Národní muzeum dočasně obehnal plot, pokračuje tam natáčení filmu The Gray Man

ČTK Kultura ČTK, Kultura
18. 7. 2021 11:50
Kromě jiných míst také u nové budovy Národního muzea v centru Prahy pokračuje natáčení snímku The Gray Man z produkce Netflixu. Štáb, který v metropoli působí druhým týdnem, kvůli scéně postavil plot z jižní strany budovy bývalého Federálního shromáždění. Produkční společnost na místě chystala i natáčení z dronu.

Natáčení, jež potrvá do neděle, způsobilo uzavírky a omezení. Týkala se například Čechova mostu, oblasti kolem Rudolfina či Pařížské ulice. Městská hromadná doprava nejezdila kolem budovy Právnické fakulty, produkce ovlivnila také okolí náměstí Republiky. Filmaři dále točili v Karlíně nebo na bohnickém sídlišti. V Praze 7 byla o prodlouženém víkendu uzavřena rušná holešovická ulice Dukelských hrdinů. Kvůli četnosti záborů zřídila Městská část Praha 1 zvláštní web pro občany.

Kulisy, které vyrostly před pražským Rudolfinem, se zalíbily pirátskému primátorovi Prahy Zdeňku Hřibovi. "Jsem z nich opravdu nadšený. Zjišťujeme s náměstkem Petrem Hlaváčkem možnosti, jestli by nebylo možné ponechat je na místě alespoň ještě chvíli i po natáčení filmu jako zpestření před plánovanou rekonstrukcí celého prostoru," napsal primátor na Facebook. Hlaváček je zastupitelem klubu Spojené síly pro Prahu.

The Gray Man je podle Netflixu s rozpočtem 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,3 miliardy korun, nejdražším snímkem v historii firmy. Akční thriller vzniká podle stejnojmenného knižního bestselleru Marka Greaneyho z roku 2009, hlavní role v něm ztvární Američané Chris Evans a Ryan Gosling.

Část děje se odehrává v Praze, která se tak ve filmu objeví přiznaně. "Ve filmovém světě se tak hraje v Rudolfinu Rusalka, na náměstíčku je vybouraná dodávka k zapůjčení a filmoví hrdinové si mohou dojít na kafe do kavárny Jágr," napsal Hřib. To představuje rozdíl oproti některým dřívějším hollywoodským produkcím, kdy pražské scenérie zastupovaly cizí země, nejčastěji Rusko.

Nyní vznikající scéna u Národního muzea se naopak pravděpodobně má odehrávat v německy mluvící zemi. Na provizorním plotu, uprostřed něhož je brána se závorou, byly umístěny nápisy v němčině. Nápis ve stejném jazyce na nedaleké provizorní budově uváděl "parkoviště pro zaměstnance, severní vstup".

Zahraniční poznávací značky chystala produkce na místě a umisťovala je také na vozy, které se ve scéně objeví.

Česká metropole je u zahraničních filmařů poměrně populární. Nedávno se v Praze objevil herec Adam Sandler, který bude hvězdou celovečerního filmu Netflixu podle knihy Kosmonaut z Čech (Spaceman of Bohemia) od Jaroslava Kalfaře. Do Prahy se vrátil i Orlando Bloom, aby tu natočil druhou řadu seriálu Carnival Row z produkce Amazonu.

Dříve se v Praze točily například akční thrillery Mission: Impossible a Agent bez minulosti, komiksový Hellboy nebo bondovka Casino Royale.

Rekordním byl pro český filmový průmysl rok 2019, kdy podle Státního fondu kinematografie díky systému pobídek přiteklo do České republiky devět miliard korun zahraničních investic.

Pro opětovný příliv zahraničních štábů by ale podle zástupců fondu bylo potřeba stejně jako v roce 2019 navýšit rozpočet systému pobídek z 800 milionů korun alespoň o dalších 500 milionů. Objem loňských investic zatím fond kvůli situaci s pandemií nezná.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy