Vycházelo slunce. Gillian Andersonová převzala Zlatý glóbus v pražském hotelu

V noci na pondělí středoevropského času byly za oceánem předány prestižní filmové Zlaté glóby. Slavnostní večer měl kvůli pandemii virtuální podobu. A tak jako všichni ocenění i herečka Gillian Andersonová přijala sošku na dálku. Na rozdíl od ostatních však byla sama v hotelovém pokoji, ze kterého sledovala, jak nad Prahou vychází slunce, píše server Vulture.com.
Vycházelo slunce. Gillian Andersonová převzala Zlatý glóbus v pražském hotelu | Video: Reuters

Herečka oceněná za roli Margaret Thatcherové v historickém seriálu Koruna se do videohovoru přes aplikaci Zoom přihlásila ve večerních šatech bez rukávů se vzorem lebky v kombinaci černo-olivových odstínů.

Děkovnou řeč pronesla "v nekřesťanských čtvrt na pět ráno", v pokoji byla sama se svým psem Stellou, dodává server.

Dvaapadesátiletá Američanka proslula především rolí agentky Scullyové, kterou v letech 1993 až 2002 hrála v seriálu Akta X. Byla za ni několikrát nominována na Zlatý glóbus, který pak roku 1997 získala. Od roku 2019 hraje terapeutku v již několikáté řadě seriálu Sexuální výchova na Netflixu.

Do České republiky teď Gillian Andersonová přiletěla kvůli natáčení filmu z druhé světové války. Snímek nazvaný White Bird: A Wonder Story, kde české prostředí představuje Francii, režíruje hollywoodský režisér Marc Forster, podepsaný třeba pod bondovkou Quantum of Solace.

Zahraniční filmaři mohou do Česka také v současné pandemické situaci jezdit, pokud dodrží přísné podmínky.

Režisér Forster má ve filmografii ještě tituly jako Ples příšer, Horší už to nebude, Světová válka Z nebo Kryštůfek Robin.

Snímek, který teď natáčí s Andersonovou, vznikl adaptací stejnojmenného románu spisovatelky Raquel J. Palaciové. Pojednává o osudu židovské dívky, kterou u sebe doma během druhé světové války schovává francouzská rodina.

Gillian Andersonová v pondělí možná nebyla jedinou herečkou, která získala Zlatý glóbus v Česku. Že tady momentálně žije, v nedávném rozhovoru prozradila britská herečka Rosamund Pikeová, toto pondělí oceněná za film Jako v bavlnce. V děkovné řeči však Pikeová nic o Česku neřekla.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy