reklama
 
 

Na třeboňský Anifilm v květnu přijede držitel Oscara Adam Elliot. Netají se obdivem ke Švankmajerovi

19. 4. 2017
Anifilm v Třeboni přivítá v květnu režiséra Adama Elliota, jenž za film Harvie Krumpet získal Oscara. Festival potrvá od 2. do 7. května.

Na festival animovaných filmů Anifilm v Třeboni přijede z Melbourne režisér a animátor Adam Elliot, držitel Oscara z roku 2004 za animovaný film Harvie Krumpet.

Představí tam svou kompletní tvorbu, kterou označuje slovem plastelínografie čili biografie tvořené hlavně z plastelíny.

V Třeboni se pětačtyřicetiletý Elliot s diváky setká po projekcích i v divadle. K české animaci má vztah. "Z umění mě nejvíce ovlivnila klasická literatura a vždy mě lákaly především temnější příběhy. Vzhledem k tomu asi nepřekvapí, že mým nejoblíbenějším stop-motion animátorem byl odjakživa Jan Švankmajer. To, že ve svých dílech zkoumá složitá témata, mi v mnoha směrech dodalo sebevědomí, odvahu a odhodlání zaměřit svou tvorbu na stop-motion filmy, které jsou jednoduše řečeno jiné," řekl Elliot.

Jeho celovečerní snímek Mary a Max (2009) získal hlavní ceny z festivalů v Annecy a Ottawě. Ve filmech popisuje Elliot, jehož otec byl vysloužilý akrobatický klaun a zkrachovalý majitel krevetí farmy, osudy podivínů, outsiderů a smolařů. Příběhy staví na osudech své rodiny a přátel.

"Vypráví svérázné příběhy a životy lidí na okraji; většinou osamělých, často vyloučených pro nějakou odchylku od takzvaného normálu. Natočil trilogii hořkých komedií věnovaných svým podivným příbuzným a filmy se díky tomu jmenují Strýc, Bratranec a Bratr. Ve filmu Mary a Max jsou hlavními hrdiny a velmi nepravděpodobnými přáteli Mary, baculatá osmiletá holčička žijící v Melbourne, a Max Horowitz, obézní čtyřiačtyřicetiletý newyorský žid trpící Aspergerovým syndromem," řekl dramaturg přehlídky Petr Slavík.

V půlhodinovém oscarovém filmu Harvie Krumpet sleduje divák poněkud retardovaného antihrdinu na pouti z meziválečného Polska do Austrálie. Elliot dosud získal přes 100 ocenění, Harvie Krumpet v roce 2004 porazil snímky od studií Pixar, Walt Disney nebo Twentieth Century Fox.

Elliot odmítá komerční zakázky a nevyužívá digitální triky. "Například pro film Mary a Max bylo potřeba vytvořit 212 postaviček, 475 miniaturních rekvizit, 133 scén včetně panorama New Yorku a 147 kostýmků, z nichž jeden vznikl podle skutečných svatebních šatů princezny Diany," řekl Slavík.

Třeboňský Anifilm promítne v soutěžích 132 snímků. Budou mezi nimi Lichožrouti Galiny Miklínové i adaptace pohádky bratří Grimmů Dívka bez rukou. Festival s rozpočtem 10,7 milionu korun zařadí i retrospektivu výtvarníka Jiřího Šalamouna, tvorbu z Itálie a Jižní Koreje, filmy nominované na evropskou cenu Cartoon d ́Or i nejnovější večerníčky. Novou programovou sekcí bude Virtuální realita.

autor: ČTK | 19. 4. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama
  reklama