Zlatý střevíček i pro Elišku Balzerovou. Ve Zlíně se předávaly festivalové ceny

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 9. 2020 22:45
Na 60. ročníku zlínského filmového festivalu měly největší úspěch španělský snímek Život bez Sáry Amatové, australský Život jako abeceda a německý Tanec v srdci. Všechny tři tituly získaly po dvou cenách. Ocenění byla předána ve čtvrtek při závěrečném galavečeru ve zlínském kongresovém centru.
Letošní 60. ročník filmového festivalu ve Zlíně nabídl 315 filmů z 50 zemí.
Letošní 60. ročník filmového festivalu ve Zlíně nabídl 315 filmů z 50 zemí. | Foto: ČTK

Život bez Sáry Amatové získal Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro mládež, dostal i cenu mládežnické poroty. "Je příjemným dobovým dílem a přímým popisem mládí ve španělské vesnici v 80. letech, přitom se s ním můžeme ztotožnit a pro nás je to film současný, od scénografie, kinematografie, scénáře a režie až po barevné a dojemné herecké výkony," říká porotce Jiří Konečný.

Život jako abeceda od dětské poroty dostal cenu za nejlepší celovečerní film pro děti, jeden z hlavních protagonistů Wesley Patten obdržel za roli Douglase Bensona cenu poroty za nejlepší dětský herecký výkon. "Zpočátku hraje to, co vypadá téměř jako kreslená postavička, ale v průběhu filmu se promění v zachránce a skutečnou lidskou bytost," uvádí Konečný.

Film Tanec v srdci získal cenu diváků i cenu ekumenické poroty.

Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní titul pro děti získal norský film Hranice odvahy o dětech v Norsku za druhé světové války, které se rozhodly zachránit své židovské vrstevníky.

Cenu poroty za nejlepší mládežnický herecký výkon dostala Frankie Boxová za roli Leigh ve filmu Dokonalá desítka. Zvláštní uznání poroty za herecký výkon převzali představitelé hokejového týmu v českém filmu Smečka.

Zlatý střevíček za nejlepší krátký animovaný film má irský film Ptáček a velryba. Cenu Hermíny Týrlové za nejlepší krátký animovaný snímek pro děti do šesti let si odnáší ruský snímek Ježibaba chůvou, porota udělila i zvláštní cenu českému snímku Shoot, dále titulu Poslouchej, táto! a filmu Polární záře.

Balzerová, Menzel i Spejbl

Cenu Evropa za nejlepší evropský debut získal italský snímek Nevia, Cena Karla Zemana za vizuální ztvárnění filmu připadla španělské Nevinnosti. Zlínského psa za nejlepší studentskou práci si odnáší německé Poslední děti ráje.

Mezinárodní porotě Evropské asociace dětského filmu se nejvíce líbil francouzský film Zítřek je náš, zvláštní cenu poroty dostal německý snímku Prach a třpytky. Ekumenická porota dala zvláštní cenu britskému dílu Rocks. Cena diváků kanálu ČT:D připadla indonéskému snímku Sladký zub.

Pořadatelé na galavečeru udělili Zlatý střevíček za přínos kinematografii pro děti a mládež herečce Elišce Balzerové. Připomenuli i nedávno zesnulého režiséra Jiřího Menzela a také 100 let od vzniku loutky Spejbla. Letošní 60. ročník zlínského festivalu nabídl 315 filmů z 50 zemí.

 

Právě se děje

před 2 minutami

"Král je nahý." V Bělorusku lidé protestují proti inauguraci Lukašenka, zasahuje policie

Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali proti středeční neohlášené inauguraci Alexandra Lukašenka běloruským prezidentem po zpochybňovaném vítězství v srpnových volbách. Ruská agentura Interfax odhadla počet demonstrantů v Minsku na 1500 až 2000, nezávislý server Onliner.by na několik tisíc. "Naši reportéři se stali svědky několika brutálních zatčení," napsal server.

Na nečekanou inauguraci zareagovali lidé podle serveru Tut.by spontánními protesty i v Mogilevu, Bobrujsku, Lidě a dalších městech.

"Když máš 80 procent, proč se tolik bojíš?", "Nikdy pro nás nebudeš prezidentem", "Nastal čas vypadnout!" a "Odejdi!" stálo na plakátech demonstrantů před minským nákupním centrem Gallery, kam dorazily policejní mikrobusy a vozy na přepravu vězňů. Podle nevládní organizace Vjasna bylo i u prezidentského paláce zadrženo několik demonstrantů s transparenty "Král je nahý" a "Vítězství bude patřit lidu".

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Omezení dovozu alkoholu i tabáku. Trump ohlásil nové sankce vůči Kubě

Americký prezident Donald Trump ve středu ohlásil nové sankce vůči Kubě. Američané nebudou smět pobývat v nemovitostech vlastněných kubánskou vládou. Dále bude omezen dovoz doutníků a lihovin z komunistické Kuby do USA, informovala agentura Reuters.

"Jako součást našeho pokračujícího boje proti komunistickému útlaku ve středu oznamuji, že ministerstvo financí zakáže americkým cestovatelům pobývat v nemovitostech vlastněných kubánskou vládou," řekl Trump v Bílém domě.

"Dále omezujeme dovoz alkoholu a kubánského tabáku," řekl prezident na ceremonii na počest veteránů invaze v Zátoce sviní, kdy se kubánští emigranti v roce 1961 pokusili pod řízením americké zpravodajské služby CIA svrhnout kubánského vůdce Fidela Castra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy