman opustila Izrael ve třech letech, ve svém filmu bude i hrát a mluvit hebrejsky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy