Národní muzeum dočasně obehnal plot, pokračuje tam natáčení filmu The Gray Man

ČTK Kultura ČTK, Kultura
18. 7. 2021 11:50
Kromě jiných míst také u nové budovy Národního muzea v centru Prahy pokračuje natáčení snímku The Gray Man z produkce Netflixu. Štáb, který v metropoli působí druhým týdnem, kvůli scéně postavil plot z jižní strany budovy bývalého Federálního shromáždění. Produkční společnost na místě chystala i natáčení z dronu.

Natáčení, jež potrvá do neděle, způsobilo uzavírky a omezení. Týkala se například Čechova mostu, oblasti kolem Rudolfina či Pařížské ulice. Městská hromadná doprava nejezdila kolem budovy Právnické fakulty, produkce ovlivnila také okolí náměstí Republiky. Filmaři dále točili v Karlíně nebo na bohnickém sídlišti. V Praze 7 byla o prodlouženém víkendu uzavřena rušná holešovická ulice Dukelských hrdinů. Kvůli četnosti záborů zřídila Městská část Praha 1 zvláštní web pro občany.

Kulisy, které vyrostly před pražským Rudolfinem, se zalíbily pirátskému primátorovi Prahy Zdeňku Hřibovi. "Jsem z nich opravdu nadšený. Zjišťujeme s náměstkem Petrem Hlaváčkem možnosti, jestli by nebylo možné ponechat je na místě alespoň ještě chvíli i po natáčení filmu jako zpestření před plánovanou rekonstrukcí celého prostoru," napsal primátor na Facebook. Hlaváček je zastupitelem klubu Spojené síly pro Prahu.

The Gray Man je podle Netflixu s rozpočtem 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,3 miliardy korun, nejdražším snímkem v historii firmy. Akční thriller vzniká podle stejnojmenného knižního bestselleru Marka Greaneyho z roku 2009, hlavní role v něm ztvární Američané Chris Evans a Ryan Gosling.

Část děje se odehrává v Praze, která se tak ve filmu objeví přiznaně. "Ve filmovém světě se tak hraje v Rudolfinu Rusalka, na náměstíčku je vybouraná dodávka k zapůjčení a filmoví hrdinové si mohou dojít na kafe do kavárny Jágr," napsal Hřib. To představuje rozdíl oproti některým dřívějším hollywoodským produkcím, kdy pražské scenérie zastupovaly cizí země, nejčastěji Rusko.

Nyní vznikající scéna u Národního muzea se naopak pravděpodobně má odehrávat v německy mluvící zemi. Na provizorním plotu, uprostřed něhož je brána se závorou, byly umístěny nápisy v němčině. Nápis ve stejném jazyce na nedaleké provizorní budově uváděl "parkoviště pro zaměstnance, severní vstup".

Zahraniční poznávací značky chystala produkce na místě a umisťovala je také na vozy, které se ve scéně objeví.

Česká metropole je u zahraničních filmařů poměrně populární. Nedávno se v Praze objevil herec Adam Sandler, který bude hvězdou celovečerního filmu Netflixu podle knihy Kosmonaut z Čech (Spaceman of Bohemia) od Jaroslava Kalfaře. Do Prahy se vrátil i Orlando Bloom, aby tu natočil druhou řadu seriálu Carnival Row z produkce Amazonu.

Dříve se v Praze točily například akční thrillery Mission: Impossible a Agent bez minulosti, komiksový Hellboy nebo bondovka Casino Royale.

Rekordním byl pro český filmový průmysl rok 2019, kdy podle Státního fondu kinematografie díky systému pobídek přiteklo do České republiky devět miliard korun zahraničních investic.

Pro opětovný příliv zahraničních štábů by ale podle zástupců fondu bylo potřeba stejně jako v roce 2019 navýšit rozpočet systému pobídek z 800 milionů korun alespoň o dalších 500 milionů. Objem loňských investic zatím fond kvůli situaci s pandemií nezná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy