Na tohle Česko čekalo. Film o zlaté mládeži je svěží a závěr mu diváci odpustí

Mojmír Sedláček Blahoslav Baťa Mojmír Sedláček, Blahoslav Baťa
24. 9. 2022 7:25
„Řezání drog, vulgarity, rap, roztřesená kamera a Adam Mišík. Je to k nevíře, ale tohle jsou ingredience nejlepšího českého filmu roku,“ tvrdí kritik Mojmír Sedláček o snímku Banger.
Podívejte se na videorecenzi k filmu Banger. | Video: Mojmír Sedláček, Blahoslav Baťa

Hlavní postava Alex v podání Adama Mišíka prodává ten nejlepší kokain v Praze, dealování chce ale jednou provždy nechat. Jeho snem je prorazit v rapu a nahrát svůj vlastní banger, to znamená hit. Navíc se s ním rozchází holka a on jí chce dokázat, že na to má, píše v anotaci distributor snímku.

Jde o ponor do každodenního života zlaté mládeže, která na sociálních sítích TikTok či Instagram vehementně vytváří svou falešnou image. "Sociální prvky se kombinují s živelným thrillerem, černou komedií a postmoderním zahrnutím popkulturních prvků v čele s memy a youtube videi. Například skvěle natočená scéna řezání drog obsahuje i ironické záběry z AZ kvízu či pohádky o tom, jak pejsek s kočičkou vařili dort," tvrdí kritik Mojmír Sedláček.

Film mladého režiséra Adama Sedláka měl premiéru na karlovarském festivalu. "Jedná se o velmi svěží, originální a vtipný snímek, který mezi současnou tuzemskou tvorbou v podstatě nemá soupeře," vyzdvihuje jeho klady kritik. Dojem podtrhuje i fakt, že film byl natočen na mobilní telefon.

Od karlovarské premiéry vyšla řada převážně pochvalných recenzí, které ukazují, jaký hlad po neotřelých a odvážných snímcích panuje mezi odbornou veřejností. "Ve druhé polovině začne film povážlivě zpomalovat a ke konci převáží až příliš moralistický rozměr vyprávění zahrnující i zbytečně doslovnou Mišíkovu píseň," kritizuje Sedláček. Nicméně jsou to podle něj jen drobné vady na kráse snímku, po němž "sice z kina s úsměvem od ucha k uchu odcházet nebudete, avšak tahle dravá, sebedestruktivní jízda ve vás bezesporu leccos podnětného zanechá".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Evropská centrální banka vyzvala k přepracování navrhovaných pravidel EU k omezení cen plynu

Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Uvedla to podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak.

Sjednotit pohled zatím rozdělených zemí Evropské unie na možné zavedení cenového stropu pro případ výrazného zdražení plynu se v těchto dnech pokouší české předsednictví bloku. Skupina zemí v čele s Německem stále dává najevo nesouhlas s jakýmkoli omezováním cen.

Podle diplomatů proto není vyloučeno, že se na mimořádném jednání ministrů energetiky příští úterý dohodu opět nepovede uzavřít. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že podle jejího přesvědčení se do konce roku země na podobě stropu shodnou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy