Národní filmový archiv představí Věru Chytilovou v Londýně

ČTK ČTK
4. 2. 2015 13:44
K chystaným velkým projektům Národního filmového archivu patří také digitalizace Trnkových Starých pověstí českých, které budou mít premiéru na Finále v Plzni.
Věra Chytilová.
Věra Chytilová. | Foto: ČTK

Praha - Restaurované Staré pověsti české, retrospektiva režisérky Věry Chytilové v Londýně a uvedení nikdy nespatřených záběrů z Pražského povstání patří mezi hlavní projekty Národního filmového archivu (NFA) v letošním prvním pololetí.

"Trnkův loutkový snímek bude mít premiéru koncem dubna na plzeňském Finále, dílo Věry Chytilové přiblíží Britský filmový institut v březnu. Kino Ponrepo uvede v květnu ojedinělý amatérský film z konce války," řekl generální ředitel NFA Michal Bregant.

Podívejte se na krátký dokument o Jiřím Trnkovi.
Podívejte se na krátký dokument o Jiřím Trnkovi. | Video:

Projekt digitalizace Trnkova barevného snímku z roku 1952, který získal Stříbrného lva v Benátkách i Velkou cenu v Montevideu, financuje ministerstvo kultury a Plzeň. Archiv je zodpovědný za organizační zajištění a poskytuje historický výzkum a přípravu materiálů. "Tato práce představuje částku přesahující tři sta tisíc korun; vložili jsme ji do každého projektu digitálního restaurování, který zatím v Česku proběhl," řekl Bregant.

Podle ředitelky sekce audiovizuálních sbírek Anny Batistové se restaurování uskuteční pod dohledem odborníků z NFA v laboratoři v Budapešti, která zvítězila v mezinárodní soutěži o tuto zakázku. "Výsledkem bude digitální podoba Trnkova filmu v nejvyšších současných standardech určená k distribuci v kinech. Výsledky historického výzkumu, který je pro každý takový zásah nezbytný, shrne kniha, kterou v Plzni představíme," dodala.

Londýnská retrospektiva připomene rok od úmrtí Věry Chytilové. "Začne 1. března, zahrne třináct filmů a doplní ji výstava z pozůstalosti kameramana Jaroslava Kučery," podotkl Bregant. Britské vydavatelství Second Run vydá čtyři její snímky na DVD. Budou se prodávat i během ozvěn přehlídky v Glasgow, Edinburghu a Manchesteru. Další retrospektivy se uskuteční v Basileji, Mnichově, Paříži a Limě.

Začátkem května uvede NFA v Ponrepu premiéru unikátních záběrů Pražského povstání, které na 8mm film amatérsky natočil Václav Kostelecký (1913-1982). "Digitalizovaná podoba jeho záběrů, v nichž se objeví i vysvětlující mezititulky ručně psané autorem, obohatí speciální program k výročí Pražského povstání," řekla Batistová.

NFA si musí více než polovinu svého rozpočtu vydělat vlastní činností. Proto například disponuje s filmy uvedenými do kin do roku 1964. Od května 2014 obchoduje i s filmy Státního fondu kinematografie z let 1965-1991. Z toho odvedl fondu kinematografie 35 milionů korun. Jedním z předpokladů obchodního úspěchu je podle Breganta dostupnost filmů ve vysokém standardu televizního vysílání, takzvané HD kvalitě.

"Díky tomu poskytujeme starší české filmy televizím či festivalům a přehlídkám, aniž bychom museli sahat na negativy. Letos rozšíříme jejich nabídku o dalších sedmdesát titulů," dodal Bregant, podle něhož archiv loni do péče o audiovizuální sbírky investoval 18 milionů korun.

 

Právě se děje

před 57 minutami

 Kvůli spornému zákonu o hanobení čínské národní hymny obyvatelé Hongkongu opět protestují v ulicích

Policie na jejich rozehnání použila slzný plyn a ve velkém počtu střeží budovu hongkongského parlamentu, který má dnes normu projednávat, uvedla agentura DPA.

Stovky příslušníků pořádkové policie v očekávání nepokojů vztyčily kolem parlamentu dvoumetrovou bariéru. Demonstranti se však v masovém měřítku nesešli, uvedl hongkongský deník South China Morning Post. Podle něj skupinky demonstrantů ojediněle zastavovaly dopravu a policie proti nim použila slzný plyn. Zatčeno bylo 16 demonstrantů, z nichž tři jsou obviněni, že u sebe měli zápalné láhve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy