Na YouTube bude ke zhlédnutí western Sedm statečných

Kamil Fila Kamil Fila
10. 11. 2008 15:45
Kromě beverly a Star Treku je dostupná Pravá blondýnka

New York - Před několika týdny představitelé videoserveru YouTube oznámili zásadní změnu ve své strategii. V budoucnu budou mnohem větší část obsahu tvořit legálně převzaté televizní pořady a filmy.

Právě problémy s vysílacími právy a volným uveřejňováním videí byly častým terčem kritiky namířené proti jednomu z největších fenoménů novodobého internetu.

Hlavním partnerem se pro YouTube ze začátku stal televizní kanál CBS, z jehož archivu si server vzal například kompletní série Beverly Hills 90210 a Star Trek. Nyní studio Metro-Goldwyn-Mayer uvolnilo ze svých archivů i celovečerní filmy.

Best of Blondýna

V tiskovém prohlášení byl zmíněn klasický western Sedm statečných a akční comics Neprůstřelný mnich. Z novějších filmů - jako Pravá blondýnka - budou zveřejněny delší klipy ve vysoké obrazové kvalitě. MGM uvolní rovněž svůj televizní pořad Američtí gladiátoři.

Pravá blondýnka
Pravá blondýnka | Foto: archiv

Při přehrávání filmů, epizod seriálů a klipů poběží i reklamy - čili se YouTube přiblíží více normálnímu televiznímu proudu. Na rozdíl od stanice CBS chce studio MGM zabudovat reklamy do videí tak, že budou zabírat část obrazu; nebude tedy existovat tradiční předěl, jenž by mohl být podle svobodného rozhodnutí uživatele přeskočen, respektive překliknut dopředu.

YouTube tímto krokem legálního uvádění celovečerních filmů i kompletních epizod seriálů překračuje donedávna stanovený limit devíti minut, který platil pro přejímané dokumenty a výňatky z politických debat.

Členové představenstva YouTube tvrdí, že jejich rozhodnutí vychází z průzkumu přání uživatelů a z úspěchu jiných webů jako ABC.com, internetové pobočky stejnojmenné televize, kde se uvádějí celé díly televizních seriálů.

"Jde o to dát komunitě to, co chce. Navíc nemůžeme být slepí k růstu dlouhých formátů na jiných stránkách," řekl Jordan Hoffner, ředitel "obsahového partnerství" YouTube a CBS.

Směr televize

Pochopitelně s tímto posunem jde YouTube tam, kde online videa začínají vydělávat peníze. Hoffner dodal, že YouTube oznámí v následujících týdnech také další obsahové partnery.

Na nové směřování už reagovala Hudební televize MTV. Na portálu MTV Music zpřístupnila na internetu tisíce hudebních videoklipů ze svého archivu.

Američtí gladiátoři
Američtí gladiátoři | Foto: archiv

Nicméně televize CBS zatím neposkytla YouTube aktuální hity, jako jsou série CSI (Kriminálka Las Vegas, New York, Miami) a Trosečník. Kabelovka Showtime však prý dodá série Dexter a Californication. Součástí dohody mají být i klasiky typu MacGyver a každodenní soap opera Mladí a neklidní.

YouTube už pro "dlouhé formáty" vyvinul také nový přehrávač širokoúhlých videí. Server existuje od února 2005, kdy jej založili tři bývalí zaměstnanci firmy PayPal, a stál na počátku nové dráhy internetu nazývané komerčně vzletným názvem Web 2.0.

Nekontrolovatlené šíření mainstreamu

Ten už neovládají velké instituce, ale každý uživatel podle vlastního přání. Na MySpace může představit svoji kapelu a najít nové přátele, otevřenou Wikipedii může editovat, na eBay dražit předměty, na YouTube sdílet s ostatními videa a na Flickeru fotografie.

Californication
Californication | Foto: Aktuálně.cz

Server YouTube rozhýbal stojaté vody hudebního průmyslu a podnítil kreativitu svých uživatelů. Ale v poslední době se zdá, že původně subverzivní aktivity už se "zpětně" naučily využívat gramofirmy a velké korporace jako zpeněžitelný trend i další distribuční kanál.

Každá novinka ze zavedeného hudebního vydavatelství se dnes dočká na YouTube promovidea a premiéry klipu k singlu. Přesto na YouTube pořád zůstává prostor pro nekontrolovatelné šíření čehokoli.

Serveru si pořád víc všímají i politici, kteří jeho prostřednictvím vedou kampaně - a uživatelé jim to záhy vracejí tím, že je parodují. Represivní režimy YouTube zakazují, blokují či oficiálně volají po jeho zákazu.

Loni v listopadu YouTube zakoupila společnost Google za 1,65 miliardy dolarů. YouTube se podílí na internetovém provozu 10 procenty z celkových osmnácti, které zabírá streamované video.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy