Sundance okouzlilo drama o přátelství s umírající dívkou

mds
2. 2. 2015 16:37
Jaké filmy byly oceněny na americkém filmovém festivalu Sundance? Podívejte se, které snímky uspěly a míří do distribuce.
Vítězný snímek poroty i diváků: Me & Earl & the Dying Girl
Vítězný snímek poroty i diváků: Me & Earl & the Dying Girl | Foto: Sundance

Park City – Tento víkend skončil prestižní americký filmový festival nezávislých snímků Sundance. Každoroční akce se koná ve čtyřech městech: Park City, Salt Lake City, Ogden a Sundance Mountain Resort ve státě Utah. Festival založil Robert Redford a první ročník se konal v roce 1978. Dnes je Sundance prestižní událostí, které se zúčastňují novináři všech velkých amerických i zahraničních médií a tisíce diváků.

Podívejte se na představení filmu Me & Earl & the Dying Girl na festivalu Sundance.
Podívejte se na představení filmu Me & Earl & the Dying Girl na festivalu Sundance. | Video:

Festival je platformou, která v minulosti nastartovala kariéru dnes již zavedeným tvůrcům jako Quentin Tarantino, Kevin Smith, Paul Thomas Anderson, Steven Soderbergh, Jim Jarmusch, Darren Aronofsky a další.

Řada filmů, které na festivalu získají pozitivní ohlasy, zamíří i do americké distribuce, z níž se pak dostanou do desítek zemí světa. Některé filmy během roku cestují na další filmové přehlídky a jejich úspěšná cesta je často završena nominacemi na nejprestižnější a nejsledovanější ceny filmového průmyslu jako jsou Oscaři nebo Zlaté glóby.

Hitem festivalu film o přátelství asociála a umírající dívky

Sundance, největší svátek nezávislého filmu, udělil Velkou cenu poroty za drama filmu Me & Earl & the Dying Girl (Já, Earl a umírající dívka) podle stejnojmenné knižní předlohy Jesseho Andrewse z roku 2013.

"Snímek je o tom, co ztrácíme. Ale ve skutečnosti je oslavou krásného života," prohlásil režisér filmu Alfonso Gómez-Rejón.

Po projekci se filmu tleskalo ve stoje. Získal Cenu diváků, což se loni podařilo filmu Whiplash, který je právě v českých kinech. Obě ceny v minulosti také vyhrála dramata Fruitvale (2013), které posléze sbíralo desítky nominací a cen po celém světě, a Precious, které později dosáhlo na dva Oscary, Zlatý glóbus, cenu BAFTA a mnoho dalších.

Vítězný film vypráví o studentovi Gregovi (Thomas Mann), který se drží stranou od lidí a jeho jediným kamarádem je Earl (RJ Cyler), se kterým točí bizarní filmy. Vše se změní, když Grega jeho matka přiměje, aby se skamarádil se spolužačkou (Olivia Cooke) v neléčitelné fázi leukémie. K překvapení obou studentů se mezi nimi rozvine silné přátelství. Podle recenzentů jde o originální a zároveň dojemný film, který neútočí na city ohranými klišé. Vyzdvihují také výkony všech mladých herců a prorokují Thomasi Mannovi velkou kariéru.

Pro režiséra filmu se jedná o druhý film. Me & Earl & the Dying Girl koupila společnost Fox Searchlight do distribuce.

Film Slow West
Film Slow West | Foto: Sundance.org

Cenu World Cinema Jury Prize za nejlepší drama získal snímek Slow West skotského režiséra a scenáristy Johna Macleana zasazený do 19. století, který vypráví o putování mladíka Jaye (Kodi Smit-McPhee), který hledá svou lásku. Ve filmu hraje také Michaeal Fassbender, který je zároveň výkonným producentem filmu.

Režisérskou cenu získal debutant Robert Eggers za horor The Witch (Čarodějnice), který se odehrává v 17. století v Anglii. World Cinema Directing Award obdržela litevská filmařka Alanté Kavaïté za snímek The Summer of Sangailé, která za ocenění poděkovala z Paříže skrze video.

Brandon Trost získal kameramanské ocenění za drama The Diary of a Teenage Girl (Deník teenagerky), které vypráví o talentované 15leté dívce, která vyrůstá v 70. letech v San Francisku. Minnie (Bel Powley) žije na první pohled běžný život teenagerky, ovšem to by nesměla spát s přítelem (Alexander Skarsgård) své matky. Film napsala a natočila debutantka Marielle Heller. Společnost Sony Pictures jej zakoupila do distribuce.

Oceněné dokumenty

Z dokumentů byl oceněn film The Wolfpack (Vlčí smečka) režiséra Crystala Mosella o šesti chlapcích z New Yorku ze sociálně slabé rodiny, kteří byli vyučování doma. Život venku znají jen skrze filmy, které sledují a přehrávají si z nich scénky s vlastnoručně vyrobenými proprietami a kostýmy. Dokument zakoupila společnost Magnolia do distribuce.

Dokument Wolfpack
Dokument Wolfpack | Foto: Sundance.org

Režisérskou cenu za dokument obdržel Matthew Heineman za Cartel Land (Země kartelu) o násilných drogových kartelech v Mexiku, proti kterým nedokáže vláda své občany bránit, a ti proto berou spravedlnost do vlastních rukou.

Na Sundance se také udělilo několik zvláštních cen poroty v kategorii První dokument – (T)error, Sociální dopad – 3½ Minutes a několik cen krátkometrážním snímkům a také diváckých cen. Na stránkách festivalu naleznete kompletní seznam oceněných. Na Youtube je záznam ze slavnostního ceremoniálu, kterým provázel komik Tig Notaro.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Cisternová loď řízená českým kapitánem poškodila most v nizozemském Groningenu

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic nestalo, ale škody na mostě jsou podle zástupců města velké.

Policie českého kapitána zadržela. Testy ukázaly, že nepožil alkohol, ani si nevzal žádní drogy. Čelí podezření, že nemá dostatečné schopnosti k řízení lodi.

Svědci nehody, která se stala v noci na sobotu, vypověděli, že slyšeli hlasitou ránu. V té době most zrovna nepřejíždělo žádné auto, jen jeden řidič mopedu. Náraz lodi ho vyděsil.

Vyšetřování nehody bude pokračovat i v příštích dnech. Cisternová loď Bodensee je 110 metrů dlouhá a pluje pod německou vlajkou. Podle policie na ní nebyly žádné technické závady. Se čtyřčlennou posádkou plula ze Štrasburku do nizozemského Delfzijlu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy